”רק פינוי-בינוי ותמ”א יסייעו לצאת ממצוקת הדיור”

מומחים ויזמי נדל"ן מברכים על פרויקט הפינוי בינוי הגדול בארץ שיוקם בראשל"צ ועל חוק ההתחדשות העירונית החדש, אך חוששים: "שוב ניקלע למצב בירוקרטי סבוך"

מערכת ספונסר 08/06/2016 10:20

א+א- 7

מומחים ויזמי נדל"ן הגיבו הבוקר לפרויקט הפינוי בינוי הגדול בראשון לציון והתייחסו לחוק החדש בתחום ההתחדשות העירונית.

 

אדריכלית רותי הרשקוביץ ממשרד "בר הרשקוביץ אדריכלים": "במסגרת התוכנית בראשון לציון, יוקצו 2,500 מתוך 3,500 הדירות בשכונה החדשה "נחלת עילית" לקליטת תושבי שכונת השיכונים ברמת אליהו בהליך של בינוי־פינוי־בינוי. דוגמה אחת היא ’מודל מתחם ההסתדרות’ בגבעתיים, בו יקדמו בשנים הקרובות 3,700 (!) יחידות דיור בפינוי-בינוי בבנייני מגורים בני 26 -42 קומות ושטח מתחם המשתרע על כ-100 דונם.

 

"יש לבחון את הסוגיות הבאות בחשבון בעלות הקמת השכונות החדשות ששוויה מיליארדים, זאת לעומת בנייה על תשתיות קיימות בשכונות ותיקות שהייתה מייצרת לפחות 260,000 יחידות דיור חדשות(!) בגוש דן, בלב ליבו של איזור הביקוש, קרוב למקומות תעסוקה, הקניות והבילוי, ובלב ליבו של ה’וייב’ העירוני התוסס ובעלות נמוכה לאין שיעור.

 

"מודל מתחם ההסתדרות בגבעתיים בו אני מטפלת מהווה דוגמא בזעיר אנפין כיצד ייתרום לניצול זכויות הבנייה בשכונות הותיקות בגוש דן: כל דירה שלישית שתבנה על ידי היזמים במתחמי הפינוי בינוי תהיה במסגרת מחיר למשתכן, כלומר כ-100,000 מתוך כ-260,000 דירות הקיימות בפוטנציה. כך ניתן יהיה לחסוך סכומים אדירים בתשתיות, כך ייהנו העיריות מאוכלוסיה צעירה וחזקה שתגיע לשכונות ותיקות ומתפוררות וכך גם ניתן יהיה להגיע בנקל מהבית למקום העבודה ולשפר לאין ערוך את איכות החיים".

 

יוסי חסון, מנכ"ל החברה לחיזוק מבנים, אומר בהתייחס לפרויקט בראשל"צ ולחוק ההתחדשות העירונית החדש שמקדמים יו"ר ועדת הרפורמות ח"כ אלי כהן ושר הבינוי והשיכון יואב גלנט: "אין מאושר ממני במידה ויעבור החוק הזה בתקופה הקרובה, אולם אני חושש ששוב ניקלע למצב בירוקרטי סבוך שלא יוביל לפתרונות מעשיים באמת. אני ממליץ לממשלה ולגורמים המקדמים חוק חשוב זה, להתייחס היטב לסעיפים התומכים ומעודדים את היזמים בכדי שניתן יהיה לקדם תמ"א 38 והתחדשות עירונית בכלל בפריפריה, לדוגמא בטבריה.

 

"כמו כן, לשים דגש על פתרון כתב החידה הזה – הבא לידי ביטוי ביוזמה וברצון של הרשויות המקומיות", הוסיף. "אין ספק שברשויות שיש תמיכה ומינהלת מיוחדת לקידום ההתחדשות העירונית רואים תוצאות".

 

היזם חיים מאירוביץ’, בעלי קבוצת מאירוביץ’-גלנור, אומר כי לנוכח המציאות העגומה של המחסור ההולך וגדל במספר הדירות בשוק, כל נושא ההתחדשות העירונית בכלל ופינוי-בינוי בפרט חייב לעלות מדרגה ולקבל תאוצה.

 

"מגה פרויקט שיוצא בימים אלה לדרך בראשל"צ הינו צעד מבורך וחשוב מכמה טעמים: ראשית, מגדיל משמעותית את היצע הדירות באזור ביקוש במרכז הארץ ושנית, מחדש את פני העיר ואת שכונת רמת-אליהו ומגדיל ומשביח את חתך האוכלוסייה שיגיע להתגורר בשכונה החדשה שתבנה", אמר מאירוביץ’. "רק פרויקטים גדולים מסוג פינוי בינוי וכן תמ"א 38 הכוללים תוספת של אלפי יח"ד יביאו לשינוי המיוחל ויסייעו לצאת ממצוקת הדיור".

7 תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה
 1. 1
  גב 431.77

  "דוגמה אחת היא ג€™מודל מתחם ההסתדרותג€™ בגבעתיים, בו יקדמו בשנים הקרובות 3,700 (!) יחידות דיור בפינוי-בינוי בבנייני מגורים בני 26 -42 קומות ושטח מתחם המשתרע על כ-100 דונם." בשנים הקרובות זה עוד 20 שנה או בנייה תוך 5 שנים?

  משעני 14/06/2016 09:27

 2. 2
  חשוב מאוד! ויתרה מזאת,

  חשוב להתייעץ גם עם שמאי מקרקעין לעניין התמורות המוצעות. המון פעמים אנו נתקלים ביזמים שמציעים לדיירים הצעות גרנדיוזיות שאין להן כל אחיזה (כלכלית ו/או אדריכלית) למציאות. נצלו את העובדה שכר הטרחה של אנשי המקצוע משולם ע"י היזם (!) ולכן, פנו לאנשי מקצוע, וקבלו את חוות דעתם לפני כל יציאה לדרך של פרויקט בנדל"ן, קל וחומר בפרויקט מורכב כהתחדשות עירונית.
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  מאור 09/06/2016 15:48

 3. 3
  בטח חיסכון בתשתיות

  רק שלא יתפלאו אחר כך שאם לא משקיעים בתשתיות חינוך תחבורה וכולי האיכות שתתקבל מתשתיות אלה תהיה נמוכה בהרבה כיתות גדולות יותר , פקקים , מחסור בחניה ואפילו תורים ארוכים יותר בסופר , בירקן ואצל רופא המשפחה ...

  אזרח מדינת עולם 3 08/06/2016 15:24

 4. 4
  יש מצב שיש לי דירה בבנין הזה!!...

  התיאור די מתאים
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  חדש ישן 08/06/2016 11:05

 5. 5
  מסוכן לקחת בחשבון

  את כל האופציות כולל פשיטת רגל של הקבל וכו'... לא להסתכל רק על התוספת והחיוב מומלץ לקחת עורך דין צמוד ולראות מה קורה במצב שהחברה בורחת באמצע
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  o.h.123 08/06/2016 10:47

 6. 6
  יכול להיות שגם הדבר הבא יעזור ...

  רק נקווה שעזרה מסוג זה לא תגיע. העתידן ג'ורג' פרידמן: "מתבשל משבר שייקרע את המערכת הגלובלית לגזרים" http://www.bizportal.co.il/globalmarkets/news/article/429946 נ.ב אם נבואת הזעם הזו תתממש, לאן המשקיע צריך לברוח?
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  gtrade 08/06/2016 10:43

 7. 7
  שמו שלט לפני 8 שנים!!!!פינוי בינוי

  הורידו אותו אחרי 5 שנים. באיזה שהוא בנין. עד היום אין שם שלט... למה העיריה הורידה את התיכנון......
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  אקוש 08/06/2016 10:38