רפי גוזלן, כלכלן ראשי, IBI בית השקעות קרדיט: אילן בשור

IBI: פערי הצמיחה בעולם נסגרים, אך הקצב צפוי להתמתן

השווקים ממשיכים לייחס משקל נמוך להשפעת וריאנט הדלתא, מתוך הערכה שאם ההשפעה תהיה חריפה, הדבר יוביל להמשך מדיניות מרחיבה מצד הבנקים המרכזיים ודחיית מועד צמצום הרכישות

חדשות ספונסר 02/08/2021 14:35

א+א-

רפי גוזלן, הכלכלן הראשי של IBI בית השקעות מתייחס היום בסקירתו השבועית לפערי הצמיחה בעולם, ומסביר כי השווקים הפיננסיים בעולם התאפיינו בתנודתיות גבוהה יחסית במהלך השבוע האחרון והיא נבעה בעיקר משילוב של עלייה במספר המקרים המאומתים בעולם, מחשש מפני הכבדת הרגולציה בסין ומהערכות לצמיחה מתונה מהצפוי מצד חלק מחברות הטכנולוגיה האמריקאיות.

 

כל זאת, במקביל לאיתות נוסף מצד ה-FED שהמשיך להכין את השווקים לתהליך צמצום הרכישות. התפתחויות אלו הובילו לירידות קלות במדדים המובילים בארה"ב לעומת ירידות משמעותיות יותר במדדי המניות בסין ולירידה קלה נוספת בתשואות איגרות החוב לטווח ארוך בארה"ב ובאירופה.

 

מבחינת התחלואה, וראינט הדלתא ממשיך להוביל לעלייה במספר המקרים המאומתים בעולם, מה שהתפתח לכדי גל עולמי נוסף שמובל על ידי אירופה וארה"ב. החדשות הטובות יחסית מגיעות מאנגליה, שהובילה את הגל הנוכחי תוך פתיחת כמעט מוחלטת של המשק. אנגליה וממשיכה להתאפיין במספר אשפוזים נמוך מאשר בגלים הקודמים, ובנוסף חלה לאחרונה גם נסיגה במספר המקרים המאומתים.

 

באופן כללי, השווקים הפיננסיים ממשיכים לייחס משקל נמוך יחסית להשפעת התפשטות וריאנט הדלתא, הן מתוך הערכה להשפעה מוגבלת (שתתמקד בעיקר בתיירות הבינלאומית) והן מתוך הערכה לכך שבמידה וההשפעה תהיה חריפה יותר, הדבר יוביל להמשך מדיניות מרחיבה מצד הבנקים המרכזיים ודחיית מועד צמצום הרכישות.

 

עוד מתייחס גוזלן לצמיחה בארה"ב ברבעון השני של השנה שהצביעה על קצב שנתי של כ-6.5%, דומה לקצב שנרשם ברבעון הראשון של השנה. קצב הצמיחה היה נמוך מאשר ההערכות המקדמות לצמיחה של כ-8.5%. עם זאת, תמהיל הצמיחה היה חיובי יותר ושיקף המשך עלייה מהירה בביקושים במקביל למגבלות בצד ההיצע, כפי שהן באו לידי ביטוי בהמשך ירידה במלאים (אם כי בקצב נמוך מאשר ברבעון הראשון) במקביל לקצב עלייה גבוה ביבוא.

 

קצב העלייה בצריכה הפרטית נותר גבוה - כ-12% במונחים שנתיים, בדומה לרבעון הראשון, אך שיקף כצפוי שינוי בתמהיל, כלומר גידול מתון יותר בסחורות לעומת עלייה מהירה יותר בשירותים (מקצבים שנתיים של 5%-4% בשני הרבעונים הקודמים ל-12% ברבעון השני). קצב הגידול בהשקעות התמתן ברבעון השני ל-3% בלבד ושיקף ירידה בהשקעות בנדל"ן למגורים ושלא למגורים לעומת קצבי גידול גבוהים בציוד ובמו"פ.

 

נתון הצמיחה לרבעון השני בארה"ב הוביל את התוצר האמריקאי לרמה הגבוהה בכ-1% מרמתו טרום המשבר, אם כי הוא עדיין נמוך מהמגמה בכ-3%-2.5%. לפיכך, סגירת הפערים ביחס לפוטנציאל צפויה להימשך (כמובן כתלות במצב הבריאותי), אך בקצב מתון יותר.

 

מעבר לשיפור שנרשם עד כה, העלייה בהכנסה הפנויה בארה"ב התמתנה לאורך הרבעון השני, וזאת בהשפעת הירידה בתשלומי ההעברה. התפתחות זו לוותה בירידה בשיעור החיסכון בארה"ב שמתכנס בהדרגה לרמות טרום המשבר. מכאן, שהעלייה בצריכה הפרטית בהמשך השנה צפויה להיות מושפעת יותר מההכנסה משכר ובמידה פחות מתשלומי העבר, כלומר להתאפיין בקצבים מתונים יותר.

 

בנוסף, ההתמתנות ההדרגתית בנתוני הנדל"ן למגורים נמשכת והם משקפים חזרה הדרגתית לרמות טרום המשבר לאחר עלייה חדה מהמחצית השנייה של 2020 ועד לרבעון הראשון השנה. חלק מהתמתנות זו נובע ממגבלות היצע וחלק נובע מהעלייה החדה במחירים שמובילה לירידה בנכונות לרכישת דירות (כפי שעולה מרמת שפל ברכיב זה במדד אמון הצרכנים של מישיגן) שהחלה לבוא באופן חלקי לידי ביטוי בהיחלשות במכירות הבתים לאחרונה.

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה