לקראת פתיחה בת”א: דריכות לקראת הריבית ופתיחת השבוע בעולם

מרבית האנליסטים לא צופים שינוי בריבית בנק ישראל לחודש מאי שתתפרסם ב-16:00; מגמה מעורבת באסיה, החוזים העתידיים ירקרקים באירופה ויציבים בוול סטריט

מערכת ספונסר 27/04/2015 12:12

א+א-

יום המסחר השני לשבוע זה בבורסה בתל אביב צפוי להתפתח בהתאם למגמות עם פתיחת שבוע המסחר בשוקי העולם, ובדריכות לקראת פרסום החלטת ריבית בנק ישראל לחודש מאי בשעות אחר הצהריים. בשוקי המזרח הרחוק נרשמת הבוקר מגמה מעורבת, כאשר בורסת שנגחאי מזנקת בכ-2.5%. החוזים העתידיים ירקרקים באירופה ומאותתים על פתיחה יציבה בוול סטריט בשעה מוקדמת זו.

 

 מדד המעו"ף יפתח את היום ברמה של 1,688 נקודות, לאחר שאתמול התחזק ב-0.27%. ת"א-100 עלה ב-0.07% ל-1,472.35 נק’, מדד ת"א 75 נחלש ב-0.04% ומדד הבנקים הוסיף 0.75% לערכו. מחזור המסחר בשוק היה גבוה מהממוצע לימי ראשון והסתכם ב-860 מיליון שקל.

 

מרבית האנליסטים לא צופים שינוי בריבית בנק ישראל לחודש מאי שתפורסם בשעה 16:00, ומעריכים כי תישאר גם החודש ברמה של 0.1%. עם זאת, הציפיות בשוק ההון משקפות במידה רבה את התחזיות שהשמיעו בימים האחרונים שלושה בנקים זרים הנחשבים לשחקנים מרכזיים בזירת המט"ח: RBS, HSBC ומריל לינץ’ צופים כולם הורדת ריבית נוספת במהלך שלושת החודשים הקרובים והסתברות גבוהה להפעלת תוכנית הקלה כמותית כלשהי.

 

לדברי מיטב דש, הבנק צפוי להותיר את הריבית ללא שינוי השבוע, והסיכוי לשינוי בריבית או לצעדים אחרים בחודשים הבאים הוגדר "די נמוך". בהלמן אלדובי מעריכים כי הריבית תיוותר ללא שינוי, על מנת לאפשר לבנק ישראל להמתין למדד המחירים לחודש אפריל, ועל מנת לבחון את ההתפתחויות הכלכליות במשק ואת השפעתה של הורדת הריבית האחרונה.

 

 בלידר שוקי הון סבורים כי מחר או בחודש הבא ייתכן מהלך לרכישה מסיבית של מט”ח - ואפילו אג”ח ממשלתי. להערכת כלכלני בית ההשקעות, בנק ישראל צפוי לשמור על יציבות בריבית מחר עקב עלייה בציפיות האינפלציה; "ללא מדיניות מוניטארית יותר אקטיבית, מגמת הייסוף צפויה להימשך", הוסיפו.

 

"אין טעם להפחית שוב את הריבית ולבזבז תחמושת מוניטארית יקרה כל כך", הבהיר אורי גרינפלד מפסגות. עם זאת לדבריו, "במידה ושהשקל יחזור להתחזק בשבועות הקרובים יתכן בהחלט ובבנק ישראל יפחיתו את הריבית באחת מהפגישות הבאות".

 

להערכת אינפיניטי, התחזקות השקל מעלה משמעותית את הסיכוי להפחתת ריבית מחר. לדברי עוזי לוי, "במכלול הנתונים הריאליים, צודקת נגידת בנק ישראל בצעדיה השקולים ביחס לריבית".

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה