קרדיט: depositphotos

ריבית

ירידות חדות במיוחד נרשמו באיגרות החוב לטווח של 10 שנים ומעלה

מגמה שלילית נרשמה במהלך שבוע המסחר האחרון בשוק האג"ח הממשלתי, ירידות שערים נרשמו לאורך העקומים למעט בצמודי המדד לטווח קצר ובאיגרות החוב בריבית משתנה

מערכת ספונסר 12/06/2022 08:44

א+א-

מגמה שלילית נרשמה במהלך שבוע המסחר האחרון בשוק האג"ח הממשלתי. ירידות שערים נרשמו לאורך העקומים למעט בצמודי המדד לטווח קצר ובאיגרות החוב בריבית משתנה. בסיכום שבועי רשם מדד האג"ח הכללי ממשלתי ירידה של כ - 1.0%. גם השבוע בלטו לשלילה איגרות החוב לטווח של 10 שנים ומעלה שירדו בממוצע, בכ - 2.30% והשלימו ירידה של קרוב ל - 17% מתחילת השנה. השבוע האחרון היה אחד השבועות השליליים בתקופה האחרונה בשוק האג"ח הממשלתי כאשר עליית תשואות של 25 – 30 נ"ב נרשמה בממוצע לאורך העקום השקלי הלא צמוד ועליית תשואות של 10 – 15 נ"ב בממוצע לאורך העקום צמוד המדד. על רקע זה נמשכה מגמת העלייה בציפיות האינפלציה הנגזרות לאורך העקום כולו.

עליית התשואות בשוק האג"ח הממשלתי המקומי הייתה חדה ביחס לעליית התשואות בארה"ב כך שפערי התשואה השליליים בטווח של 10 שנים כמעט ונמחקו לחלוטין. המשך העלייה בתשואות בחלק הקצר של העקום השקלי הביאה לכך שפער התשואה השלילי ביחס לריבית הדולרית הקצרה (לשנתיים) חזר לרמתו מתחילת השנה סביב פער שלילי של כ - 65 נ"ב. בשיא, מראשית השנה, עמד פער התשואה השלילי על כ - 115 נ"ב. נראה כי השוק המקומי הפנים את ההערכה שבנק ישראל יתקשה לפגר אחר הפד בשלב זה במידה רבה וייאלץ להעלות את הריבית בצורה רציפה במהלך ההחלטות הקרובות, זאת לאור המשכה הצפוי של העלייה בסביבת האינפלציה בחודשים הקרובים.

הגם שהאינפלציה בישראל עדין נמוכה משמעותית ממרבית המקומות בעולם המערבי, הרי שהלחצים האינפלציוניים עדיין גבוהים יחסית ובאים לידי ביטוי במרבית הסעיפים במדד המחירים לצרכן וכן בשכר במגזר העסקי, שמצוי ברמה גבוהה מהתוואי התואם את מגמתו לפני המשבר (ראו הרחבה בהמשך). נתוני התעסוקה תומכים בהתפתחות לחצי שכר משמעותיים יותר בהמשך. זאת, לאור השיפור המתמשך בשוק העבודה, לצד הגידול בביקוש לעובדים והקושי באיוש משרות בחלק מענפי המשק. בנוסף, העובדה שההחלטה לעלות את הריבית ב - 40 נ"ב בהחלטה האחרונה התקבלה פה אחד מלמדת על ניציות יחסית הצפויה לאפיין את החלטות בנק ישראל הקרובות.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה