עפר קליין, הראל פיננסים קרדיט: יח"צ

הראל: צפי שלא נראה שינוי בריבית או במסגרת תוכנית הרכישות הערב בארה”ב

מצפים שהנגיד ישקף שהחלו דיונים לגבי מועד וקצב צמצום תוכנית הרכישות, לאור העלייה באינפלציה והצפי לצמיחה חזקה ברבעון השני שתתפסם למחרת החלטת הריבית

חדשות ספונסר 28/07/2021 11:43

א+א-

עפר קליין, ראש אגף כלכלה ומחקר בהראל ביטוח ופיננסים מתייחס בסקירתו השבועית להודעת יו"ר הפד שתתפרסם הערב (2100 שעון ישראל) ואומר כי הצפי הוא שלא נראה שינוי בריבית או בתוכנית הרכישות.

 

עם זאת מוסיף קליין, אנו מצפים שהבנק ישקף שהחלו דיונים לגבי מועד וקצב צמצום תוכנית הרכישות (אין מה לעשות, צריך להתחיל לדבר על הפיל שבחדר), לאור העלייה באינפלציה שעמדה על 5.4% ביוני והצפי לצמיחה חזקה ברבעון השני של כ-8-9% בשיעור שנתי, שתתפסם למחרת החלטת הריבית. מעניין מאוד יהיה גם לבחון את תגובתם להתפשטות ווריאנט הדלתא במדינה.

 

גם הבנק המרכזי בגוש האירו הותיר את הריבית ותוכנית הרכישות המואצת ללא שינוי ואותת על כך שזה יימשך לזמן ממושך. הדבר תמך בהיחלשות האירו ובירידה בתשואות אג"ח הארוכות שהחלה מאז עדכון מעלה ביעד האינפלציה של הבנק.

 

בהחלטת הריבית הנגידה ציינה שהסיכונים לתחזית כרגע מאוזנים; חששות ש’צווארי הבקבוק’ בתעשייה ובשילוח הגלובליים ימשיכו להעלות את המחירים. מנגד, הירידה הצפוייה בתמיכה הממשלתית לצד אי-הוודאות לגבי הנגיף יכולים לפגוע בסנטימנט החברות ובביקושים החזקים של משקי הבית.

 

ואצלנו בישראל, מסביר קליין כי על פי תוכנית התקציב הרב שנתית שהפיץ משרד האוצר - חלק מהסיבות לגידול בהכנסות המדינה ממסים במחצית הראשונה של השנה היא הגאות בשווקי ההון שהעלתה את השווי של חברות ההיי-טק הישראליות שהונפקו או מוזגו עם SPAC.

 

להערכתם, הדבר יתרום ל-18 מיליארד ₪ להכנסות ממסים השנה, לאחר 14.3 מיליארד ב-2020, כמעט פי 3 מהתרומה הממוצעת ב 5 השנים הקודמות (2015-2019). עליית הביקוש לחברות היי-טק ישראליות ותוצרתם גם תומכת בהמשך צמיחה של יצוא השירותים ששבר שיאים גם במאי עם עלייה של 6.3 אחוזים בהובלת יצוא שירותי ההיי טק ובצמיחה הגבוה שנראה ברבעון השני. בנוסף, הגידול המהיר ביצוא השירותים ממשיך ותומך בייסוף השקל.

 

האוצר צופה צמיחה מהירה של 5.1 אחוזים השנה בהובלת הצריכה הפרטית, בדומה לתחזית שלנו, בחלקה כפיצוי על צמצום הצריכה (ביקושים כבושים) בשנה שעברה לצד גידול ביצוא ההייטק. תחזית זו מתיישבת עם הערכתנו שהצמיחה ברבעון השני, שתתפסם בעוד כ-3 שבועות ב-18 באוגוסט, תהיה גבוהה מאוד ותפצה על הירידה שנרשמה ברבעון הראשון (מינוס 5.8%).

 

איתות מקדים לכך ניתן גם לראות מהמדד המשולב למצב המשק של בנק ישראל שעלה במהירות של 3.8 אחוזים בשיעור שנתי ברבעון השני. התחזית ל-2022 היא 4.7 אחוזים, בהנחה שלא יהיו מגבלות משמעותיות הקשורות בנגיף הקורונה.

 

לגבי הרבעון השלישי הנתונים עדיין מעטים, אך סך הרכישות בכרטיסי אשראי השבועיים שמפרסם בנק ישראל מצביע על התמתנות קלה ביולי, אולי איתות להתמתנות ה’ביקושים הכבושים’ לאחר היציאה מהסגר וחזרה לקצבי הצמיחה הקודמים. למרות העלייה בתחלואה מדדי הניידות לא מראים על שינוי משמעותי בהתנהגות, וגם מדד אמון הצרכנים של הלמ"ס למחצית הראשונה של יולי מראה שמשקי הבית עדיין אופטימיים לגבי מצבן הכלכלי בשנה הקרובה.

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה