קרדיט: יח"צ
קרדיט: יח"צ

חברת מיטרוניקס, יצרנית הרובוט לניקוי בריכות הדואלית, פירסמה אמש (ד’) את תוצאותיה לרבעון הראשון של השנה לאחר נעילת המסחר והיום מגיע התשלום עם צניחה של מעל 30% במחיר המניה, לאחר שהחברה הנמיכה תחזיות לצד התוצאות המאכזבות.

הכנסות החברה רשמו ירידה של 13.1% במכירות שהסתכמו ב-456 מיליון שקל, לעומת 524.4 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד.

הרווח הגולמי הסתכם ב-177.3 מיליון שקל, ירידה בשיעור של 26.3% לעומת הרבעון המקביל אשתקד. שיעור הרווח הגולמי הגיע לרמה של 38.9% בהשוואה ל-45.9% אשתקד, ירידה של 700 נקודות בסיס.

הוצאות מכירה ושיווק הסתכמו לסך של כ-69.2 מיליון שקל, ירידה של כ-2%. הירידה נובעת בעיקרה מירידה בהוצאות השילוח וירידה בעלויות שכר. מנגד עלייה בהוצאות מכירה ושיווק של פעילות ECCXI. עליית שערי החליפין בתקופה תרמו לעלייה של כ-1.5 מיליון שקל.

הוצאות הנהלה וכלליות הסתכמו לסך של כ-35.5 מיליון שקל, של כ-1 מיליון שקל, הנובעת בעיקרה מירידה בהוצאות שכר ונלוות.

הרווח התפעולי הסתכם לסך של כ-60.3 מיליון שקל, ירידה בשיעור של 48.4% לעומת הרבעון המקביל אשתקד. הירידה נובעת בעיקרה מהירידה בהכנסות וברווח הגולמי, ולמרות הירידה בהוצאות התפעול.

ה-EBITDA הסתכם לסך של 60.3 מיליון שקל, ירידה בשיעור של 46.4%.

הוצאות המימון נטו, נטו, הסתכמו לכ-10.3 מיליון שקל, בהשוואה ל 18.3 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד. הירידה בהוצאות המימון נטו היא בעיקר הכנסות משערוך מט"ח ועסקאות הגנה נטו בסך כ-4.6 מיליון שקל לעומת הוצאה נטו של כ-5.4 מיליון שקל אשתקד.

התזרים התפעולי ששימש את הפעילות שוטפת הסתכם בכ-69.3 מיליון שקל, ירידה משמעותית של כ-116.6 מיליון שקל, הנובעת משיפור בהון החוזר התפעולי שמתבסס על גבייה טובה יותר מלקוחות, ירידה בהיקפי המלאי ועלייה בהתחייבויות לספקים.

תחזית מאכזבת

מיטרוניקס סיפקה תחזית מאכזבת וצופה שאת 2024 תסיים בירידה של 2% בהכנסות עד לעלייה של 4%, וזאת חלף הצפי לעלייה של 4%-8% בתחזית קודמת. שיעור הרווח הגולמי צפוי לעמוד על 40%-41%, בעוד שקודם לכן צפתה ששיעור הרווח הגולמי יהיה מעל לרמה של 41.8%. 

שרון גולדנברג, מנכ"ל: "אנחנו מסכמים רבעון עם ירידה בהכנסות וברווחיות מעבר לתוכניות העבודה, תוצאה של מורכבות מאוד משמעותית הנובעת משילוב של השפעות מלחמת חרבות ברזל, ושמרנות גבוהה בהצטיידות שרשרת ההפצה לקראת העונה באירופה וצפון אמריקה. בחצי הכדור הדרומי, באוקיאניה אנחנו מסכמים עונה מאוד חיובית, עם גידול בשיעור של 10%, התפתחות המכירות בטריטוריה זו, מהווה נקודת התייחסות חיובית לאופן בו עשויות להתפתח המכירות בשווקים בחצי הכדור הצפוני, עם פתיחת העונה.

"השלמנו לפני מספר שבועות רכישת מניות המיעוט בחברת ECCXI, מהלך זה יאפשר השלמה ומיצוי הסינרגיות ברכישה, שיתרמו לרווחיות הקבוצה. בנוסף, הקמנו במהלך הרבעון את ECCXI Europe, ואנחנו מצפים להשפעה חיובית במכירות ב Marketplace של אמזון, בעונת הבריכות בטריטוריה. מתחילת השנה אנו ממוקדים מאוד במימוש תוכנית הקטנת עלויות, מספר צוותי עבודה פועלים בעצימות גבוהה בתחום הרכש, עלויות עקיפות, והתייעלות חוצת ארגון. אנחנו בתחילת הדרך של מהלך התאמת העלויות הישירות בייצור רובוטים, ומהלכי ההתייעלות וצמצום הוצאות OPEX, אך ההתקדמות שבצענו במהלך הרבעון, מייצרת אופטימיות ביחס להיקף החסכונות שניתן להשיג.

"הנחת בסיס מהותית לתחזית ההכנסות לשנת 2024 הייתה עונת בריכות סטנדרטית באורכה ובמועד תחילתה בחצי הכדור הצפוני. מזג האויר השתפר באפריל ומאי, אך לא ניתן לומר שהעונה החלה באופן רשמי במלואה. באשר לרווחיות, השפעות המלחמה שהובילו לעיכובים מסוימים בהשקה של מוצרים, לעלויות גבוהות יותר של כ"א בייצור, להטסות של רכיבים, השפעת התחרות וההשקעות המאוד גבוהות של התחרות הסינית בשיווק באונליין, יוצרים לחץ גבוה יותר מהערכות המוקדמות שלנו על הרווחיות. שקלול מכלול הפרמטרים שהשפיעו על הרבעון, והעובדה שרבעון ראשון היה מתחת להערכות המוקדמות שלנו, הן בהכנסות ובעיקר ברווחיות, הוביל לכך שאנחנו מעדכנים את התחזית ומעריכים שבשנת 2024 הכנסות החברה תצמחנה בטווח של מינוס 2% עד פלוס 4%, והרווחיות גולמית צפויה להיות בטווח של 40%-41%".

תגובות לכתבה

הוסיפו תגובה

אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש

 • 2
  כתבתי כאן בעבר

  החברה עשתה 2 טעויות אסטרטגיות. הראשונה, היא רכשה את חברת ההפצה בארה"ב ש 60% מהמכירות שלה היו של מוצרי מיטרוניקס. השנייה, היא נכנסה בשת"פ עם חברה סינית לפיתוח ויצור רובוטים זולים. לחברה עם מוניטין של מוצרי איכות אסור להיכנס לנישה כזו. אגב, קיבוץ יזרעאל דחה בבוז הצעות של היווארד האמריקאית ופלואידרה הספרדית לרכישת החברה במחירי השיא. תאוות הבצע איננה יודעת גבולות.
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  • פינרלו
  • 22/05/2024 11:29