מאבק איתנים: מחיר למשתכן מול התחדשות עירונית

מומחי נדל"ן ויזמים מגיבים לפרסומים על קידום כ-2,500 יח"ד בהתחדשות עירונית בבת ים וכ-1,400 דירות מחיר למשתכן בראש העין, ודחיית מכרז מחיר למשתכן בב"ש בפעם החמישית

מערכת ספונסר 29/06/2016 09:25

א+א- 1

מאבק איתנים - מחיר למשתכן מול התחדשות עירונית: מומחי נדל"ן ויזמים מגיבים הבוקר לפרסומים על קידום כ-2,500 דירות בהתחדשות עירונית בבת ים וכ-1,400 דירות מחיר למשתכן בראש העין ודחיית מכרז מחיר למשתכן של כ-1,100 יחידות דיור בפעם החמישית מאז נובמבר 2015 בצפון מערב באר שבע.

 

אדריכלית רותי הרשקוביץ, בר-הרשקוביץ אדריכלים, מומחית להתחדשות עירונית: "זוהי הוכחה נוספת לבעייתיות הרבה של מחיר למשתכן. עד כה רוב התכניות הללו לא יצאו בפועל לדרך ושווקו רק כ-1,000 יחידות דיור כאלה, זאת משום שבכל המקרים היה צריך להתאים את התשתיות למציאות החדשה שברוב המקרים איננה כוללת בתוכה את מוסדות הציבור והתשתיות הנדרשות.

 

"יתרה מכך: המחיר למשתכן, מעבר לכשלונו, בא במישרין על חשבון התחדשות עירונית בערים ותיקות שהינה יעילה הרבה יותר מבחינת ניצול תשתיות קייימות. מיצוי זכויות בנייה, מניעת זלילת שטחים פתוחים יקרים מפז ויצירת מקומות מגורים בסמוך למקומות העבודה ללא צורך לבלות שעות ארוכות בפקקים בדרך מהבית לעבודה, מה שיקרה לצערי כעת ויעלה הן למדינה והן למשקי הבית מיליארדים מיותרים.

 

"אין לי התנגדות למחיר למשתכן - להיפך, הכי חשוב, מספקת לשוק הדיור את עתודת הדירות שכה חסרה לה. חישבנו ומצאנו שבגוש דן לבדו ניתן לקדם כ-260 אלף יחידות דיור באמצעות התחדשות עירונית, כך שמחיר למשתכן כבודו במקומו מונח, אך אסור שיבוא על חשבון התחדשות העירונית והדוגמא של מתחם ההסתדרות בגבעתיים, 3700 דירות וה-2400 יח"ד שמקדמים כיום בבת ים, הינן שתי דוגמאות מצוינות לפוטנציאל העתידי".

 

המהנדס יגאל צודנר, מנכ"ל נתיבי הקמה: "הדוגמא של באר שבע, עיר בה יצאההממשלה בקול תרועה רמה בהבטחה לקדם 20 אלף יחידות חדשות ועד כה, כמעט שנה אחרי, לא יצאה אפילו יחידת דיור לרפואה, ממחישה את גודל הבעיתיות של הליכי רישוי ואישור פרוייקטים שהם הסיבה המרכזית למשבר בשוק הדיור.

 

"הליך אישור ממוצע אורך כיום כ-6-8 שנים, זאת במקום 6-9 חודשים כפי שנדרש, דבר המעכב מאוד את קידום הפרויקטים ופעמים רבות אף מכשיל אותם. לכן מה שקורה כעת בבאר שבע הינו בבחינת "סוף מעשה במחשבה תחילה" ורק כשהליכים אלה אכן יקוצרו ניתן ואפשר יהיה לעמוד ביעדי השיווק. במצב הנוכחי נדונה מחיר למשתכן לכישלון חרוץ, בדיוק כמו כל תכנית אלטרנטיבית אחרת".

 

חיים מאירוביץ, מבעלי קבוצת מאירוביץ-גלנור המתמחה בתמ"א 38 והתחדשות עירונית: "הבעיה ששכחו את התמ"א 38 שהיא הפתרון היחידי האפשרי. עם כל הכבודלמספרים המרשימיםשל הפרויקטים בגבעתיים ובת ים של פינוי בינוי, מי יוכל לערוב לתאריך התחלת פרוייקטים אלה ומתי בכלל הדירות יהיו בשוק? ב-2025? ומה יהיה עד אז? כולם יעמדו דום ויחכו לרבבות דירות על הנייר?

 

"לכן, רק עידוד תמ"א 38 באמצעות תוספת זכויות ליזמים ואפשרות לחבר בניינים לפרויקטים של מעין "מיני פינוי בינוי", רק הם יוכלו בפועל לקדם אלךי ואפילו רבבות דירות זמינות בגושדן. הבעיה היא שגם מחיר למשתכן שנכשל עדכה כשלון חרוץ וגם הצפי לפינוי בינוי מעכבים את התמ"א".

תגובה אחת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה
  1. 1
    קשקוש -כשל קיצור זמנים לבניה בשניהם|22|

    המפלה הרלוונטית ..באם לא תצליח לקצר מיד ההליכים לחודשים ובניה תוך כשנתים שלוש בשני המקרים.. למעשה כאילו לא עשתה דבר הזמן עובר..וקצב הבניה בפועל תקוע.. בונים למעשה פחות מגידול טבעי..ולא מטפלים בכלל בפיגור של שנים.. על זה מפלגה שבנתה על זה.. יכולה להתרסק בבחירות הבאות.. ויש כנראה מי מקשה כדי להחליש בהמשך מפלגה זו.. והציבור בינתיים.. ממשיכים עם מחיר הזוי של מאות אלפי שקלים לחדר.. לפעמים חצי מיליון לחדר |22|
    למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

    haimS 29/06/2016 10:08