לאומי: עד סוף השנה מחירי הנפט יישארו גבוהים, ירידה במחיר תהיה רק ב-2022

עליית מחיר הגז הטבעי צפויה להביא להסטת ביקושים לנפט, שתתמוך במחירים הגבוהים ויתכן שאף תביא לעלייה נוספת; מחיר הנפט בטווח הקרוב ייקבע בהתאם למדיניות OPEC+ לוויסות ההיצע

מערכת ספונסר 18/10/2021 11:31

א+א-

מגמת העלייה במחירי הנפט נמשכה גם בשבוע האחרון. מחיר הנפט מסוג BRENT עלה לכ-84.87 דולרים לחבית בסיום יום המסחר ב-15/10/2021 ומחיר חבית מסוג WTI עלה לכ-82.28 דולרים.

 

עלייה זו התרחשה על רקע מחירי הגז הטבעי הגבוהים המביאים להסטת ביקושים לנפט, זאת לצד הקריאות הנשמעות מערב הסעודית ואיחוד האמירויות לאי הגדלת תפוקת הנפט מעבר להגדלה המתוכננת על פי ההסכם הנוכחי של OPEC+.

 

ד"ר גיל בפמן, הכלכלן הראשי של לאומי, והכלכלן אליהו בולוטין מלאומי שוקי הון מתייחסים בסקירת הנפט השבועית למשבר האנרגיה בעולם ואומרים שלהערכתם התפתחות משבר האנרגיה תלויה באי התממשותם של מספר תנאים העשויים לפתור את המשבר.

 

תנאים אלה כוללים את הגברת יצור האנרגיה ממקורות חלופיים כמו פחם, שהוא זול יחסית לגז טבעי באירופה, נפט ומקורות אנרגיה מתחדשים, התחלת הפעלת צינור הולכת הגז Nord Stream 2 מרוסיה לגרמניה שמתעכב בגלל המתנה לאישורים רגולטוריים, אך יכול להפחית משמעותית את המחסור באירופה בכלל ובגוש האירו בפרט, חורף מתון באירופה ובאסיה שיפחית את הביקושים לגז טבעי.

 

בפמן ובולוטין מסבירים כי במידה ואף אחד מתנאים אלה לא יתממש אזי המחסור בגז טבעי צפוי להימשך מספר חודשים.

 

לדבריהם, בטווח הבינוני, עליית מחיר הגז הטבעי צפויה להביא להסטת ביקושים לנפט, מה שיתמוך במחירי הנפט הגבוהים ויתכן שאף יביא לעלייה נוספת, במיוחד אם ההיצע לא יגדל בהתאם. בטווח הבינוני, עם חלוף המחסור בגז טבעי, מחירי הנפט צפויים לרדת, בפרט על רקע הגידול הצפוי בייצור הנפט של OPEC+ ובארה"ב.

 

מחיר הנפט בזמן הקרוב יקבע בעיקר בהתאם למדיניות של OPEC+ בנוגע לוויסות ההיצע בשוק. זאת, מאחר וקבוצת יצרניות הנפט הגדולות בארה"ב, המתחרה הגדולה של קבוצת OPEC+, הפחיתו את השקעות ההון על מנת שיוכלו לחלק יותר דיבידנדים למשקיעים ולהפחית את המינוף, מה שמונע מהן את האפשרות להגדיל את תפוקת הנפט שלהן באופן מהיר משום שהגידול בתפוקת הנפט בארה"ב מבוסס על חברות יצור נפט פרטיות.

 

סביר שעד לסוף השנה מחירי הנפט ישארו גבוהים והירידה במחיר תהיה רק במהלך שנת 2022. כאשר, במידה והאירוע בגז טבעי לא ייפתר במהלך החודשים הקרובים, אזי סביר שירידת מחיר הנפט תהיה במחצית השנייה של שנת 2022. אולם, במידה ורוסיה תפעיל את צינור הגזNord Steam 2 ובמידה והיא תספק מספיק גז לאירופה אשר יפחית את מחיר הגז הטבעי שם וימנע מעבר של הביקושים לגז טבעי לנפט, אזי נראה שישנה סבירות רבה יותר לכך שירידת המחירים תהיה כבר במחצית הראשונה של 2022.

 

לצד כל זאת, על אף שהתחלואה מצויה במגמת ירידה, קיים עדיין חשש להתפשטות של גל נוסף אשר ישבש את הפעילות הכלכלית, מה שיביא לירידה במחירי הנפט. סיכון זה עלול לגדול במידה ותתפשט מוטציה קטלנית עוד יותר, מדביקה, ועמידה במידה מסוימת לחיסונים.

 

כמו כן, הצמצום הצפוי ברכישות הנכסים של ה-FED עשוי לחזק את הדולר, מה שתומך גם כן בירידת מחיר הנפט בטווח הבינוני.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה