יו”ר לשכת השמאים קורא לשלטון המקומי לדרוש הסכמי גג להתחדשות עירונית

אוהד דנוס בכנס התחדשות עירונית בשרון: "בסופו של דבר הכל כסף"; רוני בריק, נשיא התאחדות בוני הארץ: "מופתע לראות במדרגות העירייה את כמות המתנגדים לפרויקטים"

מערכת ספונסר 04/02/2016 16:54

א+א- 5

"אביגדור יצחקי הכריז על השנה כשנת התחדשות עירונית. השלטון המקומי צריך לדרוש הסכמי גג להתחדשות עירונית. מישהו שיממן את ההוצאות של הרשות. רק כך התכניות הללו יתקדמו", כך אמר היום (ה’) אוהד דנוס, יו"ר לשכת השמאים, בכנס התחדשות עירונית בשרון, אותו ערכה חברת מידע כנסים בהרצליה.

 

דנוס, שדיבר בפאנל בנושא התחדשות עירונית, אמר כי "פרויקטי תמ"א הם מסוכבים. לא מעט יזמים והתאחדות בוני הארץ היו מתרחקים מהם, אבל היעדר ההיצע בקרקעות באזורי הביקוש מכוון הרבה חברות לתוך התחום. זה קורה כי אין תחליף. העירייה לא מרוויחה מפרויקטי התחדשות עירונית, אלא מפסידה בהשקעה בתשתיות. בסופו של דבר הכל כסף, ואם רוצים לפתור את המשוואה, צריך לשים כסף. נשב בהרבה כנסים, ושום דבר לא יקרה. לא אם יהיו 3 או 2.5 קומות תוספת. השלטון המקומי צריך להביא את הכסף, ויש כסף".

 

רוני בריק, נשיא התאחדות בוני הארץ, פתח את הכנס ואמר: "אנחנו אחרי ההחלטה ההזויה של סגן היועץ המשפטי לממשלה שהקפיאה את הענף, אני מקווה שבחודשים הקרובים נדע ביותר בוודאות איך מחזקים בניינים והולכים קדימה. חלק מראשי הערים לא רוצים חיזוק ותמ״א. אמרתי לכחלון, שהממשלה יכולה לקבל כל החלטה, אבל ראשי הערים בסוף יחליטו, ולכן צריך לכבד אותם. העיריות לא נשארו אדישות. העבירו הליכים לאישורי תכניות. חלקם הקצו תוספת כוח אדם. הרצליה הראשונה שהקימה אגף להתחדשות עירונית. 

 

"בסופו של דבר, התהליך של ההתחדשות הוא הגנה בפני רעידות אדמה, ועלייה בערך הבניין והסביבה. תהליכים כאלה, במיוחד פינוי בינוי, יש היבט חברתי. אני פוגש את האנשים, יש להם מה לחכות, ורוצים לזכות עוד בחייהם להיכנס לדירה החדשה. לא פעם הבאתי מיניבוס של אנשים לפרויקט שלי לוועדה מחוזית, להסביר לוועדה שאם יקבלו החלטה אחת לשנה מתי לקיים את הדיון הבא באותו התיק, האנשים שהבאתי לוועדה לא ייחיו וחלקם עברו לעולמם".

 

"אני מופתע לראות במדרגות העירייה את כמות המתנגדים לפרויקטים", הוסיף בריק. "ועדת ערר כבר קבעה ב-2010 כי אף תושב לא יכול לצפות שהשכונה או הרחוב תמיד ישארו כך. אי אפשר לעצור את החיים והשינויים, אלא בגבולות החוק. כל אדם חייב לקחת בחשבון שינויים והקלות שיפגעו בנוף הקיים לביתו. אנשים באים, ומתנגדים. אנחנו כבונים מחוייבים לתהליך. אין לי ספק שהוא ימנע קריסת מבנים ופגיעה בנפש. יש לנו הכוח והאפשרויות, והוכחנו את זה בעבר".

 

ירון שמיע, מנכ"ל משותף ב-sgs, אמר כי "העירייה חייבת להעדיף את האינטרס של רווחת התושבים ושיפור המרחב העירוני על האינטרס הכלכלי. הארנונה למשרדים גבוהה פי 5-6 ממגורים. לפני חודש ישבתי באחד מצוותי התכנון באחת הרשויות, ואמרה מישהי מהצוות, שטוב, זה פרויקט פינוי בינוי ולא נורא אם נקדם אותו עוד 13 שנה, אז אמרתי לה שאם תתחילי לקדם היום אולי עוד 13 שנה הוא יהיה מוכן".

 

דני מריאן, יו"ר איגוד המהנדסים, אמר בפאנל כי "יש משולש. דיירים, יזמים ורשויות. אם הוא לא יתפקד בצורה משולבת שום דבר לא יצא. כמו שמדברים בחדשות על הגז. הוא נמצא באדמה. עד שלא יצא מהאדמה, אף אחד לא יצא ממנו. לא המדינה, לא היזמים ולא האזרחים. כל עוד פרויקט התחדשות עירוני לא יצא לפועל, אף אחד לא יהנה ממנו".

 

עו״ד מיכה גידרון הסביר כי "תמ״א 38 היא גם התחדשות עירונית ולא רק חיזוק מבנים. היא צריכה לאפשר שיפוץ מבנים הוספת ממדים ומעליות. רשויות מקומיות בפריפריה מוסיפות עוד קומות, אבל לא צריך לרדת מהרף הבסיסי, כדי לאפשר כדאיות כלכלית ולבצע תוכניות".

5 תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה
 1. 1
  לפחות עפ"י הפנאל הוא גם נגד פינוי

  בינוי. כלומר לא שהוא נגד פינוי בינוי, אלא שלפי דבריו, גבעתיים היא העיר השנייה בצפיפות בישראל. אחרי בני ברק. (ולאחר מכן בת ים לדעתי). והוא צריך להקים בתי ספר ומוסדות ציבור שאין לו מקום לשים אותם, אז בוודאי לא להקים מוסדות גדולים יותר לתושבים נוספים שיגיעו לעיר. מצד שני, באותו הפנאל ישבה גם ראש מנהל התכנון, שפתרה את העניין בשנייה "תתאחד עם העיר תל אביב".
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  רונן 07/02/2016 20:04

 2. 2
  לא מדוייק קוניק הוא סוציאליסט

  ולא רוצה שיזמים ירוויחו על חשבון אחרים. הוא דוגל יותר בפינוי בינוי
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  דירותא 07/02/2016 11:44

 3. 3
 4. 4
  ממתי מתעניינים ראשי הערים והוועדות

  בתשתיות. ארנונה רבותיי ארנונה
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  דירותא 05/02/2016 14:28

 5. 5
  שוב - עם כל הכבוד להתחדשות עירונית

  בתור אחד שמתעסק עם כך רבות, בין עם זה בתכניות פינוי ובינוי ובין בתמ"א 38. יש צורך מהותי של העיריות לשטחים ציבוריים, הוועדות המחוזיות מתעקשות על כך בצורה מהותית כיום. ולכן, לפני שזורקים מיליונים של דירות, צריך למצוא את הדרך הנכונה שהשתיות הם הציבוריות והן התחבורתיות יעמדו בכך.
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  רונן 05/02/2016 01:37