עפר קליין, הראל פיננסים קרדיט: יח"צ

הראל פיננסים: ביום חמישי המדד צפוי להישאר ללא שינוי

עלייה משמעותית צפויה במחירי הדירות; הצמיחה המהירה ברבעון השני, ההיי-טק ושוק הדיור תרמו לצמיחה מהירה בהכנסות ממסים; הגירעון צפוי להמשיך ולרדת

חדשות ספונסר 13/07/2021 12:12

א+א-

עפר קליין, ראש אגף כלכלה ומחקר בהראל ביטוח ופיננסים מעריך שמדד המחירים לצרכן לחודש יוני, שיתפרסם ביום חמישי הקרוב יישאלר ללא שינוי, כאשר ירידה במחירי ההלבשה הנעלה והפירות יקוזזו עם עלייה במחירי המזון והשכירות.

 

כלכני הראל צופים שמחירי הדירות ב-12 החודשים האחרונים (שמפורסם עם המדד) ימשיכו לעלות בקצב מהיר במיוחד על רקע ’אפקט הקצה טכני’ כאשר הירידה במחירי הדירות במאי בשנה שעברה תצא מהחישוב השנתי.

 

הכנסות המדינה ממסים ביוני עמדו על כ-28.2 מיליארד ₪ (ללא מע"מ יבוא ביטחוני). ההאצה בפעילות הכלכלית מאז סיום הסגר השלישי, בדגש על הצריכה הפרטית, שוק הדיור ורווחים מהנפקות חברות היי-טק ישראליות, תרמו לעלייה בהכנסות.

 

למרות העלייה בתחלואה צופים בהראל המשך שיפור בצמיחה הכלכלית. העלייה בהכנסות, לצד גידול ביתרות הממשלה מקטינים את צרכי הגיוס של הממשלה בחודשים הבאים ותומכים באפשרות להמשך הפחתת רכישות האג"ח של בנק ישראל.

 

ההוצאה הממשלתית נותרה גבוהה כתוצאה מתוכנית הסיוע, אך פחות בהשוואה לחודשים הקודמים, והגירעון כאחוז מהתוצר ירד ל 10.1 אחוזים ב-12 החודשים האחרונים (10.5% במאי). להערכתנו, על רקע המשך שיפור בפעילות הכלכלית כפי שגם משתקף בסקר מגמות בעסקים ליוני הגירעון ימשיך וירד לכיוון 7 אחוזים בסוף 2021.

 

לגבי הנעשה בארה"ב מסביר קליין שמאז שהבנק המרכזי בארה"ב ציין לפני כ-4 שבועות שהוא מתחיל לדון בתזמון צמצום ההרחבה הכמותית, תשואות אג"ח הממשלתיות נעו במפתיע כלפי מטה. ישנם מספר הסברים לכך בהם חששות מהתפשטות ווריאנט הדלתא, שהקושי בגיוס עובדים יעכב את הצמיחה, המשך הרכישות הגבוהות של הבנק מול ירידה בקצב ההנפקות, ההפנמה של השווקים שהעלייה החדה השנה באינפלציה היא זמנית ועוד.

 

למרות שהגורמים הללו לא צפויים להיעלם בקרוב אנו מאמינים שבסופו של דבר, סבירות גבוהה שתשואות האג"ח יעלו על רקע הצמיחה המהירה, הגירעונות הגדולים, הדפסת הכסף המסיבית, וההכנסה הפנויה הגבוהה של משקי הבית.

 

סנטימנט החברות בארה"ב התמתן ביוני, אך עדיין נותר גבוה בשל ביקושים מקומיים חזקים. החברות ממשיכות לדווח על קושי בגיוס עובדים כפי שבא לידי ביטוי בכמעט שיא בסך המשרות הפנויות, בהובלת ענפי התיירות, החינוך וההארחה שחזרו לפעילות.

 

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה