יהלי רוטנברג, החשב הכללי במשרד האוצר<br>קרדיט: דוברות האוצר
יהלי רוטנברג, החשב הכללי במשרד האוצר קרדיט: דוברות האוצר

החשב הכללי באוצר, יהלי רוטנברג, קיים היום (ב’) תדרוך כתבים, בהמשך להחלטה של חברת הדירוג מודי’ס להוריד את הדירוג לישראל ולהפתיע לרעה את השווקים עם מתן אופק שלילי. מהתדרוך ניכר כי האוצר לא מקבל את ההחלטה של מודי’ס להורדת הדירוג.

רוטנברג הבהיר כי בין האוצר למודי’ס יש חילוקי דעות לגבי המשקל שנתנה מודי’ס בשיקולי הדירוג. "אנחנו חלוקים על ההחלטה של חברת מוד’יס להוריד את הדירוג, למרות שיש לנו הערכה מקצועית אליהם, ההחלטה שלהם משלבת גורמים שלדעתנו נתנו להם משקל יתר", אמר רוטנברג.

לאורך תדרוך הכתבים רוטנברג פרט את הסעיפים שבהחלטה של מודי’ס והדגיש את החוזקות של המשק. התייחסות לאחד הגורמים המהותיים שסובבים את הדרוג - כמו אמון - לא היתה שם. רוטנברג ציין את ההתאוששות ברכישות בכרטיסי אשראי עוד לפני שהעלה את המילה "גרעון" על שפתיו, כמי שמנסה לטשטש את המציאות. בשום חלק בתדרוך רוטנברג לא התייחס לאי עמידה ביעדים שהממשלה הציבה בעצמה בכל הקשור לגרעון שנמצא בתוואי עולה.

רוטנברג כן שאב אופטימיות מכך שהיחס חוב תוצר שעלה בקורונה על 70% בסופו של דבר מצא את דרכו מטה. אלא מה שהיה לא בהכרח יעיד על מה שיהיה. המדינה ערערה על ההחלטה של מודי’ס - אך נדחתה. העמדה שהוצגה למודי’ס היא שככל שהמלחמה ממשיכה, הסיכון להרחבת העימות פוחת. אלא שרוטנברג לא יודע על מה מסתמכים במוד’יס בקביעה שיש סיכון להסלמה של הסכסוך. "זו יכולה להיות השערה", אמר.

נראה שבאוצר לא הפנימו כי הורדת הדירוג מהווה חוסר אמון באג’נדה הכלכלית של מקבלי ההחלטות. בתדרוך הכתבים לפחות נראה שלא היה לזה זכר. מבחינת האוצר ’הם אשמים לא אנחנו. הם נתנו משקל יתר לסיכונים ולא לחוזקות’. נראה ששכחו שם באוצר את מי הם אמורים לשרת. במקום לקחת אחריות או לכל הפחות להגיד קראנו את הדו"ח ונלמד אותו, באוצר ממשיכים להאמין בצדקת הדרך שהובילה להורדת הדירוג. 

בשלב זה איבדנו ב"ספונסר" סבלנות וציינו באזני החשב הכללי כי לא נשמע שהם מבינים את המשמעויות של הדברים, הרי הורדת הדירוג מהווה חוסר אמון באג’נדה הכלכלית שלהם. רוטנברג ענה כי "כולנו יודעים מה קרה פה ב-7 באוקטובר", שום לקיחת אחריות למדיניות הכלכלית שקיבלה כרטיס צהוב. העובדה היא שגם במודי’ס לא השתכנעו מההסברים של האוצר ובכל זאת הורידו את הדירוג.

השאלה מה יעשו יתר חברות הדירוג. לטענת רוטנברג, יש הבדלים במתודולוגיה של חברות הדירוג. "נעשה כל מה שניתן לשכנע אותם שלא לנקוט פעולת דירוג בעת הזו". פחות השתכנענו.

נזכיר כי סמוטריץ’ האשים את מודי’ס בהטייה פוליטית שרק מספקת הוכחה לחברות הדירוג כי באוצר לא מבינים את המטריה. לגבי התגובה של שר האוצר סמוטריץ’ שהאשים את מודי’ס בהטייה פוליטית, אמר רוטנברג: "אני לא נותן ציונים לשר האוצר". 

בשורה התחתונה, באוצר מחזיקים בדעה כי הם צודקים ומוד’יס לא. לא בטוח שאלו החומרים שאיתם הולכים לשכנע חברות דירוג אחרות שלא להוריד דירוג.

באוצר יגידו, ’הנה תראו השלמנו היום גיוס של 4.1 מיליארד באג"ח כאשר הביקוש היה 25 מיליארד פי 6.2’. אלא שכנראה יש סיבה שבהודעה של האוצר הם לא ציינו באיזו ריבית. כי ריבית של 4.5% למדינה שמדורגת AAA זה לא להיט למדינה אבל בהחלט למשקיעים המוסדיים במיוחד כאשר הביקוש קשיח כי עם כל הכבוד להורדת הדירוג האג"ח של ישראל עדיין אטרקטיבי. אבל הורדת הדירוג תיצור אפקט מצטבר וכאשר השוק העולמי יהיה במצב פחות טוב, קודם כל מוכרים את החלש והורדת הדירוג בטח שלא מחזקת אותנו - אי אפשר למכור את זה אחרת.

תגובות לכתבה

הוסיפו תגובה

אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש

 • 2
  ראש בקיר. אז מה אם היה גיוס. אנחנו לא רואנדה, בכל זאת

  • אפי
  • 12/02/2024 15:13
 • 1
  הכתב בעצמו לעומתי ולא עשה שיעורי

  בית, היום הצליחו לגייס אגח באופן נהדר, ביקוש גבוה וריביות מעולות, הדירוג באמת לא השפיע על אנשים שמבינים בכסף
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  • סוחר שקט
  • 12/02/2024 15:06