קרדיט: שירות התעסוקה

לאומי: ”שוק העבודה הישראלי צפוי להיות האחרון להתאושש מבין מדינות ה-OECD”

עם החזרה של המשק לפעילות נרחבת, מובטלים רבים מצאו דרכם חזרה לשוק העבודה ובמקביל האבטלה הזמנית שנוצרה בעקבות המשבר הפכה בחלקה לאבטלה ממושכת

חדשות ספונסר 19/07/2021 12:12

א+א- 1

הבוקר בסקירת המקרו, שוקי הריביות והאג"ח, מתייחסים ד"ר גיל מיכאל בפמן, הכלכלן הראשי של לאומי, ודודי רזניק, אסטרטג ריביות בלאומי שוקי הון, לעליות במדד המחירים לצרכן ומציינים כי התנהגות האינפלציה בישראל דומה יותר לזו של גוש האירו מאשר זו של ארה"ב.

 

הדבר מוסבר בהבדלים שבין אופן מדידת המדד בתקופת הקורונה שבין ארה"ב לבין ישראל וגוש האירו, הבדלים גדולים במידת ההרחבה התקציבית שאפיינה את ארה"ב לעומת מדינות אחרות, מידה רבה יותר של מחסור נרחב בעובדים בארה"ב וכן חזרה מהירה יותר של הפעילות הכלכלית בארה"ב לעומת אירופה.

 

להערכתנו, אומרים בפמן ורזניק, האינפלציה באירופה תסתכם בכ-2% השנה, או מעט מעבר לכך, זאת בשיעור דומה לאינפלציה בישראל, ואילו האינפלציה בארה"ב תהיה כפולה מכך, בהיקף העולה על 4%.

 

עוד מציינים השניים כי מדד חודש יולי צפוי לעלות בכ-0.3-0.5% וב-12 החודשים הקרובים צפויה עלייה של המדד בשיעור של 1.1-1.6%. שיעור עליית המדד בשנת 2021 (קלנדרי-דצמבר/דצמבר) צפוי להסתכם בכ-2.1-2.6%.

 

באשר למדד מחירי הדירות מסבירים בלאומי כי הוא עלה בחודשים אפריל 2021 - מאי 2021 בכ-0.7%, זאת בהשוואה למחירים בחודשים מרץ 2021 - אפריל 2021. בשנה האחרונה עלו מחירי הדירות ב-7.2% והאצה זו תואמת לתחזית שלנו, על פיה תתכן עלייה נוספת במחירים בהמשך השנה.

 

עליית מחירי הדירות בלטה לאחרונה במחירי דירות חדשות שעלו בחודשים אפריל 2021 – מאי 2021 לעומת התקופה המקבילה ב-2.9%, זאת תוך כדי שמשקל העסקאות במסגרת תמיכה ממשלתית (מחיר למשתכן) ירד מ-27.5% בתקופה הקודמת ל-25.6% בתקופה הנוכחית. מדד מחירי הדירות החדשות בניכוי עסקאות מחיר למשתכן עלה ב-1.7% בחודשים אפריל 2021 – מאי 2021 לעומת מרץ 2021 – אפריל 2021."

 

בפמן ורזניק מנתחים מגמות של מדדי האבטלה והתעסוקה ואומרים שהיקף העובדים שבחל"ת (בעיקר עובדים שנעדרו מעבודתם) ירד בחדות בחודשים האחרונים, אך היקף העובדים שהפסיקו לעבוד בגלל המשבר ירד באופן מתון בלבד.

 

במקביל, היקף המועסקים עלה בחדות יחסית, לצד עלייה במספר הבלתי מועסקים. דהיינו, עם החזרה של המשק לפעילות נרחבת במקביל להסרת מרבית הגבלות הקורונה, מובטלים רבים מצאו דרכם חזרה לשוק העבודה, ובמקביל, האבטלה הזמנית שנוצרה בעקבות המשבר הפכה בחלקה לאבטלה ממושכת.

 

מגמות אלה צפויות להימשך גם בחודשים הקרובים, זאת בהיעדר התפרצות מחודשת בהיקף נרחב, שתבוא לידי ביטוי בהחמרה של ההגבלות. בפרט, ירידת היקף העובדים שהוצאו לחל"ת צפויה להימשך עקב הודעת משרד האוצר על ביטול תשלום דמי אבטלה לעובדים שבחל"ת החל מסוף חודש יוני (להוציא אוכלוסיות חריגות – בני 45 ומעלה, ועובדים בענפים שטרם שבו לתעסוקה מלאה).

 

עם זאת, חזרתם של העובדים שפוטרו עלולה להיות איטית ביותר, תוך כדי יצירת "צלקות" כלכליות מתמשכות. בהקשר זה, נציין כי על אף שישראל צלחה את משבר הקורונה עד כה בצורה טובה יחסית למרבית המדינות המפותחות, הן מבחינת בלימת התחלואה ושיעורי ההתחסנות והן מבחינת הפגיעה בפעילות הכלכלית ב-2020, שוק העבודה הישראלי צפוי להיות האחרון להתאושש מבין המדינות שחברות ב-OECD, כך על-פי דוח התעסוקה של ה-OECD לשנת 2021.

 

בדוח צוין כי מדדי התעסוקה צפויים לחזור לרמתם ערב המשבר רק במהלך 2025. בדוח מודגשת החשיבות של הובלת מהלך של הכשרות מקצועיות, בדגש על מובטלים צעירים ומובטלים בעלי מיומנויות נמוכות, בקידום ההתאוששות של שוק העבודה – דבר המהווה אתגר לקובעי המדיניות הכלכלית בישראל. לאור האמור, שיעור האבטלה "הרגיל", להערכתנו, לא צפוי לחזור בקרוב לרמתו מלפני המשבר (פחות מ-4%).

 

בגזרת המקרו העולמית מוזכר נאומו של יו"ר ה-FED בקונגרס, בו הוא ציין כי האינפלציה עלתה באופן משמעותי וככל הנראה תישאר ברמה גבוהה יחסית בחודשים הקרובים. בפמן ורזניק טוענים כי נראה שהיו"ר פאוול מרגיש בנוח כי הזינוק האחרון במחירים נובע בעיקר מ"צווארי בקבוק בייצור ומגבלות היצע ואספקה אחרות", כאשר לדעתו, לחץ עליית המחירים עשוי להתחיל לדעוך, או אפילו להתהפך, בקרוב.

 

באשר למחסור בעובדים, מדובר במצב אשר מפעיל לחץ כלפי מעלה על השכר ועל הציפיות לאינפלציה. מנגד, מבחינת הפעילות הכלכלית, הפד ממוקד בהשגת תעסוקה מלאה, בדגש על שיפור "רחב וכולל", והדרך עדיין ארוכה עד לחזרה למצב זה.

 

לכן, גם אם האינפלציה תהיה גבוהה עוד יותר, לא נראה שהתפתחות זו לכשעצמה תביא להידוק מהיר של המדיניות המוניטרית. בהקשר זה, ההערה של היו"ר פאוול כי התקדמות משמעותית נוספת לתעסוקה מלאה עדיין רחוקה יחסית, תומכת בגישה לפיה צמצום רכישת הנכסים (QE) בפועל לא יחל בקרוב, אלא רק בשנה הבאה, והריבית תועלה רק בשלב מאוחר יותר, ככל הנראה במחצית הראשונה של 2023.

 

"במרבית המדינות המפותחות עדין לא נרשמו העלאות ריבית, אם כי במדינות מפותחות מסוימות כמו ניו זילנד, אוסטרליה וקנדה הכריזו זה מכבר על צמצום מוניטרי. בנוסף בניו זילנד ובנורבגיה הבנקים המרכזיים צופים העלאת ריבית בפועל עוד השנה."

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

תגובה אחת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה
  1. 1
    היו חייבים את המודל הגרמני

    הרגילו פה אנשים שנה לא לעבוד לשבת בבית או בים ולקבל כסף, טמטום על סטרואידים
    למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

    McX 19/07/2021 12:17