פועלים: לא תהיה העלאת מסים ולא תהיה השתוללות כלכלית

אפשר לומר שהממשלות לא מעלות מסים, אך הבנקים המרכזיים כן מחזירים בהדרגה מס ישן – מס אינפלציה שמעביר מקורות מהציבור לממשלה

חדשות ספונסר 20/06/2021 12:12

א+א-

כלכלני בנק הפועלים מתייחסים היום בסקירה השבועית להצהרותיו של שר האוצר החדש, אביגדור ליברמן, עם כניסתו לתפקיד. מסר הפתיחה שלו היה "לא תהיה העלאת מסים ולא תהיה השתוללות כלכלית". בכדי שזה יקרה האוצר יצטרך להתחיל לצמצם את הוצאות הקורונה, ובפרט את תשלומי החל"ת, וכן לנסות ולמתן את דרישות השכר של ההסתדרות.

 

בבנק ישראל מעריכים שהגירעון התקציבי הוא מבני, ולכן בסופו של דבר יהיה צורך להעלות מסים, אבל הדרך לא אצה וניתן להמתין ל-2023. הנסיבות הכלכליות הנוכחיות בעולם לא מעודדות את הממשלות להפחית גירעונות: עלויות גיוס ההון נמוכות, חברות הדירוג בוחנות את המצב הפיסקאלי באופן יחסי, ולכן הסיכון שבהפחתת דירוג נמוך.

 

כלכלני הבנק סבורים שתוואי הפחתת הגירעון יהיה מאוד הדרגתי, ולא נחזור בשנתיים שלוש הקרובות לגירעון של 3% מהתוצר. יחס החוב הציבורי לתוצר יעלה באופן מתון מאוד בשל עליית האינפלציה (רק כ-30% מסך החוב צמוד למדד, והאינפלציה מעלה את התוצר הנומינלי), וייסוף השקל. אפשר לומר שהממשלות לא מעלות מסים, אך הבנקים המרכזיים כן מחזירים בהדרגה מס ישן – מס אינפלציה שמעביר מקורות מהציבור לממשלה.

 

עוד מתייחסים כלכלני הבנק למצב בשוק הדיור ומסבירים כי ברבעון הראשון של השנה הוחל בבנייתן של כ-12.1 אלף יחידות דיור, ירידה לעומת קצב שנתי של כ-53 אלף יחידות ב-2020, שהייתה גם היא שנה חלשה. היקף הגמר בנייה נמצא אף הוא במגמת ירידה וברבעון הראשון הסתיימה בנייתן של 11.2 אלף יחידות דיור (בניכוי עונתיות).

 

מנגד, רמת הביקושים שוברת שיאים – בחודש אפריל נרכשו כ-4.2 אלף דירות חדשות – עלייה של 68% לעומת רמת המכירות באפריל 2019 לפני הקורונה. מעבר להיצע הנמוך של דירות, השוק מונע כעת גם מציפיות לעליות מחירים, שמגשימות את עצמן.

 

הפחתת מס הרכישה, הגדלת רכיב הפריים במשכנתאות והקפאת פרויקט מחיר למשתכן היו השמן שליבה את המדורה של הציפיות. הלחץ לעליות מחירים צפוי להימשך בחודשים הקרובים, זאת על רקע המלאים הנמוכים וחזרת המשקיעים לשוק.

 

לגבי תחזית האינפלציה ל-12 החודשים הקרובים, אומרים כלכלני הבנק שהיא עודכנה כלפי מעלה לשיעור של 1.6%. מדד המחירים לחודש מאי עלה ב-0.4%, שיעור נמוך מעט מהקונצנזוס. אנו מעריכים שחלק מהסעיפים בהם השינוי היה נמוך מהתחזיות, ובעיקר סעיף ההלבשה והנעלה, עשויים לתקן בחודשים הבאים. הירידה בגמר הבנייה ועליית הכנסות משקי הבית צפויים להשפיע על מחירי שכר-הדירה. באופק עלייה גם של מחירים בפיקוח כמו מים וביצים.

 

כמו כן מחיר חבית ברנט עלה בשבוע האחרון לרמה 73 דולר. הסעיף שהפתיע בחודש מאי היה הלבשה והנעלה, שהתייקר בשיעור נמוך באופן ניכר מתוואי העונתיות לחודש זה. אם בוחנים היסטוריה ארוכת טווח של מחירי ההלבשה וההנעלה רואים שאלו הוזלו במצטבר משנת 1998 ב-40%. הפחתות מסים, התחזקות בשער השקל והתגברות התחרות הביאו לירידה חדה ומתמשכת במחירים. אנו מעריכים כי במבט קדימה מחירי המוצרים הסחירים לא יוסיפו לרדת בקצב המהיר של העשור האחרון, בעיקר בשל התייקרות עלויות הייצור באסיה וכן בשל עלויות שינוע גבוהות יותר.

 

זו אחת הסיבות לכך שלהערכתנו האינפלציה לא תשוב לרמה אפסית בשנים הקרובות. כמו כן אנו מעריכים כי הממשלה החדשה תיאלץ להתמודד עם גירעון גבוה, ואם שר האוצר אינו מעוניין להעלות מסים, אז גם להפחיתם הוא לא יוכל – זה גורם נוסף שמשנה את סביבת האינפלציה בישראל.

 

לסיום, מסבירים כלכלני הפועלים איך האמירה הניצית יותר של הפד תשפיע על בנק ישראל? אין דבר שבנק ישראל היה רוצה לראות יותר מעלייה בריבית הפד, אבל זה כנראה לא הולך לקרות בקרוב. עלייה בריבית בארה"ב הייתה מקטינה מעט את לחצי הייסוף של השקל. בבנק ישראל רואים את עליית האינפלציה בארה"ב לרמה שנתית של 3.8% ללא כל תגובה של הפד, וזה מבחינתם מרחיק את עליית הריבית.

 

הוועדה המוניטרית הביעה חשש מההשפעות השליליות של עליית מחירי הנכסים, אבל היא לא תפעיל כלים מוניטריים כדי לבלום את עלייה זו, מבחינתם הפתרון צריך לבוא מהממשלה. אבל יש גבול גם לרמת הסיכון שבנק ישראל יהיה מוכן לקחת – רכישות מט"ח זו מלחמה ארוכת טווח שבנק ישראל לא יוותר בה, אבל על רכישות האג"ח הממשלתיות אפשר לסמן "וי" ולסיימן עם כותרת של הצלחה. 

 

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה