קרדיט: depositphotos
קרדיט: depositphotos

חוסר הוודאות שפשט בשוק המקומי מאז עליית הממשלה הנוכחית לשלטון עלתה לשיעור קיצוני בעת המלחמה והדבר בא לידי ביטוי בשוק המניות. בזמן שבארה"ב חוגגים רמות שיא כל הזמנים עם התפוצצות תחום ה-AI, פה בישראל עסוקים בלהתמודד עם חרמות של מוצרים ישראלים וחשש ממלחמה כוללת.

למרות הריבית הגבוהה ששררה בשווקים במטרה להוריד את האינפלציה, מדדי המניות בעולם רשמו תשואה חיובית, כאשר נראה שהעבודה של הבנקים המרכזיים עשתה את שלה בריכוך קצב האינפלציה, ואלו מתחילים להוריד ריבית. אלא שעבור בנק ישראל העבודה תהיה קשה שבעתיים בצל הגרעון הגבוה וחוסר הוודאות.

במחצית הראשונה של השנה מדד S&P 500 רשם תשואה חיובית של 15.4%, הנאסד"ק טיפס בשיעור חד יותר של 18.3%, באירופה התמונה גם היא היתה אופטימית בשוק המניות כאשר מדד יורוסטוקס 600 רשם תשואה של 10.3% במחצית הראשונה של השנה, הדאקס הגרמני עלה ב-8.4%, הקאק הצרפתי עלה ב-3.9%, ביפן הניקיי זינק ב-16.2% וקרן הסל EEM שווקים מתעוררים רשמה תשואה חיובית של 6.8%.

פה בישראל מדד ת"א 125 עלה ב-2.7% בלבד, מנגד מדד מניות השורה השנייה, ת"א 90, רשם תשואה שלילית של 4.3% במחצית הראשונה של השנה. מדד טק עילית הצליח להציג תשוה חיובית של 3.4%, מדד הבנקים רשם עלייה של 2.7% במחצית הראשונה השנה, ומדד ת"א נפט וגז עלה ב-3.4% בין היתר על רקע הישור העקרוני שקיבלו שותפויות לוויתן להגדיל את הייצוא.

המדד שהציג את התשואה הרעה ביותר מתחילת השנה בבורסה בתל אביב הוא מדד הנדל"ן שאיבד 10.5% בצל המשבר בסקטור. העדר ידיים עובדות, לצד האטה שהחלה עוד לפני פרוץ המלחמה בצל הריבית הגבוהה, עשו את שלהם. אלא שהאופק לא נראה ורוד במיוחד, שכן הורדת הריבית מתרחקת ככל שהמלחמה נמשכת וגרעון הממשלה מעיב על היכולת של בנק ישראל למתן את המדיניות.

תגובות לכתבה

הוסיפו תגובה

אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש

  • 1
    יש מועמד חדש שיהפוך את התמונה.

    קוראים לו בנימין נתניהו. מעולם לא שמעתם עליו אבל יש לו הבטחות

    • מר בורסאי מדופלם
    • 30/06/2024 10:17