אלכס זבזינסקי, הכלכלן הראשי של מיטב דש קרדיט: יח"צ

מיטב: העלייה בתחלואה בינתיים לא מורגשת בנתוני הפעילות בישראל

מגמת שיפור בהוצאות בכרטיסי אשראי על מסעדות, בתי מלון ושירותי פנאי; שינוי הכללים של קבלת דמי החל"ת הביא לירידה משמעותית בשיעור האבטלה הרחב במשק

חדשות ספונסר 25/07/2021 15:12

א+א-

אלכס זבז’ינסקי, הכלכלן הראשי של מיטב דש מתייחס היום בסקירתו השבועית למצב המשק ואומר שבינתיים קשה לזהות פגיעה משמעותית בפעילות המשק כתוצאה מעלייה בתחלואה. נראה שמגמת השיפור בהוצאות בכרטיסי אשראי על מסעדות, בתי מלון ושירותי פנאי לא השתנתה. לפי מדד הניידות של גוגל, נרשמה אומנם ירידה מסוימת בתנועה למקומות עבודה, אך לא למקומות מסחר ובילוי.

 

עוד מציין זבז’ינסקי כי קשה לכמת בשלב זה את השפעת הרפורמות שהוצעו ע"י הממשלה שנועדו בין היתר להוזיל יוקר המחייה - אימוץ תקינה אירופאית למוצרים מיובאים, רפורמה במערך הכשרות, רפורמה בחקלאות.

 

ניתן לציין שאילו מחירי הפירות וירקות בעשור האחרון היו עולים בקצב של מדד המחירים הכללי עדיין כמעט לא הייתה השפעה על האינפלציה. הפער בין שיעור העלייה השנתי במדד הכללי לבין המדד ללא הפירות והירקות עמד בממוצע על כ-0.03% בלבד

 

שינוי הכללים של קבלת דמי החל"ת הביא לירידה משמעותית בשיעור האבטלה הרחב במשק. שיעור האבטלה המצומצם אומנם עלה בין המחצית הראשונה לשנייה של יוני מ-5.5% ל-5.6% אך שיעור החל"תים ירד מ-1.4% ל-1.0% ושיעור העובדים שלא מחפשים עבודה אשר פוטרו בגלל סגירת מקום עבודה בתקופת הקורונה ירד מ-2.6% ל-2.2%.

 

השבוע פורסמו נתוני שיא במשכנתאות. זבז’ינסקי מציין שסכום המשכנתא הממוצעת עלה מכ-710 אלף ₪ בסוף 2019 לכ-930 אלף ₪ בחודש יוני השנה, ומשקל ההלוואות עם LTV (שווי הלוואה ביחס לשווי דירה) גבוה מ-60% הגיע לכ-45% מכל המשכנתאות לעומת כ-30% לפני מספר שנים.

 

בנוסף לעליה במינוף, חלה עלייה גם בגובה ההחזר שעלה מכ-3500 ש"ח בדצמבר 2019 לכ-4300 ₪ ביוני 2021, גידול של כ- 22% תוך שנה וחצי. עלייה חדה בגובה ההחזר עלול לסמן ירידה בנגישות לרכישת דירה של בעלי הכנסות נמוכות יחסית לעומת מצבם לפני המשבר. לא רק שהם נפגעו יותר בשוק העבודה במהלך המשבר, אלא שגם "חלום הדירה" שלהם התרחק במהירות.

 

כמו כן, מנתוני המשכנתא הממוצעת לעומת השווי הממוצע של הנכס הנרכש, אפשר לחשב שמאז 2016 ההון עצמי הממוצע של נוטלי המשכנתאות לא השתנה ועמד על כ-1.4 מיליון ₪ זאת למרות עלייה משמעותית במחירי הדירות. זה מסביר את העלייה הכל כך חדה במינוף העסקאות.

 

בהינתן הון עצמי קבוע ונוכח המגבלה של היחס בין החזר המשכנתא לגובה הכנסה של הלווים, לקיחת הלוואות גדולות יותר התאפשרה בזכות עלייה באורך ההלוואות מכ-20 לכ-23 שנים בממוצע בחמש השנים האחרונות וירידה משמעותית בריבית על המשכנתאות. מצב זה משקף שחשיפת שוק הדיור לסיכון של עלייה באינפלציה ועלייה בריבית גדול במיוחד בעת זו.

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה