פועלים: בנק ישראל לא יקדים את הפד בהעלאת ריבית

מדד המחירים לצרכן לחודש יוני 2021 עלה בשיעור של 0.1%; תחזית האינפלציה ל-12 החודשים הקרובים עומדת על 1.6%; כלכלני הפועלים לא רואים שינוי בריבית בשנה הקרובה

חדשות ספונסר 19/07/2021 14:49

א+א-

כלכלני בנק הפועלים מתייחסים היום בסקירה השבועית למדד המחירים לצרכן לחודש יוני שעלה בשיעור של 0.1%. בשנים-עשר החודשים האחרונים המדד עלה בשיעור של 1.7% והמדד ללא אנרגיה עלה ב-1.3%.

 

החודש נרשמו עליות מחירים במחירי הארחה, נופש וטיולים שעלו ב-4.3%, כתוצאה מהקושי בנסיעות לחו“ל. מחירי הדלק והשמנים לרכב עלו ב-1.2%, מחירי הירקות הטריים עלו ב-1.4% ומחירי הריהוט והציוד לבית עלו ב-0.4%.

 

מנגד, ירידות מחירים עונתיות נרשמו במחירי ההלבשה וההנעלה שירדו ב-3.0%, ובמחירי הפירות הטריים ירדו ב-8.2%. מחירי הנסיעות לחו“ל שבו להימדד לראשונה מפרוץ המגיפה והם הוזלו ב-0.3%. סעיף שירותי דיור בבעלות עלה בשיעור של 0.2% ובשנה האחרונה הוא עלה ב-1.6%.

 

מחירי הדירות, שאינם משתקללים במדד המחירים לצרכן, עלו בסקר האחרון בשיעור של 0.7% (נתונים ארעיים), ובשנה האחרונה הם עלו ב– 7.2%, לעומת 5.8% בחודש שעבר.

 

בפועלים מסבירים שכמעט כל סעיפי המדד הראשיים, למעט הלבשה והנעלה, רשמו עלייה בשנה האחרונה. חלק מזה נובע מההשוואה לנקודת הבסיס הנמוכה שיצרה הקורונה בשנה שעברה, אך חלק משקף גם עלייה בסביבת האינפלציה.

 

בניגוד לארה“ב לדוגמה, שבה סעיפים בודדים, כמו מחירי מכוניות וטיסות הטו את האינפלציה כלפי מעלה, בישראל עליית המחירים היא יותר אחידה. החשש מהתפרצות נוספת של קורונה בעולם הביא לירידה במחירי חומרי הגלם וכן במחיר הנפט. עם זאת, אנו סבורים שהמדדים של החודשים הקרובים יושפעו עדיין מעליות המחירים של חומרי הגלם וההובלה, שנותרו גבוהים מאוד ביחס לשנה שעברה. 

 

מחירי הדירות עולים בקצב מהיר, ולהערכתנו זה יביא בהמשך השנה לעלייה גם במחירי שכר-הדירה, שנמדדים במדד המחירים לצרכן. האינפלציה בשנת 2021 צפויה להגיע ל– 2.3%, אך אנו צופים שקצב זה יתמתן לאורך זמן. התחזית ל– 12 החודשים הקרובים עומדת על 1.6%.

 

לגבי רמת האינפלציה בישראל, מעריכים הכלכלנים כי היא תגיע בקרוב למרכז היעד ובנק ישראל מאותת על סיום צעדי ההרחבה הכמותית של תקופת הקורונה. בהחלטת הריבית האחרונה הודיע הבנק המרכזי על סיום התכנית בה הוא מעניק הלוואות מסובסדות לבנקים המסחריים בכדי להוזיל עלויות גיוס לעסקים קטנים וזעירים.

 

להערכתנו זה צעד ראשון בדרך לסיום תכנית ההרחבה הכמותית, וסביר להניח שהצעד הבא יהיה סיום של רכישות איגרות החוב הממשלתיות. בנק ישראל לא יקדים את הפד בהעלאת ריבית, כך שאיננו רואים שינוי בריבית בשנה הקרובה.

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה