עפר קליין, הראל פיננסים קרדיט: יח"צ

הראל פיננסים: בארה”ב צפויים להתחיל לסגור את ברז רכישות האג”ח, בנק ישראל נשאר בעמדת המתנה

למרות העלייה בתחלואה והחמרת ההגבלות נתוני סך הרכישות בכרטיסי אשראי לשבועיים הראשוניים של אוגוסט לא מראים על פגיעה בצריכה הפרטי

חדשות ספונסר 24/08/2021 15:22

א+א-

עפר קליין, ראש אגף כלכלה ומחקר בהראל ביטוח ופיננסים מתייחס היום בסקירתו השבועית לתוכנית הרכישות של הבנקים המרכזיים ומסביר כי הפרוטוקולים מהחלטת הריבית של הבנק המרכזי בארה"ב מאשרים את הערכתינו שמועד ההכרזה על צמצום תוכנית הרכישות מתקרב.

 

הנגיד וסגנו עדיין נמנעו מהצהרות רשמיות, אך אנו סבורים שהשתיקה שלהם תסתיים בסופ"ש הקרוב בוועידת הנגידים בג’קסון הול. לאחר מכן הפוקוס יעבור לקצב הצמצום שיהיה הדרגתי ויימשך עד לסיומו המוחלט רק במהלך השנה הבאה. הקצב יהיה תלוי בהתפתחות התחלואה וגם בהרכבו של התקציב שעוד רחוק מאישור.

 

העלייה בתחלואה והירידה בסנטימנט משקי הבית עוד לא באים לידי ביטוי בנתונים הריאליים, אך הנתונים המקדימים ליולי היו חזקים עם עלייה של 1אחוז בייצור התעשייתי. אמנם נרשמה ירידה חודשית של 1 אחוז במכירות הקמעונאיות, אך זה לאחר עדכון כלפי מעלה של החודשיים הקודמים והרמה גבוהה מאוד בהשוואה לתקופה שלפני המשבר.

 

בארץ, למרות נתוני הצמיחה החזקים והעלייה באינפלציה, בנק ישראל הותיר את הריבית והמדיניות המוניטרית ללא שינוי לאור העלייה בתחלואה ואי-הוודאות לגבי פעולות הממשלה. אנו מצפים שבהחלטת הריבית הבאה, אחרי חגי תשרי (7 באוקטובר), הבנק יעדכן את תחזית הצמיחה כלפי מעלה, בהנחה שלא יוחמרו המגבלות.

 

בנוסף, אנו מצפים שעל רקע נתוני הצמיחה והתעסוקה המשתפרים, ולאחר שהבנק המרכזי בארה"ב יודיע על צמצום קצב הרכישות שלו, בנק ישראל ישקף לציבור גם צמצום בקצב רכישות האג"ח המקומי.

 

למרות העלייה בתחלואה, החמרת ההגבלות ואי-הוודאות לגבי המשך הצעדים, נתוני הרכישות בכרטיסי אשראי היומיים לא מראים על האטה. במרבית הענפים ההוצאה בשבועיים הראשונים של אוגוסט גבוהה יותר בהשוואה לתקופה המקבילה בשנה שעברה, מלבד ההוצאה ברשתות המזון. נתון זה מצביע על צמיחה חזקה גם בתחילת הרבעון השלישי.

 

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה