קרדיט: דובר צהל
קרדיט: דובר צהל

כמו כל אזרח ומשקיע, גם חברות הדירוג עדות למציאות הפוליטית, החברתית, הביטחונית והכלכלית בישראל, ועל כן איננו יכולים להיות מופתעים מהורדת תחזית הדירוג.

יתר על כן, לאחר שגררו החלטה זו במשך חודשים ארוכים, נראה כי לא נותרה כל ברירה הגיונית בידי חברות הדירוג, והימנעות משינוי הסטטוס של ישראל היתה מהווה למעשה החלטה תמוהה. האקלים הכלכלי הישראלי ברור וקשה, וכעת הגיע השלב שבו אנו מקבלים את ההכרה בכך.

באשר להשפעת ההחלטה על השווקים, היסטורית הוכח כי הורדות דירוג אשראי של מדינות לא הביאו לקטסטרופות בשוקי ההון, וראינו זאת גם בהורדת הדירוג של מודי’ס, שהיתה החריפה ביותר שאותה ניתן לדמיין, ולא השפיעה כלל על בורסת תל אביב. לפיכך, ודאי שהורדת תחזית דירוג, המגיעה בתוך ’גל’ של החלטות לא מחמיאות, אינה נראית כמו דרמה.

עוד הרבה לפני החלטותיהן של מודי ופיץ’ בנוגע לדירוג האשראי של ישראל, השווקים כבר עשו את העבודה בעצמם, וכפי שציין השבוע נגיד בנק ישראל, פרופ’ אמיר ירון, ישראל כבר משלמת הלכה למעשה ריביות התואמות דירוג נמוך יותר ומדינות בעלות כלכלות חלשות יותר. לכן, סביר להניח שגם הפעם, לא צפויה להורדה עצמה השפעה דרמטית על השוק המקומי.

**הכותב הוא שותף מנהל בחברת Moore Financial Consulting מקבוצת ליאון-אורליצקי ושות’ Moore ישראל**

תגובות לכתבה

הוסיפו תגובה

אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש