הגורם המשפיע ביותר על דייר לחתום על הסכם התחדשות עירונית היא תוספת המ"ר לדירתו החדשה או המחודשת – . כך עולה מסקר שערכה חברת מידע כנסים לקראת כנס התחדשות עירונית בתל אביב. מהסקר, עליו השיבו יותר מ-520 אנשי נדל"ן, יזמים וועדי בתים, עולה כי 23% מהציבור רואה בניסיון ובאיכות היזם כגורם השני בחשיבותו בהכרעה אם לחתום עמו על הסכם להתחדשות עירונית. חלק מהנשאלים ציינו כי גם לדמי הניהול אחרי סיום הפרויקט ולעמידה בלוחות זמנים יש משמעות גדולה בהשפעה על ההחלטה אם לחתום מול יזם כזה או אחר.

 

אמיר לוטן, מנהל מחלקת התחדשות עירונית בקבוצת משולם לוינשטין, ציין כי "רוב הדיירים בפרויקט התחדשות עירונית מסתכלים תחילה מה שטח ההרחבה אותה הם יקבלו ורק לאחר מכן הם בוחנים את יתר ההטבות שהם יכולים לקבל מהיזם כמו למשל – חניה, בניין מפואר, מעלית ומחסן. נראה ששיקולים אלו נחשבים משניים לדיירים לעומת השיקול המרכזי – שטח התוספת. לעומת זאת, יש בניינים שדווקא יסכימו לבצע התחדשות עירונית גם כשהתוספת במ"ר קטנה. כך למשל בפרויקט התחדשות עירונית אותו אנחנו מבצעים במרכז תל אביב. לא יכולנו לתת לדיירים הרחבה בשטח של יותר מ-3 מ"ר, ובכל זאת הדיירים הסתפקו בתמורות הנוספות כמו חניה ושיפור חזות הבניין ובחרו להתקדם עם ההליך".

 

אסף סימון, מנכ"ל אפריקה 38, אמר כי "תוצאות הסקר אינן מפתיעות, אך הן מדאיגות. נוצר שוק שלם המדבר על כך שנושא התוספת של מ"ר בודד לדירה הוא זה שיכריע את גורל היזם שיוביל את הפרויקט. בשטח, אנו פוגשים בעלי דירות שתהליך ה"הפרדות" מהבית, שהוא באופן טבעי העוגן שלהם, מלווה בחסמים סנטימנטליים ופסיכולוגיים, ומהווה עבורם סיטואציה מורכבת".

 

סימון הוסיף כי "אנו רואים שבפועל, הגורם שקובע האם דיירים ימשיכו תהליך תמ"א 38/2 או לא, הוא אם בעל הנכס חש בטחון שבסופו של ההליך הוא יקבל את הדירה שהובטחה לו, בכפוף ללוחות הזמנים שנקבעו מראש וללא כל עלויות נוספות מצדו. היום יותר מתמיד מתחדדת ההבחנה בין ה’יכולת להבטיח’ ל’יכולת לבצע’ ושם בדיוק אפריקה 38 נמצאת. מניסיון של מפגשים רבים עם בעלי דירות, בעיקר במתחמים גדולים ומורכבים, אני סבור שקיימת העדפה ברורה ליזם המספק את סל הפתרונות המיטבי, נוהג בשקיפות ומחזיק במערך יכולות מוכח בתחומי הליווי הבנקאי, הנדסה, הפן משפטי וכיוצא באלה, הרבה מעבר לתוספת המ"ר הבודד לדירה".

תגובות לכתבה

הוסיפו תגובה

אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש