אייל דבי, מנהל דסק מחקר מניות ישראליות בלאומי שוקי הון קרדיט: יח"צ

המלצות אנליסטים

אייל דבי מלואמי שוק הון מעודד מתצאותיה של ישראכרט

"זו לא רק השורה התחתונה החזקה, שהציגה ברבעון השני רווח נקי של 113 מיליוני שקלים, זו בעיקר העובדה שנראה כי תחום כרטיסי האשראי התאושש בצורה מלאה."

חדשות ספונסר 19/08/2021 11:07

א+א-

חברת ישראכרט פרסמה אתמול את תוצאותיה לרבעון השני של השנה, כאשר אנחנו יכולים לציין שהן הרבה יותר מעודדות בהשוואה לאלו שהיו ברבעון הראשון של השנה.

זו לא רק השורה התחתונה החזקה, שהציגה ברבעון השני רווח נקי של 113 מיליוני שקלים, זו בעיקר העובדה שנראה כי תחום כרטיסי האשראי התאושש בצורה מלאה.

ההכנסות מכרטיסי אשראי חזרו לרמה שלפני המגיפה, וזו בהחלט הצלחה: בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד, ההכנסות מכרטיסי אשראי צמחו בכמעט 30%, אבל האמת היא שאין לכך משמעות רבה – שכן בשנה שעברה היינו בעיצומה של מגיפה. מה שמרשים, זו העובדה שההכנסות מכרטיסי אשראי חזרו לרמות של שנת 2019, לפני שהקורונה פרצה, למרות שהעמלה הצולבת ירדה פעמיים במהלך התקופה. במילים אחרות, הגידול הכמותי פיצה לחלוטין על שחיקה המחירים שהרגולציה כפתה. זה בפירוש מלמד על היתרון לגודל של ישראכרט ועל עוצמתה.

ההוצאות השליליות להפסדי אשראי גרמו להטיית השורה התחתונה, אבל הרווחיות השוטפת בהחלט מעודדת: גם ברבעון הראשון של השנה ההוצאות להפסדי אשראי היו נמוכות (לא שליליות כמו ברבעון הנוכחי, אבל בהחלט נמוכות), כאשר מה שהטריד אותנו בזמנו, זו העובדה שכאשר תיקנו אותן לרמתן המייצגת, קיבלנו שורה תחתונה מאכזבת. הפעם התמונה שונה, שכן הגידול בהכנסות פיצה באופן מלא על הפגיעה מעלייה צפויה בהפרשות. רק לשם המחשה, נאמר שגם אם ננקוט גישה מחמירה ושמרנית, ונעמיד את היקף ההוצאה על סדר גודל של 35-40 מיליוני שקלים ברבעון, עדיין נישאר עם רווח לפני מיסים של 110 מיליוני שקלים. זו רמת רווחיות נאה, שכן היא גוזרת רווח נקי מייצג של 305-310 מיליוני שקלים לשנה. נאה ביחס למה? ביחס לשווי השוק של החברה. ועוד נקודה, הרווחיות האמורה אינה מביאה בחשבון את פוטנציאל הצמיחה באשראי הקמעונאי, שלהערכתנו עדיין לא מוצה.

תיק האשראי הקמעונאי שומר על יציבות, אבל במקרה של ישראכרט זו לא נקודת זכות, כך שהצמיחה המתבקשת בו היא זו שמהווה הזדמנות: תיק האשראי הקמעונאי עומד מאז 2019 על רמה יציבה של כ- 4 מיליארדי שקלים. אם היה מדובר בבנק וותיק, יכול להיות שהיינו מרוצים, אבל מה שגרם לנו להתלהב בזמנו מהחברה היה דווקא פוטנציאל הצמיחה באשראי הקמעונאי, שכן הערכנו שמדובר בשוק תוסס וצומח ושישראכרט יכולה להיות בו שחקנית מובילה. משכך, היציבות בתיק האשראי הטרידה אותנו לא מעט בעת האחרונה, אבל כפי שאנו מבינים מהחברה, מדובר בהפוגה - שהייתה פועל יוצא של החששות מהשלכות המגיפה. משכך, אנו מצפים שפעילות האשראי הקמעונאי תשוב לפסי הצמיחה שאפיינו אותו בעבר - גם אם העוצמה תהיה מעט יותר מתונה.

המניה זולה: שווי השוק של ישראכרט עומד כעת על 2.7 מיליארדי שקלים, כך שגם אם מתעלמים מפוטנציאל הצמיחה באשראי הקמעונאי, ומתייחסים לרווחיות השוטפת ברבעון השני כאל רמת תוצאות מייצגת (רווח נקי של 305-310 מיליוני שקלים בשנה), מקבלים מכפיל רווח נגזר של 9 בלבד. זו רמת תמחור שמרנית גם לחברת ערך "עייפה", אז בוודאי אם מביאים בחשבון את פוטנציאל הצמיחה.  

שורה תחתונה: מניית ישראכרט נסחרת בחסר מזה תקופה ארוכה, כאשר אנו משוכנעים שהבלימה בצמיחת תיק האשראי הקמעונאי תרמה לכך בצורה נכבדה. לפיכך, כאשר הפעילות הקמעונאית תשוב למגמת הצמיחה שאפיינה אותה לפני המגיפה, לצד השיפור שנעשה בינתיים בצד העלויות וגיוס המקורות, תמחור החסר ייעלם בהתאמה. נאמר זאת באופן הבא; מחיר המניה של ישראכרט מציע פוטנציאל השבחה, לצד רמת סיכון נמוכה.

 

 

 

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה