אבטלה

פועלים: מדד הרכש נחלש הביקוש לעובדי תעשייה גבוה

מדד מנהלי הרכש תנודתי, בממוצע הוא מעל 50 נקודות בחודשים האחרונים. יתכן שמומנטום הצמיחה המהירה של הענף נחלש מעט, ורואים את זה גם באינדיקטורים הכלכליים

חדשות ספונסר 15/12/2021 12:50

א+א-

מדד מנהלי הרכש של בנק הפועלים וארגון מנהלי הרכש ירד בחודש נובמבר ב-5.1 נקודות לרמה של 50.3 נקודות. המדד קרוב לרמה שמפרידה בין התרחבות להתכווצות בפעילות. כל רכיבי המדד המרכזיים, למעט רכישות למלאי, ירדו החודש. ירידה חדה נרשמה ברכיב ההזמנות המקומיות שירד ב-16.7 נקודות. רכיב הזמנות ליצוא, המשיך לרדת ונמצא מזה חודשיים במגמת התכווצות.

 

מדד מנהלי הרכש העולמי, שמפרסם בנק JPMorgan, נותר יציב בקירוב בחודש נובמבר ברמה של 54.2 נקודות. בארה"ב מדד ה-ISM עלה לרמה של 61.1 נקודות מרמה של 60.8 נקודות באוקטובר. מדד מנהלי הרכש בגוש האירו עלה ב-0.3 נקודות לרמה של 58.6 נקודות. מדד מנהלי הרכש בסין Caixin ירד מרמה של 50.6 נקודות לרמה של 49.9 נקודות ועבר להצביע על התכווצות בפעילות התעשייתית, לראשונה מאז אפריל 2020.

 

כלכלני בנק הפועלים: מדד מנהלי הרכש תנודתי, אם כי בממוצע הוא מעל 50 נקודות בחודשים האחרונים. יתכן שמומנטום הצמיחה המהירה של הענף נחלש מעט, ורואים את זה גם באינדיקטורים הכלכליים החודשיים שמפרסמת הלמ"ס. היצוא התעשייתי לדוגמה, עלה בחודשים האחרונים בקצב איטי כשרוב העלייה מיוחסת לתעשיית התרופות. לאור העלייה במחירים הדולריים של הסחורות בעולם, סביר להניח שהיצוא במונחים ריאליים לא עלה בחודשים אלו. בצד החיובי, רכיב התעסוקה נמצא מזה 16 חודשים מעל רמת ה-50 נקודות, וזה מאותת על ביקוש גבוה לעובדי תעשייה.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה