פרופ אמיר ירון, נגיד בנק ישראל<br>קרדיט: יח"צ
פרופ אמיר ירון, נגיד בנק ישראל קרדיט: יח"צ

בנק ישראל צפוי לפרסם מחר (ב’) את הודעת הריבית לחודש אוקטובר וצפוי להמשיך בהעלאות הריבית על מנת לרסן את האינפלציה שחורגת מתחום היעד של בנק ישראל. הכלכלנים בשוק צופים העלאה של 0.75% לרמה של 2.75%. זאת בהמשך להעלאה בשיעור דומה באוגוסט - העלאה החדה מזה 20 שנה.

אלכס ז’בזינסקי, הכלכלן הראשי של מיטב כותב בסקירתו השבועית כי המשך עלייה במדד המחירים של הסעיפים הלא סחירים מהם מוטרד יותר בנק ישראל. מעבר לכך, מדיניות ה-Front Loading בה נוקט בנק ישראל כדי להביא ריבית לרמה גבוהה יותר במהירות תומכת בהעלאה חדה מחר.

בשבועיים האחרונים חל פיחות של השקל בשיעור של כ-3.5% ביחס לדולר, ז’בזינסקי כותב כי "בנק ישראל לא מצליח להשפיע על השקל, מה שמאלץ אותו להעלות ריבית חזק יותר כדי להגביר השפעה מרסנת באמצעות הערוצים האחרים. בינתיים, עליית ריבית מתגלגלת בצורה מתונה מהרגיל גם על הריביות על ההלוואות".

גורם נוסף שתומכך בהעלאת ריבית חדה הוא הסכם השכר שנחתם עם ארגון המורים שעשוי להיות הסנונית הראשונה של גל דרישות לעליית שכר ממנה חושש מאוד בנק ישראל. בנוסף לכך, למרות שבאופן פומבי בנק ישראל לא לוקח אחריות על מחירי הדירות, הוא בוודאי ייקח בחשבון את העלייה החדה במחירי הדירות בחודשים האחרונים. ז’בזיסקי מציין גם כי "האשראי המסחרי בבנקים ממשיך לצמוח בקצב גבוה מאוד. המשך גידול מהיר באשראי המסחרי, שלפי נתוני בנק ישראל מנותב ברובו לתחום הנדל"ן שלא למגורים, מסוכן ואמור לתמוך בעלייה אגרסיבית יותר של הריבית".

מהצד השני, הסביבה העולמית לא תומכת בריסון הכלכלה. "העלייה בסיכון להאטה חריפה בכלכלה העולמית וההידוק בתנאים הפיננסיים שחל לאחרונה בעקבות הטלטלות בשווקים עשויים לגרום לעליית ריבית מתונה יותר", כותב ז’בזינסקי. "להערכתנו, התמקדות בסיכוני האינפלציה על ידי בנק ישראל יגרמו לו להעדיף בשלב זה עליית ריבית חדה יותר בהתחשב בכך שבישראל יש בינתיים רק סימנים קלים שמעידים על האטה בקצב הצמיחה. בשורה תחתונה, אנו מעריכים שבנק ישראל יעלה ריבית ב-0.75% ל-2.75% בהחלטתו השבוע. להערכתנו, הריבית בשיאה תגיע לכ-3.25%-3.5%".

תגובות לכתבה

הוסיפו תגובה

אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש