משה קפלינסקי, יו"ר קבוצת בזן<br>קרדיט: שגיא מורן
משה קפלינסקי, יו"ר קבוצת בזן קרדיט: שגיא מורן

בזן, תשלובת הזיקוק והפטרוכימיה הגדולה בישראל, פרסמה הבוקר (ג’) דוחות טובים לרבעון הראשון של השנה ביחס למרווחי התקופה. ה-EBITDA הסתכמה בסך של 124 מיליון דולר מול EBITDA של 287 מיליון דולר ברבעון המקביל ו-97 מיליון דולר ברבעון הקודם.

זיקוק: מרווח הזיקוק עמד 11 דולר לחבית לעומת 12.5 דולר מרווח ייחוס, ולעומת כ-19 דולר ברבעון המקביל ו-10.6 דולר ברבעון הקודם. ה-EBITDA המנוטרל המאוחד הסתכם לסך של 124 מיליון דולר לצד רווח נקי של 49 מיליון דולר.

במגזר הפולימרים אין אינדיקציה לשיפור. ה-EBITDA במגזר הפולימרים ברבעון הראשון מאוזן לעומת EBITDA של 4 מיליון דולר ברבעון המקביל ב-2023. בהתאם לתחזיות ומחקרי שוק, בז"ן צופה בטווח של השנים הקרובות חזרה ל-EBITDA מייצג ברמה דומה לרמות שהיו בעבר.

החוב הפיננסי נטו עלה מ-451 מיליון דולר ל-557 מיליון דולר, לא כולל הדיבידנד בסך 144 מיליון דולר שחולק באפריל, ויחס חוב פיננסי נטו ל-EBITDA מנוטרל עומד על 1.0.

משה קפלינסקי, יו"ר קבוצת בזן: "היציאה מהמשבר אליו נקלעה מדינת ישראל מחייבת בחינה מחדש של קונספציות ש קרסו, ביניהן בתחום אספקת האנרגיה. התפיסה לפיה מדינת ישראל יכולה להתקיים בלי יכולת הייצור האסטרטגית של קבוצת בזן קרסה לחלוטין בחודשים האחרונים. הגיעה העת לבחינה מקצועית וביצוע הערכה מחדש של החלטת הממשלה בנוגע לעתיד מפרץ חיפה".

אסף אלמגור, מנכ"ל קבוצת בזן: "אנחנו ממשיכים לטייב את מבנה החוב הפיננסי שלנו ע"י הארכת המח"מ במקביל להוזלת עלויות המימון. בית הזיקוק החל את הטיפול התקופתי של המתקן בעל כושר הזיקוק הרב ביותר בקבוצה. נזכיר, כי הטיפול היה צפוי להתבצע בחודש אוקטובר האחרון, והוא נעצר בהוראת שר האנרגיה והתשתיות. אנחנו פועלים עפ"י התכנית שנקבעה ומבצעים את הטיפול במהלך הרבעון השני של 2024. ברבעון הראשון של 2024 נרשמה התאוששות קלה במרווחי הפולימרים. ה-EBITDA במגזר הפולימרים ברבעון הראשון מאוזן לעומת EBITDA שלילי בגובה 14 מיליון דולר ברבעון האחרון של 2023. בהתאם לתחזיות ומחקרי שוק, אנו צופים בטווח של השנים הקרובות חזרה ל-EBITDA מייצג ברמה דומה לרמות שהיו בעבר".

תגובות לכתבה

הוסיפו תגובה

אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש