קרדיט: לוקהיד מרטין
קרדיט: לוקהיד מרטין

נתוני האינפלציה שפורסמו אתמול בארה"ב הפתיעו לרעה, אמנם לא באופן קיצוני, אך מספיק כדי שהשוק ידיחה את תמחור הורדת הריבית בארה"ב. מגמת ההתמתנות האינפלציה בארה"ב נקטעה, כאשר הריבית הגבוהה לא מספיקה אל מול האינפלציה הדביקה.

קצב האינפלציה בארה"ב עלה ל-3.5% ב-12 החודשים האחרונים, גם מדד הליבה ( מדד המחירים לצרכן בנטרול אנרגיה ומזון) הפתיע לרעה, והורדת הריבית מתרחקת לפעמיים השנה, ואנחנו נוסיף אם בכלל. הסבירות להורדת ריבית הפד ביוני התרסקה אל מתחת ל-20% לעומת מעל 50% קודם ל פרסום הנתונים.

תשואות האג"ח הממשלתיות האמריקיות קפצו בעקבות נתוני האינפלציה, הדולר התחזק ב-1.1% מול סל המטבעות, השקל נחלש ב-1.5% מול הדולר, והנפט עלה במעל 1.2% אמש וממשיך להתחזק הבוקר.

אירן תתקוף?

את ההפתעה לרעה מנתוני האינפלציה אפשר לייחס לעליית מחיר הנפט, שמאז החודש שעבר הספיק לטפס מעל ל-90 דולר לחבית ברנט בצל האיום האירני. לפי המודיעין האמריקאי אירן צפויה לתקוף את ישראל בימים הקרובים, והפעם לא באמצעות פרוקסי אלא בעצמה. מהלך שכזה יעלה את ההימור שפתחה ישראל עם החיסול של הבכיר בדמשק. החששות הקפיצו את מחיר הנפט אמש, וגם את הדולר.

חברת התעופה הגרמנית לופטהנזה השהתה את הטיסות לטהרן ל-48 שעות נוכח ההתראות, ואפשר לומר שאפקט ההפתעה כבר לא יהיה פה עבור האירנים שמכוונים למטרות צבא והמדינה.

למרות השפל ביחסים עם ממשל נתניהו ארה"ב מיהרה לעמוד לצידה של ישראל ושיגרה מסר דרך מדינות ערב שלא לתקוף את ישראל.

ריבית באירופה

הבנק המרכזי של אירופה (ECB) צפוי לפרסם את גובה הריבית, ולפי קונצנזוס האנליסטים בשוק, הבנק צפוי להותיר את הריבית ללא שינוי תוך הכנה נוספת של הקרקע לקיצוץ שיתחיל ביוני. על פי סקר כלכלני "בלומברג", רק אחד מ-62 הכלכלנים חוזה הפחתה של הריבית באירופה ברבע נקודה.

הדואליות ללא שינוי

ההשפעה התיאורטית של המניות הדואליות על מדד הדגל הינה אפסית (מינוס 0.1%). אתמול בבורסה המדדים ננעלו בירידות בצל הסנטימנט השלילי שנרשם אחרי נתוני האינפלציה בארה"ב. מדד ת"א 35 איבד 0.7%, מדד ת"א 90 צנח ב-1.6% ומדד הבנקים איבד 1.5%. על רקע החשש מהגבלת יצוא חומרי גלם מטורקיה לענף הבנייה, מדד הנדל"ן איבד 2% ומדד ת"א בנייה צנח ב-2.5%.

דפלציה בסין?

מדד המחירים לצרכן בסין ירד ב-1% בחודש מרץ - מעבר לתחזיות השוק לירידה של 0.5% בלבד בהמשך לעלייה של 1% בחודש הקודם. בחישוב שנתי קצב האינפלציה בסין הסתכם ב-0.1% בלבד לעומת הצפי לעלייה של 0.3% בקצב שנתי. להאטה בקצב עליית המחירים בסין עלולה להיות תגובת שרשרת לשוק העולמי.

תגובות לכתבה

הוסיפו תגובה

אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש