נתניהו חשף מסמך צבאי מסווג על הגז: ”האסדות פגיעות יותר מהצינור ומשדות הגז”

גלובס מדווח כי יו"ר ועדת הכלכלה כבל עקץ את ראש הממשלה בפתח ההתייעצות בנושא הגז: ”פעם נשאת את נס התחרות, כעת אתה מקדם מונופול”

מערכת ספונסר 08/12/2015 10:59

א+א- 10

ראש הממשלה ושר הכלכלה, ח"כ בנימין נתניהו (הליכוד), הגיע הבוקר לוועדת הכלכלה במסגרת הליך ההתייעצות בעניין משק הגז הטבעי.

 

יו"ר הוועדה, ח"כ איתן כבל (המחנה הציוני), פתח את הישיבה ואמר לראש הממשלה כי פעם היה זה הוא שנשא את עמוד האש של התחרות וקידומה. "היום מנשבת רוח אחרת, שונה, כי על-פי כל המומחים שהופיעו בפנינו, המתווה הנוכחי מנציח מונופול שעל פי עמדת הרשות המקצועית ביותר בישראל – נגוע בבסיסו בהסדרים כובלים", אמר. עוד אמר היו"ר כבל לראש הממשלה: "מאז קיבלתי באישון לילה את בקשתך לקיים את הליך ההיוועצות, ומתוך כבוד הן לחוק והן לממשלתך - ועדת הכלכלה ניהלה בשבועיים וחצי האחרונים דיונים אינטנסיביים, ברמה המקצועית הגבוהה ביותר שנראתה מזה שנים בכנסת".

 

באשר למתווה אמר היו"ר כי "התברר לנו כי נתונים לא מעטים ששימשו יסוד ומשמשים עד היום כהנחות יסוד בסיסיות למתווה אינם מדויקים, אם לומר זאת בעדינות: מונופול הגז הטבעי איננו מונופול טבעי, הרווחים כבר לא יהיו 60% אלא כפי שהבהירה פה הנגידה 47%, ולא יגיעו לכדי טריליון שקל, אלא על הרבה פחות מכך - כ-280 מיליארד שקל, ואכן זהו סכום מאוד מכובד, אבל בוודאי לא כמו מה שתיארת בתחילה.

 

"אין במתווה הזה שבשמו מתבקש הפטור חסר התקדים מחוק ההגבלים העסקיים – חיוב מוחלט וברור לפיתוח ליוויתן, אין בו סנקציות ואכיפה כמו בכל חוק של הכנסת או בכל החלטה של רשות הגבלים עסקיים. ולא קיבלנו תשובה על הצינור הנוסף שנדרש לדעת הרוב המכריע של המומחים. ולמה המדינה לא רוכשת גז במרוכז, כדי להוריד עלויות? ואפילו אין תשובה לגבי היכן בדיוק יתחבר הגז לחוף.

 

"מצד שני הוברר לנו אדוני דווקא על ידי אנשיך שהופיעו פה בכבוד ובהגינות, אשר באו ואמרו לנו שיציבות המשטרים באזור לא תלויה בגז הטבעי שלנו ושאולי יש פה הזדמנות כלכלית לייצא להם, שגם היא מוטלת בספק לא קטן, אבל וודאי שאין פה ענין אסטרטגי של מדיניות חוץ ובטחון. ואדוני ראש הממשלה, שאתה גם שר הכלכלה, לא ברור לי היכן נעלם אותו שר אוצר שרדף וריסק מונופולים, שראה בהם רעה חולה לכלכלת ישראל".

 

היו"ר כבל התייחס לסוגיה הביטחונית מדינית, ואמר: "כשבאים לפגוע בערך יסוד כמו תחרות, הרי נקודת הארכימדס במתווה העקום הזה הוא השימוש הנלוז ממש בהפעלת סעיף 52, שאמור להיות מופעל אך ורק בנסיבות שבהן עלול להיגרם נזק מדיני ובטחוני דרמטי וקריטי למדינת ישראל. ואדוני זה לא המצב, ואפילו לא קרוב לכך.

 

"ועד כדי כך הטיעון המדיני בטחוני קלוש ומופרך שעם הודעת שר הנפט המצרי בעקבות תוצאות הבוררות עם חברת החשמל לא היסס שר האנרגיה שלנו כבר לייצא גז ליוון ואפילו לארדואן, ידידנו הקרוב והאהוב. אם בתחילת הדיונים הייתי בתוכי מלא בספקות, הרי בסיומם של הדיונים אני אומר בפה מלא שחובה לעשות את כל אשר נדרש כדי לעצור את המתווה העקום והרע לאזרחי ישראל. אני מבקש ממך אדוני ראש הממשלה, למען השם, לא לשאת את שם הביטחון לשווא. אין לך שום צידוק אמיתי לעשות שימוש בסעיף 52. לך לחקיקה ראשית או לבית הדין להגבלים עסקיים, ואל תיתן ידך למה שנראה כקומבינה עקומה".

 

ראש הממשלה נתניהו ענה ליו"ר כבל ואמר: "אתה וחבריך שללתם קיום אינטרס של ביטחון ויחסי חוץ בשיקולים שלנו, ההפך הוא הנכון – אנחנו הולכים להבטיח את הביטחון האנרגטי של מדינת ישראל. הבטחת אספקת הגז חיונית לא רק לתפקוד המדינה אלא להבטחת קיומה הסדיר". הוא הוסיף כי נושאי הביטחון נדונו עוד בנובמבר 2013, אז קיבל הקבינט החלטה לאבטח את המים הכלכליים של ישראל בהשקעה של 3 מיליארד שקל. "אנחנו לא עושים הגנה כזו בשום מקום אחר במדינה".

 

הוא הוסיף כי פגיעה במקור אנרגיה יכולה להביא לקריסה של המדינה, ואמר כי המקומות הללו ספגו ירי טילים. "אסדות הגז הם הדבר הפגיע ביותר ויש להגן עליהן. הגנה נוספת היא באמצעות יתירות. לכן בעיני המתווה הזה הוא הדרך היחידה לייצר יתירות מכמה שדות, ולא להתכווץ לשדה אחד מאוים". עוד הוא ציין כי בניגוד לפרסומים בתקשורת, משרד הביטחון העביר את עמדתו למל"ל, באפריל השנה, לפיה "בראיית עדיפות לאומית יש חשיבות לפיתוח לווייתן בהקדם האפשרי".

 

ראש הממשלה התייחס גם לסוגיית היצוא, ואמר כי מדינה שמייצאת אנרגיה יש לה הרבה יותר עוצמה. לדבריו, הדבר אף יקשה על חרמות ויהפוך את המדינה להרבה יותר חסינה. "קראתי את ארגון אל חק, אני לא נוטה להסכים אתו, אבל הוא אומר שהכוונה של המצרים, הירדנים והאירופאים לקנות גז מישראל ללא ספק תחזק את מדינת ישראל ולטענתם זה דבר אסוני ורע. בוודאי שאספקת גז למדינות האלה מוסיפה נדבך של יציבות שהוא אינטרס שלנו ובוודאי גם שלהם", אמר. עוד ציין ראש הממשלה כי סיכם עם ממשלת מצרים לשלוח שליח מיוחד לקהיר במטרה להשיג פתרון לאתגר שנוצר (הבוררות עם חברת החשמל).

 

"אני מאמין שיושג פתרון, לנוכח האינטרסים המשותפים של שני הצדדים", אמר. "לגבי טורקיה, אני יכול לעדכן אתכם שהרבה לפני הדיון הזה היו מגעים עם טורקיה ומגע של נציג אישי שלי עם נציג בכיר מאוד בממשלת טורקיה, ועלתה אפשרות של ייצוא גז לטורקיה וגם דרך טורקיה. לא ייצרנו את הדברים האלה לטובת הדיון הזה".

 

ראש הממשלה פנה ליו"ר כבל ואמר: "הגדרת אותי כמי שלוחם נגד המונופולים ונגד התחרות, אני מפרגן לך שפירגנת לי. כל המאבק לשבירת המונופולים והקרטלים זה דבר שאני חרטתי על דגלי. עשינו רפורמות עצומות, כולל גם חוק הריכוזיות שבא הרבה לפני מחאת רוטשילד. רפורמה אחת שלא הצלחתי והיא דנה בפחות או יותר משהו שווה ערך לגז – הרפורמה בפטם נתקעה בוועדה שלך". היו"ר כבל הגיב ואמר: "עזרו לי חברים מהליכוד". ראש הממשלה נתניהו הוסיף כי הוא מחויב לתחרות והמתווה פותח את השוק לשחקנים חדשים.

 

יו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג (המחנה הציוני) אמר כי "ברור לכולם שההתנהלות שלך היא חובבנות במקרה הטוב והפקרות במקרה הרע. אתה עוקף את הרגולטורים והחוקים מטעמים של ביטחון המדינה ויחסי החוץ שלה, ולא ברור איך זה קשור למחיר ליחידת חום אחת לצרכן, שנקבע במו"מ של הממשלה או בהסכמים של חברת החשמל שהיום יודעים שהם שערורייתיים, לכן עולה שאלה אם אין פה נשיאת שם הביטחון לשווא".

 

שר האנרגיה, ח"כ יובל שטייניץ (הליכוד) ציין כי מיד עם כניסתו לתפקיד התברר לו שהוא לא יכול לדאוג לביטחון האנרגטי של מדינת ישראל כל עוד 50% ומעלה מהחשמל שלנו מיוצר על ידי גז והוא מגיע רק משדה אחד, שדה תמר, בצנרת אחת. אין מתווה אחר ריאלי מלבד המתווה הזה. כמי שגיבש את המתווה, והכנסנו בו שיפורים לאחר שימוע ציבורי, אני לא רק גאה בו הוא מתווה טוב בכל השוואה בינלאומית. רוב גורמי הממשלה המקצועיים, כמעט כולם, סבורים כך.

 

ח"כ דב חנין (הרשימה המשותפת) שאל את ראש הממשלה על דחיית פיתוח לווייתן ועל הוויתור על הצינור השני. "אתה מסכים שנהייה בני ערובה בידי המונופול ומסתמן שאתם מפקירים את הביטחון האנרגטי ונותנים ביטחון לרווחים של שותפויות הגז", אמר. ראש הממשלה השיב כי יתירות באסדות חשובה יותר מיתירות בצינורות. לדבריו, במתווה יש אבני דרך שנותנים סיכוי אמיתי לפיתוח לווייתן, תנין וכריש.

 

ח"כ שלי יחימוביץ’ (המחנה הציוני), אמרה כי "כל המתווה היה מבוסס על מצרים, והשבוע קיבלנו סטירה מצלצלת ממצרים שלא רוצה את הגז שלנו עד שלא יסתיים עניין הבוררות", ושאלה את ראש הממשלה האם הוא לא רוצה לעדכן את חוות הדעת. נתניהו השיב כי חברות לא מגיעות לישראל מאחר שהרגולציה בה הפכה למכבידה ולא מאפשרת פיתות תשתית עסקית, בשל שינוי ההליכים וההחלטות. ח"כ יחימוביץ’ העירה כי היא לא קיבלה תשובות לשאלותיה וכח"כ חנין הצטרף לדברים.

 

ח"כ דוד ביטן (הליכוד) אמר כי זה לא ילך כמו שח"כ יחימוביץ’ רוצה. הוא הוסיף כי השתתף בדיונים, שמע את המומחים והגיע למסקנה שונה. "לצערי נציגי האופוזיציה, שיש להם רוב בוועדה, הגיעו עם אטמי אוזניים, כי המסקנה הברורה ממה שאמרו המומחים זה לתמוך במתווה", אמר.

 

ח"כ יעקב פרי (יש עתיד) מחה על הדברים וכינה אותם "אמירה מתנשא, חוצפנית ולא נכונה". במהלך הדיון נשאלו שאלות רבות נוספות וח"כ יחימוביץ’ העירה כי "חובת ההיוועצות לא מתקיימת בחדר הזה, אנחנו רק שומעים נאומים". היו"ר כבל התייחס ואמר כי התייעצות היא לא רק מה שאנחנו רוצים לשמוע, וח"כ קארין אלהרר (יש עתיד) תהתה למה נשאלות שאלות אם לא מתקבלות תשובות. היו"ר כבל אמר כי אפשר להגיד את זה על כל דבר ולהתפזר, והוסיף: "אנחנו כאן כי ההליך לא נגמר כאן. ראש הממשלה אומר את דעתו, ויצטרך מי שיצטרך להחליט אם הוא ענה".

 

בדיון לקחו חלק פעיל גם חברי הכנסת רועי פולקמן (כולנו), ח"כ תמר זנדברג (מרצ), ח"כ איילת נחמיאס ורבין, סתיו שפיר, יוסי יונה (המחנה הציוני), ח"כ יצחק וקנין (ש"ס), ח"כ יואב קיש (הליכוד), ח"כ מנואל טרכטנברג (המחנה הציוני), והגיעו אליו חברי כנסת רבים נוספים מכל הסיעות.

 

בתום הדיון סיכם היו"ר כבל את הדברים ואמר: "אדוני ראש הממשלה, בכובעך כשר הכלכלה, אין ספק שלדבר אתה יודע רק שאת התשובות שאנחנו ביקשנו במסגרת ההתייעצות הזו לא קיבלנו". ראש הממשלה נתניהו השיב ואמר: "אנחנו יודעים לדבר ויודעים גם לעשות. אנחנו מוציאים את הגז. הזמנתם אותי לדבר על צרכי הביטחון והחוץ שלנו – זה חיוני לביטחון ישראל שיהיו לנו עוד שדות וזה מה שהמתווה הזה עושה".

חדשות ספונסר

10 תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה
 1. 1
  חרטטן עלוב , חושב שכולם מטומטמים

  אם אין גז לחחי אז יש פחם/מזוט וכו לייצור.= יש חשמל דבר אמת כבר פעם אחת בחיים.
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  grin 08/12/2015 13:15

 2. 2
  כלומר ממשלה נבחרת...

  רשאית לעשות ככל העולה על רוחה בלי ביקורת? האצטקים בחרו כנסת, הכנסת מפקחת על הממשלה. מה עניין עם ודברו?
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  yanivf 08/12/2015 12:39

 3. 3
  זה לא הפורום המתאים.. אבל...

  כנראה שלא מדובר באצטקים. ולגבי דברו - התשובה נמצאת במרץ |4|
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  Unforgiven 08/12/2015 11:56

 4. 4
  איזה עם ומהו דברו?

  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  yanivf 08/12/2015 11:45

 5. 5
  חיוניות הגז מידי ברור היתר קשקוש|38|

  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  haimS 08/12/2015 11:33

 6. 6
  תפסידו בכבוד |12|

  העם אמר את דברו.
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  Unforgiven 08/12/2015 11:24

 7. 7
  בלה בלה בלה כמו שהבטיח בדיור|9|

  ועוד כמעט בכל נושא,..אבל קצרה היריעה מלהזכיר פה הכל
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  niceone 08/12/2015 11:17

 8. 8
  נתניהו נואם הגזיות |135|

  יצוא גז יביא למדינת ישראל: עצמה ביטחונית עצמה כלכלית יציבות סביבתית יציבות נגד חרמות ביזור סיכונים משק אנרגיה יציב ולא תלותי. ועוד....
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  boltrade 08/12/2015 11:15

 9. 9
  נתניהו נואם בוועדה והגזיות ירוקות

  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  boltrade 08/12/2015 11:09

 10. 10
  התגלה שיש מסמך משרד משרד ביטחון לגז|38|

  מסמך סודי התגלה לועדה ולפופוליסטים שטענו שאין מסמך משרד ביטחון לחיוניות הגז וקשר עם ירדן ואולי מצריים..... המסמך מי אפריל 2015.. |38|
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  haimS 08/12/2015 11:06