רפי גוזלן, כלכלן ראשי, IBI בית השקעות קרדיט: אילן בשור

IBI: ה-FED ימשיך להכין את השווקים לצמצום הרכישות

העלייה המהירה באינפלציה בארה"ב מחדדת את החשיבות של שמירה על סביבת ציפיות לאינפלציה בטווח היעד של 2%, כך שהטון בהחלטה הקרובה לא צפוי להיות "יוני" במיוחד

חדשות ספונסר 26/07/2021 13:38

א+א-

רפי גוזלן, הכלכלן הראשי של  בית ההשקעות  IBI מתייחס היום בסקירתו השבועית לאינפלציה העולה בארה"ב ומסביר כי העלייה המהירה בשנה האחרונה, הובילה את ה-FED לנסיגה מסוימת, גם אם לא רשמית מיעד האינפלציה החדש (אינפלציה ממוצעת של 2%).

 

יעד האינפלציה החדש שהושק לפני כשנה נועד, בין היתר, למנוע גלישה לסביבה דפלציונית בהשפעת משבר הקורונה וזאת באמצעות תמיכה בעלייה בציפיות לאינפלציה. לעומת זאת, המצב הנוכחי שהושפע מאוד מאופן היציאה מהמשבר והמדיניות הפיסקאלית האגרסיבית, קיבל ביטוי בעלייה חדה בסביבת האינפלציה בארה"ב, ושחק את מרווח הביטחון של ה-FED.

 

התפתחות זו היא שעמדה מאחורי התנעת הדיון בתהליך צמצום הרכישות בהחלטת הריבית הקודמת. נתון האינפלציה האחרון, שהצביע על עלייה לקצב אינפלציה שנתי של 5.4% ושל 4.5% באינפלציה הבסיסית, מוביל את ה-FED להמשיך את קו המדיניות מההחלטה האחרונה, כלומר לעשות צעד נוסף קדימה עם תוכנית צמצום הרכישות.

 

בנוסף, קצב האינפלציה הגבוה מחדד את התלות של מדיניות ה-FED בציפיות מעוגנות לאינפלציה סביב 2%. סביבת הציפיות הנוכחית גבוהה יחסית, כאשר משוק האג"ח הציפיות ל-5 שנים נעות סביב 2.5% ואילו מתוך סקר אמון הצרכנים של מישיגן הן נעות סביב 2.9%. רמות אלו אינן גבוהות מספיק בכדי להוביל לנסיגה מהירה מתוכנית הרכישות, אך עלייה מדרגה נוספת בהן תיאלץ את ה-FED להאיץ את צמצום הרכישות ולשדר מסרים ניציים, תרחיש שה-FED אינו מעוניין להגיע אליו ,שכן הוא מלווה בהרעה מהירה בתנאים הפיננסיים.

 

לפיכך, קצב האינפלציה הגבוה לא מאפשר ל-FED מרווח ביטחון רב בנוגע להתפתחות הציפיות לאינפלציה (כלומר לעלייה נוספת בהן). מאז החלטת הריבית האחרונה בארה"ב, שבה ה-FED אותת על התנעת תהליך צמצום הרכישות נרשמה ירידת תשואות תוך השתטחות העקום, שלמעשה שיקפה ירידת מדרגה בפרמיית האינפלציה לטווח ארוך.

 

בימים האחרונים התווספה לכך גם הנמכה מסוימת של תחזית הצמיחה והיא קיבלה ביטוי בירידה בריבית הריאלית ובציפיות להעלאת ריבית ב-2022 לכדי מהלך אחד בסוף השנה הבאה. למרות זאת, סביר שבמאזן שבין החששות מפני התפשטות הנגיף לבין סביבת האינפלציה והתנאים הפיננסיים הנוחים מאוד, ה-FED צפוי לתת משקל גבוה יותר לאחרונים.

 

לכן, אנו מעריכים כי בהחלטת הריבית הקרובה ה-FED צפוי לספק יותר פרטים בנוגע לדיון על צמצום הרכישות, ובכל אופן לאותת כי הוא לא יישאר אדיש לתרחיש שבו תירשם עליית מדרגה בציפיות לאינפלציה, מסרים שעשויים להתפרש כניציים לפחות לטווח קצר.

 

עוד אומר גוזלן כי המגמה החיובית בשוקי המניות נמשכה בשבוע האחרון עם המשך הובלה של ענפי הטכנולוגיה לעומת ביצוע חסר של הענפים המחזוריים. הירידה בשוקי המניות בתחילת השבוע, שבעיקר שיקפה חשש מפני התפשטות וריאנט הדלתא נמחקה באופן מהיר, והמחישה את השפעתה של הנזילות הגבוהה בשווקים.

 

הירידה האחרונה בסביבת התשואות בשוק איגרות החוב הממשלתיות בארה"ב משקפת הנמכה מסויימת של תחזית הצמיחה ומשולבת עם ביצוע חסר של הענפים המחזוריים. על רקע אי הדאות בנוגע להשפעת העלייה במקרים המאומתים לקורונה בעולם, בנוגע לעוצמת ההאטה בסין ולמדיניות הפיסקאלית בארה"ב, סביר לצפות בתקופה הקרובה לתנודתיות גבוהה יותר בדומה לזו שנצפתה במהלך השבוע האחרון, אך כל עוד נמשכות תוכניות הרכישות של הבנקים המרכזיים בעולם סביר שידה של הנזילות הגבוהה תהיה על העליונה.

 

באופן כללי, ירידת התשואות באיגרות החוב הממשלתיות בארה"ב וההתחזקות של הדולר בעולם, משקפים מסר זהיר יותר מצד אפיקים אלה בנוגע לצמיחה העולמית, מאשר זה שעולה משוקי המניות. התמחור הנוכחי במדדים המובילים בארה"ב קיבל אמנם רוח גבית מירידת התשואות לטווח ארוך, אך במקביל גוברת התלות במידת השיפור ברווחיות, שכן עליית מדרגה נוספת במכפילים אינה סבירה בהתחשב ברמתם הגבוהה מאוד.

 

הצפי לשיפור ברווחיות בארה"ב נמשך לאחרונה, והוא מגלם צפי לעלייה חדה של כ-40% ברווח למניה של חברות ה-S&P500 ביחס לרווחיות שנרשמה ב-2020. בנוסף, התמחור הנוכחי משקף צפי לעלייה של כ-10% ברווח למניה ב-2022, וניראה כי השוק מצפה ליישום חלקי לכל היותר של ההצהרות השאפתניות מצד ממשל ביידן בכל הנוגע למיסוי חברות ולמדיניות ההגבלים העסקיים. 

 

בארץ, מסביר גוזלן, שוק איגרות החוב הממשלתי המשיך לעקוב אחר מגמת ירידת התשואות אך עוצמת הירידה מתונה יחסית והוא צפוי להערכתנו להמשיך ולסגור את הפער ביחס למגמה העולמית, בפרט בחלקים הארוכים של העקום בהן התלילו חריגנ מאוד ביחס לעולם.

 

הציפיות לאינפלציה ירדו לאחר פרסום מדד יוני שהמשיך לשקף עלייה באינפלציה בתמיכת גורמים הקשורים לאופי המשבר ולפתיחת המשק. עם זאת רמת הציפיות, ממשיכה להיות גבוהה להערכתנו בפרט בטווחים הבינוני-ארוך לפידיון. שכן, מעבר להתפוגגות הצפויה של השפעות פתיחת המשק, ולכך שהציפיות קרובות יותר לרמתן בארה"ב מאשר באירופה, הרי שהמיקוד המחודש של הממשלה ברפורמות הקשורות ליוקר המחייה במשק מעלות את ההסתברות לסביבת אינפלציה נמוכה יותר בטווח הבינוני.

 

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה