קני (נפתלי) רוזנברג, בעל השליטה באל על<br>קרדיט: יח"צ
קני (נפתלי) רוזנברג, בעל השליטה באל על קרדיט: יח"צ

ועדת הכספים אישרה את ההצעה לדחיית מכירת החזקות המדינה בחברת אל-על בשנה.

נזכיר כי בעקבות התפרצות נגיף הקורונה והפגיעה בחברת אל-על סייעה המדינה לחברה, בין השאר, ברכש מניות החברה בסכום של כ-115 מיליון שקל, במסגרת הנפקת מניות שביצעה החברה.

כיום מחזיקה המדינה כ-4% ממניות החברה כאשר בתחילה עמדה ההחזקה על כ-14% שרובן נמכרו במהלך התקופה, נוכח כך שנקבע במסגרת החלטת הממשלה לעניין הקנייה, כי על המדינה למכור את מניותיה הרגילות בתוך 18 חודשים ממועד ההנפקה, תקופה אשר הוארכה בהמשך ונקבעה ל-16 בדצמבר 2023.

בבקשה שהגיש שר האוצר לוועדת הכספים ונידונה היום (ב’), צוין כי מלחמת חרבות ברזל הובילה בתחילה לירידה משמעות בפעילות החברה, בהכנסותיה וגרמה לקשיים כלכליים, מה שגרם לירידה בערך המניות, ואלה לא נמכרו מחשש להפסד למדינה.

עוד צוין בבקשה כי בהמשך לכך אושרה החלטת ממשלה להארכת תקופת המכירה ב-12 חודשים נוספים, עד ל-16 בדצמבר 2024. כך התבקשה הוועדה לאשר את דחיית מועד המכירה, כאשר עיתוי המכירה המדויק יקבע על ידי החשב הכללי בהתאם לתנאי השוק.

במהלך הדיון ציינו מצד משרד האוצר כי שווי ערך 4 אחוזי המניות שמחזיקה המדינה הינו כ-60 מיליון שקל, וכי המדינה מעוניינת למכור את המניות בהקדם, אך יחד עם זאת היא זקוקה להארכת התקופה על מנת לא למכור את המניות בבת אחת, מהלך שעלול להביא לירידה בערכן, ולהפסד לאוצר המדינה, כאשר שינוי של 10 אגורות בעלות מנייה עלול לגלם הפסד של 10 מיליון שקל למדינה. בחברת אל-על ציינו כי אינם מתנגדים לצעד וכי הם מודים למדינה על הסיוע בתקופת הקורונה.

תגובות לכתבה

הוסיפו תגובה

אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש

  • 1
    מצד אחד היום אל על נשחטה במחיר

    ומצד שני רשום בכתבה שהוארך מועד המכירה כך שלא הבנתי האם היום המדינה מכרה את חלקה ואם כן מדוע לא מודיעים מראש לציבור המשקיעים?

    • ליאור
    • 01/04/2024 18:49