קרדיט: שירות התעסוקה

אבטלה

למרות הפסקת החל”ת, שיעור המובטלים ביולי עלה ל-9%

384 אלף אנשים עדיין מחוסרי עבודה, אחרי חודשיים של ירידה בנתוני האבטלה; כ-130 אלף משרות פנויות עדיין אינן מאוישות

פולי טל 02/08/2021 13:56

א+א- 1

מספר המובטלים במשק הישראלי הפסיק לרדת במחצית הראשונה של חודש יולי, למרות התאוששות הכלכלית אחרי משבר הקורונה, ועל אף שתשלומי החל"ת הופסקו בחודש שעבר ומובטלי הקורונה אינם מרבלים עוד את דמי האבטלה שקיבלו מאז פרוץ המשבר. 

 

על פי הנתונים שמפרסמת היום הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, שיעור האבטלה בחישוב הרחב עלה מ-8.8% במחצית השנייה של חודש יוני ל-9% במחצית הראשונה של חודש יולי. ניתן לטעון שביטול החל"ת נכשל ולא הביא לחזרה המונית של עובדים למקומות העבודה אולם כדאי לסייג ולהוסיף שהנתונים מסכמים את השבועיים הראשונים שאחרי ביטול התשלום, כך שייתכן שחלק מהאנשים עדיין לא מצאו עבודה.

 

יחד עם זאת, כדאי לציין גם שהנתונים קשורים גם לעובדה שאנחנו נמצאים כעת בחודשי הקיץ ובחופש הגדול בו מפוטרים עובדי הוראה רבים ואנשי הדרכה ובנוסף זוהי תקופה בה התמריץ לחזור לעבודה קטן מהאפשרות להישאר עם ילדים קטנים בבית.

 

החשש מפני אבטלה עמוקה וכרונית, עליה הצביעו גורמים מקצועיים ממשיך לעלות, גם על רקע פרסום  דוח התעסוקה של ה-OECD לשנת 2021, לפיו שוק העבודה הישראלי צפוי להיות האחרון להתאושש מבין המדינות שחברות בארגון. בדוח מצוין שמדדי התעסוקה צפויים לחזור לרמתם ערב המשבר רק במהלך 2025.

 

כזכור, הלשכה מפרסמת שלושה נתונים שונים לגבי האבטלה בשלוש קבוצות – הקבוצה הראשונה היא הבלתי מועסקים: בני 15 ומעלה שלא עבדו אפילו שעה אחת בשבוע הקובע ואין להם עבודה ממנה נעדרו כל השבוע הקובע, חיפשו עבודה באופן פעיל ב-4 שבועות שקדמו לראיון בסקר והיו זמינים לעבודה בשבוע הקובע.

 

בקבוצה זו שיעור האבטלה במחצית הראשונה של חודש יולי עמד על 5.4% שהם 225.2 אלף בני אדם, ירידה קלה מהנתון שפורסם בחודש יוני, שעמד על 5.6% שהם 232.3 אלף בני אדם.

 

הקבוצה השנייה היא של מועסקים שנעדרו זמנית מעבודתם מסיבות הקשורות בקורונה: בני 15 ומעלה המועסקים שנעדרו זמנית מעבודתם כל השבוע בגלל צמצום בהיקף העבודה, השבתת מקום עבודה, כולל עובדים הנמצאים בחופשה ללא תשלום, אם מובטחת חזרתם לאותו מעסיק.

 

על פי הנתונים העדכניים, בקבוצה זו עמד שיעור האבטלה במחצית הראשונה של חודש יולי על 6.7% שהם 280.4 אלף אזרחים, זאת לעומת המחצית השנייה של חודש יוני אז עמדה האבטלה בקבוצה זו על 6.6% שהם 274.1 אלף בני אדם, כלומר עליה קטנה של כ-5500 אנשים בלבד.

 

הקבוצה השלישית של המובטלים, כוללת את הלא משתתפים בכוח העבודה שהפסיקו לעבוד בגלל פיטורים או סגירת מקום העבודה ממרץ 2020: בני 15 ומעלה שלא עבדו בשבוע הקובע, ואין להם עבודה ממנה נעדרו כל השבוע הקובע ולא חיפשו עבודה באופן פעיל ב-4 שבועות שקדמו לראיון בסקר הלמס.

 

נתון זה נקרא גם שיעור האבטלה הרחב והוא עמד כאמור במחצית הראשונה של חודש יולי על 9% שהם 383.7 אלף אנשים לעומת המחצית השנייה של יוני בה הסתכם מספר המובטלים ב-376.6 אלף בני אדם (8.8%).

תגובה אחת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה
  1. 1
    המצב הרבה יותר גרוע

    יש המון עצמאים,בעלי חברות קטנות שיסגרו את העסקים שלהן עד סוף השנה והם גם לא זכאים לאבטלה,גז הם לא נרשמים. לדעתי המספר גבוה לפחות ב60 אחוז
    למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

    SHAYAHA 02/08/2021 14:23