אלכס זבזינסקי, הכלכלן הראשי של מיטב דש קרדיט: יח"צ

מיטב: עלה הסיכוי שבנק ישראל יקטין התערבות בשוק המט”ח

"לפי הגידול ברכישות בכרטיסי אשראי, הצריכה הפרטית בישראל התאוששה אחרי המלחמה בעזה לרמה אף גבוהה יותר ממה שהיה אמור להיות גם אלמלא המגפה"

חדשות ספונסר 01/08/2021 15:18

א+א- 1

אלכס זבז’ינסקי, הכלכלן הראשי של מיטב דש מתייחס הבוקר בסקירתו השבועית למצבו של המשק בישראל ומסביר כי הרכישות בכרטיסי אשראי עלו בשיעור חד בחודש יוני אחרי הירידה במאי בגלל הלחימה בעזה. ביוני הרכישות אף היו גבוהות בכ-7% מהרמה שהייתה צפויה אם לא הייתה המגפה. ההוצאות על שירותי בילוי ופנאי ביחס לכלל ההוצאות חזרו לרמה שהייתה נהוגה לפני המשבר.

 

משרד האוצר העלה את תחזיות הצמיחה לשנים 2021-2022. התחזית לשנת 2021 עודכנה מ-4.9% (התחזית מחודש מרץ) ל-5.1% והתחזית ל-2022 מ-4.1% ל- 4.7%. התחזיות של משרד האוצר נמוכות מהתחזיות של בנק ישראל, במיוחד לשנת 2022.

 

זבז’ינסקי מתייחס לשוק המט"ח ומסביר שהשבוע שהסתיים ב-23 ליולי היה סוער בשוק המט"ח. המחזור היומי הממוצע עלה לכ-13 מיליארד דולר, דומה למחזור באותו שבוע בינואר השנה שבו בנק ישראל הכריז על תוכנית רכישות מט"ח בסך של 30 מיליארד דולר ולמחזור היומי בשיא המשבר במרץ 2020 כאשר השקל התקרב לשער של 4 שקלים לדולר.

 

זה קרה תוך החלשות שערו של השקל עד 3.30 שקלים לדולר ועלייה ב-Basis בעסקאות הגנה, מה שעשוי להעיד על רכישות מוגברות של הגנות מט"ח ע"י המשקיעים. בשבוע האחרון השקל המשיך להתחזק מול הדולר והגיע לרמה הנמוכה ביותר מול סל המטבעות למעט חודש ינואר השנה.

 

עד למחצית השנייה של חודש מאי השינויים בשערו של השקל מול הדולר היו דומים לשינויים בשערו של הדולר מול סל המטבעות העיקריים (DXY). אולם, מס וף מאי הדולר התחזק כבר בכ-2.5% מול DXY, ללא החלשות כלשהי של השקל.

 

בישיבת הריבית האחרונה בנק ישראל העביר מסר שתוכנית הרכישות בסך של 30 מיליארד דולר לא בהכרח תימשך. אם המצב במשק ימשיך להשתפר, בנק ישראל עשוי לחזור להתערבות בשוק המט"ח במתכונת שהייתה לפני התוכנית.

 

הנתונים הבאים תומכים בהפחתת התערבות בשוק המט"ח -הגירעון המסחרי של ישראל הגיע לשיא של כל הזמנים, יצוא שירותי ההי-טק ממשיך לצמוח בקצב שיא, ולפי סקר הערכות עסקים, החברות בענף התעשייה לא מדווחות על שחיקה חריגה ברווחיות היצוא.

 

באשר לכלכלת ארה"ב אומר ז’בזינסקי כי השיא בקצב הצמיחה בארה"ב כנראה מאחורינו. קצב הצמיחה בארה"ב ברבעון השני היה אומנם נמוך מהתחזית, אך בסה"כ מדובר ברבעון עם צמיחה חזקה. כבר במחצית הראשונה של השנה התוצר בארה"ב עבר את הרמה שאליה היה צפוי להגיע רק בסוף שנת 2021, לפי תחזית ה-FED מסוף 2020.

 

המשך הצמיחה תלוי בתמריצים פיסקאליים. בשבוע שעבר הפוליטיקאים בארה"ב הגיעו להסכמה על אישור תוכנית השקעה בתשתיות בסך של כ-550 מיליארד דולר בפריסה רב שנתית. הסיכוי לאישור תוכנית תמריצים גדולה בסך של 3.5 מיליארד דולר, כפי שמתכנן הממשל, בינתיים לא ברור.

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

תגובה אחת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה
  1. 1
    יתערב או לא, ד"ש חרא של חברה

    העקוצים 04/08/2021 15:43