רפי גוזלן, כלכלן ראשי, IBI בית השקעות<br>קרדיט: אילן בשור
רפי גוזלן, כלכלן ראשי, ibi בית השקעות קרדיט: אילן בשור

ההתאמה כלפי מעלה של סביבת הריבית תימשך גם בהחלטות הבאות, כך מעריך הבוקר רפי גוזלן, הכלכלן הראשי של בית השקעות IBI.

הועדה המוניטארית החליטה על העלאת הריבית של 75 נ"ב ל-2%, בהתאם להערכתנו וגבוה מהערכת הקונצנזוס להעלאה של 50 נ"ב. ההכוונה העתידית, ששונתה בהודעה הקודמת, עם השמטת ההדרגתיות בתהליך העלאת הריבית, נותרה ללא שינוי וכוללת צפי להמשך העלאת הריבית כתלות בנתונים. הגורמים להחלטה על העלאת הריבית תוך הגברת המינון, פעם שלישית ברציפות, היו כצפוי: העלייה בסביבת האינפלציה, כאשר בהודעה הודגשה העלייה הרוחבית באינפלציה, הצמיחה החזקה והרוחבית ברבעון השני, תוך דגש על פער התוצר החיובי, שוק העבודה ההדוק וההאצה במחירי הדירות.

ההחלטה על הגברת מינון העלאות הריבית מחדדת את המשקל הגבוה שמייחסת הועדה בעת זו לסביבת האינפלציה, וזאת על אף ההרעה בתמונת המאקרו הגלובלית והייסוף המהיר שנרשם בשער החליפין של השקל בחודשים האחרונים. עם זאת, ההחלטה עולה בקנה אחד עם המסרים מצד הבנק בחודשים האחרונים שהצביעו על חוסר נוחות עם סביבת האינפלציה והריבית, כך שנתוני האינפלציה לחודש יולי והצמיחה לרבעון השני של השנה רק סיפקו תמיכה נוספת להגברת קצב העלאת הריבית.

העלייה בחדה מהצפוי במדד יולי הובילה את האינפלציה בשנה האחרונה לעלייה של 5.2%, וסביבה זו, של כ-5%, צפויה לאפיין את האינפלציה עד לסוף השנה. מנגד, צוין בהודעה כי הועדה מצפה שהירידה במחירי הסחורות, התחזקות השקל והעלאות הריבית יובילו להתמתנות האינפלציה, והועדה יכולה להתעודד מכך שעקום הציפיות לאינפלציה חזר ברובו לתוך גבולות היעד. לפיכך, מינון העלאות הריבית בהחלטות הקרובות יושפע מעוצמת הלחצים האינפלציוניים המקומיים לצד ההתפתחויות בעולם, כך שצפוי שההחלטה הבאה בתחילת אוקטובר תושפע ממדד אוגוסט וממידת העלאת הריבית בארה"ב, וההעלאה צפויה להערכתנו לנוע בין 50 נ"ב ל-75 נ"ב. באופן כללי, אנו מצפים להמשך מגמת העלאות הריבית לפחות עד לחזרת הריבית הריאלית לטריטוריה חיובית. הערכה זו צפויה להוביל את ריבית בנק ישראל לרמה של 3%- 2.75% עד לסוף השנה, ומעבר לכך רמת הריבית תושפע ממשך מחזור העלאות הריבית בארה"ב, שכן הוא ילמד על אופן ההתמודדות עם האינפלציה העולמית ועל מידת ההיחלשות של הכלכלה הגלובלית. ככל שה-Fed יידרש להעלאת ריבית משמעותית יותר בכדי להוביל להקשחה בתנאים הפיננסים בכדי למתן את האינפלציה, כך יגבר גם פוטנציאל העלאת הריבית המקומית לרמות של מעל ל-3%.

תגובות לכתבה

הוסיפו תגובה

אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש