קרדיט: AdobeStock

לפני כולם

עסקת תמר ודלית אושרה: דלק קידוחים תעביר אחזקותיה למובאדלה פטרוליום

העברת הזכויות הושלמה, התנאים המתלים לעסקה הושלמו והיא אושרה ע"י הממונה לענייני הנפט, החברה הרוכשת היא חלק מחברת השקעות של אבו דאבי בעלת נכסים כ-230 מיליארד דולר

מערכת ספונסר 09/12/2021 15:18

א+א- 1

משרד האנרגיה מודיע: אושרה סופית העברת הזכויות בהחזקות תמר ודלית מחברת דלק קידוחים לשתי חברות בת של חברת מובאדלה פטרוליום מאבו דאבי: Tamar Investment 1 RSC Limited ו.Tamar Investment 2 RSC Limited-

 

העברת הזכויות הושלמה, אחרי שהושלמו התנאים המתלים לעסקה והיא אושרה על ידי הממונה על ענייני הנפט ונרשמה בספר הנפט לפי חוק הנפט. חברת "מובאדלה פטרוליום" היא חלק מחברת ההשקעות הלאומית של אבו דאבי, המנהלת נכסים בהיקף של כ-230 מיליארד דולר.

 

דלק קידוחים החזיקה עד היום ב-22% מהחזקות תמר ודלית, כאשר הבקשה שאושרה היא להעביר 11% משתי החזקות יחד לכל אחת משתי החברות. הבקשה להעברת הזכויות כוללת גם בקשה לאישור אופציה לעסקת המשך, הכוללת העברה של 100% ממניות אחת החברות.

 

צעד זה של העברת הבעלות והיציאה של קבוצת "דלק" מהאחזקה במאגר תמר, משלים למעשה את מתווה הגז הטבעי, מתווה שאפשר לישראל לפתח את מאגרי הגז הטבעי "לוויתן" ו"כריש" תוך פירוק המונופול, שיפר את מעמדה הגיאופוליטי של ישראל באמצעות הסכמי ייצוא למצרים ולירדן, יצר תחרות במשק הגז הטבעי, והביא לכך שהמחיר בישראל לגז טבעי נמוך משמעותית ביחס למחיר בו נמכר הגז הטבעי טרם המתווה, וודאי ביחס למחירים היקרים שמשלמות מדינות באירופה.

 

מתווה הגז הטבעי שהסתיים השנה השיג את יעדיו, כשהוא מביא לכך שעם חיבורו הצפוי של מאגר כריש במהלך 2022, יהיו לישראל שלושה מאגרי גז טבעי נפרדים המחוברים למשק המקומי באמצעות שלוש מערכות הפקה נפרדות ובלתי תלויות, מה שמבטיח למשק הישראלי עצמאות אנרגטית, יתירות רבה מעבר לצריכה השנתית, הפחתה דרמטית של השימוש בדלקים מזהמים יותר, כגון פחם וסולר, ואפשרות לייצא גז טבעי למדינות השכנות.

 

במשרד האנרגיה מסבירים, כי כניסתה של חברת מובאדלה פטרוליום למשק הגז הטבעי תתרום לפעילות החזקות ותהווה פתח לשיתופי פעולה עם חברות אשר בעבר נמנעו לפעול בישראל מסיבות גיאופוליטיות. לדברי נציגי החברה, היא אף מתכוונת לפתוח סניף מקומי בישראל, ולהרחיב את הפעילות שלה בתחום האנרגיה, לרבות בתחום האנרגיה המתחדשת וכן בתחומי תעשייה וחדשנות אחרים

 1. מניות בכתבה
 2. ניו-מד אנרג יהש

תגובה אחת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה
 1. 1
  מזרח תיכון חדש. |12|

  אבו דאבי בעלים של מאגר גז שחמאס איים לשלוח אליו טילים במאי. מאגר מייצא גז למצרים וירדן. גז ישראלי בבעלות ערבית נמכר לערבים. טראמפ עשה משהו טוב אחד בכהונתו. (מי שיש לו משהו לומר על מדינאים ישראלים - בבקשה בכללי)
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  ATUK19 09/12/2021 15:29