משרד הכלכלה ישתף פעולה עם הבנק הבין-אמריקאי לפיתוח אמריקה הלטינית

ההסכם עם הבנק, המממן מדי שנה פרויקטים במדינות אמריקה הלטינית והקריביים בהיקף של כ-12 מיליארד דולר, יאפשר הזדמנויות עסקיות חדשות לחברות ישראליות באמריקה הלטינית

מערכת ספונסר 28/06/2015 12:12

א+א-

המדען הראשי במשרד הכלכלה, אבי חסון, חתם לפני מספר ימים על הסכם לשיתוף פעולה עם הבנק הבינאמריקאי לפיתוח (IDB). ההסכם יאפשר הזדמנויות עסקיות חדשות לחברות ישראליות באמריקה הלטינית.

 

הבנק הבינאמריקאי לפיתוח (IADB- Inter -American Development Bank ) הוא גוף ההשקעות הגדול ביותר באמריקה הלטינית והקריביים. בבנק חברות 48 מדינות, בהן ישראל. הבנק מממן מידי שנה פרויקטים במדינות אמריקה הלטינית והקריביים בהיקף של כ-12 מיליארד דולר.

 

ההסכם נחתם בהמשך להחלטת מהממשלה בדבר חיזוק הקשרים הכלכליים עם מדינות אמל"ט, שאף הסמיכה את המדען הראשי לחתום הסכם עם הבנק, מתוך הבנה שמדובר בגוף מרכזי המאפשר לחברות הישראליות גישה בלתי אמצעית לפרויקטים ביבשת.

 

לפני מספר שבועות אירחו לשכת המדע"ר במשרד הכלכלה, מתימו"פ (זרוע הפעילות הבינלאומית של משרד הכלכלה בתחום המו"פ) ומינהל סחר חוץ במשרד הכלכלה משלחת של בכירים מהבנק, שביקרו לראשונה בישראל ודנו עם המדען הראשי וצוותו באפשרויות לשילוב חברות ישראליות בפרויקטים שהבנק משתתף במימונם.

 

בין הרעיונות שנדונו: הקמה של קרן משותפת בסך 5 מיליון דולר למימון פרויקטים לחדשנות בהשתתפות חברות ישראליות באמריקה הלטינית, סיוע של הבנק בהנגשת פתרונות טכנולוגיים ישראליים לאיגודי משתמשים באמל"ט הזקוקים להם, שילוב חברות ישראליות המעוניינות בהקמת נציגויות באמל"ט בתוכניות האצה שהבנק מפעיל ומימון שיתופי פעולה במו"פ תעשייתי בתקציב משותף של הבנק ומדינות שונות באמל"ט, שלמדען הראשי הסכמים איתן.

 

ההסכם החדש מהווה נדבך משמעותי לשדרוג פעילות האמריקות של המדען הראשי במתימו"פ, שהוקמה לפני כשנתיים. תוכניות השת"פ עם האמריקות מופעלות בסיוע ובתיאום עם מנהל סחר חוץ במשרד הכלכלה, הנספחים המסחריים באמל"ט, משרד החוץ והשגרירויות, וכמובן עם שותפים מקומיים במדינות השונות בהן מתקיימת הפעילות.

 

שר הכלכלה, אריה דרעי: "גיוון שווקי היעד הוא משימה לאומית של ישראל. בעולם שווקים מתפתחים חדשים וחשוב שישראל תדע לפעול שם בהצלחה. ההסכם הוא צעד חשוב לקידום היחסים הכלכליים, לפתיחת הזדמנויות עסקיות חדשות ולהגדלת הייצוא של ישראל. מדינת ישראל חייבת לגוון את יעדי הייצוא ולייצר פעילות כלכלית ענפה בכל העולם".

 

אבי חסון, המדען הראשי במשרד הכלכלה: "פעילות המדען הראשי באזור מתמקדת ביצירת הזדמנויות למסחור אפקטיבי של פתרונות חדשניים המותאמים לשוקי אמריקה הלטינית. יישום ההסכם יאפשר לחברות הישראליות גישה לשותפי מו"פ ומסחור באזור".

 

המדען הראשי במשרד הכלכלה פרסם לאחרונה, כי מעתה יורחב מסלול התמיכה הייעודי להתאמת מוצרים לכל מדינות אמריקה הלטינית - מסלול זה מאפשר לחברות ישראליות לזכות במענקי המדען הראשי לצורך התאמת מוצרים קיימים לדרישות באמריקה הלטינית (כולל התקנות פיילוט, התאמה לרגולציה מקומית, הפחתת עלויות וכד’).

 

במשרד הכלכלה מציינים כי סך היצוא הישראלי לאמריקה הלטינית ב-2014 עמד על 2.53 מיליארד דולר (ללא יהלומנים). ענף מכונות ומכשירים מכניים הוא הענף המוביל בייצוא (39.7% מסך הייצוא) ואחריו מוצרים כימיים (20.1%) ופלסטיק וגומי (6.3%). ברזיל היא יעד היצוא המרכזי עבור ישראלי באמל"ט: ב 2014 הסתכם הייצוא בכ-915 מיליון דולר, המהווים כ-36.1% מסך הייצוא בישראלי לאזור זה. מקסיקו, קוסטה ריקה, קולומביה וצ’ילה הן יעדי היצוא הבאים אחרי ברזיל.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה