קרדיט: depositphotos
קרדיט: depositphotos

מצבה הכלכלי של טורקיה בכי רע. עם אינפלציה חסרת שליטה וריבית בשיעור דו ספרתי, כאשר הלירה בשפל היסטורי - השליט ארדואן מאבד אחיזה. כל התנאים הללו מהווים קרקע נוחה לתקוף את ישראל בקשר למלחמה בעזה בהתעלם מהטבח שביצע ארגון הטרור חמאס, ועל מנת להסית את האש - ארדואן מפנה את הרעל לישראל, וזאת למרות היותה שותפת סחר שממנה נהנית גם טורקיה בעצמה.

ממשלת טורקיה הודיעה היום (ג’) על הגבלת הייצוא לישראל בעשרות קטגוריות, ובראשן חומרי הגלם לבנייה, כמו מלט, פלדה, ואלומיניום. טורקיה הייתה ועודנה מקור לחומרי גלם שמיובאים לישראל, כמו: כמויות אדירות של מלט וקלינקר ומדאיג יותר צינור נפט שמגיע מאזרבייג’ן מסתיים בטרמינל בשטחה של טורקיה ומשם אוניות ישראליות מועמסות בנפט גולמי שמובל לישראל. 

למהלך של טורקיה עשויה להיות השפעה שלילית על חברות ישראליות המייבאות מהמדינה. כך למשל, חברת פרידנזון הודיעה כי הגבלת הייצוא עלולה להשפיע לרעה על פעילות החברה, אך אין ביכולתה להעריך עד כמה בשלב זה.

חברה נוספת שמייבאת מטורקיה היא רמי לוי, שמייבא בימים שבשגרה עגבניות, אם כי בתקופת המלחמה עלתה ביקורת סביב הנושא.

חברת אברבוך מייבאת פרקטים מסוגים שונים על ידי מספר רב של ספקים ויצרנים בעולם, בהם טורקיה, ממנה רכשה 18.2% מהרכישות בתחום ב-2023.

גם חברת חמת הודיעה לבורסה כי היא בוחנת את ההשלכות של הגבלת הייצוא מטורקיה על החברה. חמת מייבאת מוצרי קרמיקה וסניטציה מספקים שונים בטורקיה.

חברת אקסטרה ריטייל של אלון רבוע כחול רוכשת את עיקר המוצרים שלמה ממדינות כמו טורקיה, סין והודו. ייבוא מוצרים מטורקיה מאפשר מחירי קנייה זולים וזמני אספקה קצרים יותר. באבלס מתבססת בפעילותה על ייצור וייבוא מטורקיה.

מספנות ישראל מחזיקה בחברת סימנט המייבאת מלט מטורקיה. שפיר הנדסה מייבאת גם היא חומרי גלם מטורקיה. כאו"ל, מקובצת פטרוכימיים, פועלת גם היא מול השוק הטורקי כאשר בשנת 2023 ייצאה כ-21% מהמוצרים לטורקיה.

חברה נוספת שמושפעת מהמהלך היא אלקו, אשר חומרי הגלם העיקריים המשמשים את הקובצה במגזר ציוד וחומרים להקמה ופיתוח תשתיות מקורם מטורקיה.

ישנן חברות נוספות בבורסה שמייבאות מטורקיה חומרי גלם ומוצרים, וסביר להניח שאלו יפרסמו את הצפי על ההשלכות בימים הקרובים. אלא שצריך לזכור שזו לא הפעם הראשונה שטורקיה מאיימת לנקוט בצעדים הללו, אך לאחר מכן הקריאות הללו התמוססו כלעומת שבאו.

תגובות לכתבה

הוסיפו תגובה

אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש