קרדיט: depositphotos

ריבית

האג”ח הממשלתי ירד ברקע העלאת הריבית האגרסיבית

מגמה שלילית במהלך שבוע המסחר בשוק האג"ח הממשלתי, עקב העלאת הריבית האגרסיבית יחסית של ב"י נרשמה מגמה של עליית תשואות לאורך העקומים, בלטו בירידות שערים חדות צמודי המדד שנתיים ומעלה

חדשות ספונסר 29/05/2022 09:14

א+א- 3

מבט שבועי – על רקע העלאת הריבית האגרסיבית יחסית של בנק ישראל נרשמה מגמה שלילית השבוע בשוק אג"ח הממשלתי כאשר צמודי המדד ממשיכים להפגין ביצועי חסר משמעותיים לצד המשך ירידת תלילות העקומים. ציפיות האינפלציה המשיכו לרדת לכל אורך העקום ובדגש על החלק הקצר -בינוני של העקום

מגמה שלילית נרשמה במהלך שבוע המסחר בשוק האג"ח הממשלתי. על רקע העלאת הריבית האגרסיבית יחסית של בנק ישראל (40 נ"ב) נרשמה מגמה של עליית תשואות לאורך העקומים. בלטו בירידות שערים חדות צמודי המדד בטווח של שנתיים ומעלה. בסיכום שבועי רשמו צמודי המדד ירידה ממוצעת של כ – 1.50%. בלטו בירידות שערים חדות במיוחד צמודי המדד לטווח של 10 שנים ומעלה שירדו השבוע בשיעור של 2.40% והשלימו ירידה של 14.7% מראשית השנה. עיקר עליית התשואות בצמודי המדד נרשמה, השבוע, בטווח של 2 – 7 שנים. עליית התשואות בשקלים הלא צמודים הייתה מינורית יותר כאשר עיקר עליית התשואות נרשמת בטווחים הבינוניים של העקום. בחלק הארוך של העקום השקלי הלא צמוד נרשמה יציבות ברמת התשואות. כתוצאה מכך נרשמה ירידה חדה יחסית בתלילות העקום בטווח של 2 – 10 שנים.

על רקע העלאת הריבית של בנק ישראל נראה כי השוק הפנים את ההערכה כי בנק ישראל מישר קו עם המדיניות המהדקת של מרבית הבנקים המרכזיים בעולם. אנו סבורים כי תהליך העלאת הריבית צפוי להימשך במהלך החודשים הקרובים עם העלאה של 25 נ"ב בכל אחת מההחלטות הקרובות. בתרחיש זה נראה כי הריבית תנוע סביב 1.75% בסוף שנת 2022 וברמה של 2.00% – 2.25% בעוד שנה. ציפיות האינפלציה המשיכו וירדו השבוע לאורך העקום כולו כאשר למשעה משנתיים ומעלה חזרו הציפיות אל תוך יעד יציבות המחירים של בנק ישראל. האינפלציות השוליות החזויות בטווח של 5 שנים ומעלה אף נמצאות מתחת לאמצע יעד יציבות המחירים. מדובר בהצלחה של בנק ישראל בהעברת המסר של העדפת הורדת האינפלציה על פני פרמטרים כלכליים אחרים, בשלב זה לפחות, בדומה למסר שמעביר הפד בארה"ב וכפי שהשתקף השבוע מפרסום פרוטוקול הישיבה האחרונה.

על רקע ירידת התשואות החדה יחסית בארה"ב השבוע אל מול עליית התשואות בחלק הקצר – בינוני של העקום השקלי חלה ירידה חדה בפערי התשואה השליליים המשקפת אף היא את האגרסיביות היחסית של בנק ישראל בהחלטת הריבית השבוע.

3 תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה
 1. 1
  לכל מי שחשב לעבור למסלול אגח בגמל

  ובהשתלמות או לקנות קרנות. הן יכולות לרדת וחזק. ראו כמה ירדו מדדי האגח מתחילת השנה או מהשיא- בערך כמו המעוך. לגבי קניית אגח לתיק - כמו שכתב ARCANGEL. רק אם רוצים להישאר עד לפידיון.
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  ATUK19 29/05/2022 10:24

 2. 2
  אף אחד פה לא נוגע באג"ח בפורום

  בטח שלא לסיבובים. מה שכן מרווחים נפתחו יפה ומי שמחפש תשואה בסיכון נמוך יותר של 3-5 אחוז שנתי יש אפשר לבנות תיק אג"ח לפדיון במח"מ קצר. מה שלא היה לפני חצי שנה אפשרי
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  סימון1 29/05/2022 09:58

 3. 3
  כמו בכל דבר אחר - אם מישהו לא מבין,

  שלא ייגע! האג"ח ה"סולידיים" בתקופה של אינפלציה והעלאות ריבית הם לא מקום שקט ומי שלא מבין לאיזו תקופה הוא נכנס, שפשוט לא ייגע בכלי הזה. הדבר היחיד שצריך לעניין מישהו "קטן" (תסלחו לי אבל רוב מוחלט של הפורום פה אלו משקיעים קטנים בעיניי) זו התשואה לפדיון והזמן עד לפדיון. אם אתה מוכן לשבת עד לפדיון של האג"ח ואתה מבין כמה תקבל בממוצע (!!!) לכל שנה עד לפדיון וזה עדיין מתאים לך - קח. בודדים פה לדעתי מבינים מספיק כדי לעשות סיבובים על אג"חים והרוב פשוט יודע שזה אפיק "סולידי" יותר ואולי יחשוב לברוח אליו אם יחזרו הירידות (ולדעתי האישית, הן עוד יחזרו) וזה יכול להיות ניסיון מסוכן מאוד למי שלא מבין. לא ממליץ, רק קחו בחשבון כי מה אני מבין?
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  ArchAngel 29/05/2022 09:29