ארז כהן על עליית מחירי הדיור: יש לשים דגש דווקא על שינויים מבניים בשוק הדיור

מחירי הדיור עלו ביותר מ-8% השנה; יו"ר לשכת שמאי המקרקעין לשעבר: גם הירידה הטכנית איננה נחמה והמגמה נמשכת במלוא עוזה

מערכת ספונסר 22/05/2016 20:27

א+א-

בתגובה לנתוני השמאי הממשלתי על עליית מחירי הדיור ביותר מ-8 אחוזים בשנה האחרונה, אמר היום ארז כהן, לשעבר יו"ר לשכת שמאי המקרקעין, כי "עולם כמנהגו נוהג. זו השנה העשירית ברציפות. גם הירידה הטכנית היתה במספר ערים איננה נחמה והמגמה נמשכת במלוא עוזה, למרות הצהרות האופטימיות של משרד השיכון שהושמעו השנה כאשר תכנית מחיר למשתכן יצאה לדרך.. מסתבר שהיא השיגה בדיוק את המגמה ההפוכה ודחפה את השוק כלפי מעלה ביתר שאת. זה אומר שצריך לחדול מגימיקים דוגמת מחיר למשתכן ומע"מ אפס ולשים דגש דווקא על שינויים מבניים בשוק הדיור".

 

חיים מאירוביץ’ מבעלי קבוצת מאירוביץ’-גלנור, אמר כי "זה זמן רב שאני טוען שרק תכנית התחדשות עירונית מקיפה תוכל לבלום את הסחף במחירי הדיור כלפי מעלה. מבדיקה שערכנו מתברר כי בגוש דן לבדו ניתן לקדם כ-300 אלף יח"ד באמצעות פינוי-בינוי ותמ"א 38. זה עדיף, וודאי, על פני שפיכת מיליארדים בהקמת ערים ושכונות ענק חדשות. ניתן בהחלט בתשתיות קיימות בערים הותיקות לקדם הרבה יותר יח"ד ובעלויות פחותות לאין שיעור ובכך ליצור איזון מתבקש בין ביקוש להיצע".

 

יוסי חסון, מנכ"ל החברה לחיזוק מבנים בישראל, הגיב אף הוא ואמר כי "דוח השמאי הממשלתי הוא נורה אדומה אל מקבלי ההחלטות שמושכים במשך שנה תמימה את קידום תמ"א 38/4. כיום, עשור שנים לאחר אישור תכנית התמ"א בממשלה, נמצאים בביצוע בפועל אלפי יח"ד בודדות בלבד. תמ"א 38/4, שתוסיף זכויות בנייה ליזמים ותאפשר בד בבד ניוד זכויות בין הפריפריה לבין המרכז, תוכל להגדיל באופן משמעותי ביותר ובאופן מיידי (!) את היקפי התמ"א, גם הרבה מעבר לגוש דן ואף לפריפריה".

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה