עפר קליין, הראל פיננסים קרדיט: יח"צ

הראל: ההתאוששות הכלכלית וההכנסות ממסים נותנות מרווח תמרון לממשלה החדשה

ההאצה בצריכה הפרטית ובשוק הדיור תרמו להמשך העלייה בהכנסות בחודשים האחרונים; ההוצאות סביב המשך תוכניות הסיוע יורדות; הגירעון כאחוז מהתוצר ירד ל 10.5 אחוזים

חדשות ספונסר 15/06/2021 12:12

א+א-

עפר קליין, ראש אגף כלכלה ומחקר בהראל ביטוח ופיננסים מתייחס היום בסקירתו השבועית להכנסות המדינה ממסים בחודש מאי שהיו גבוהות ועמדו על כ-30 מיליארד ₪ (ללא מע"מ יבוא ביטחוני).

 

קליין מסביר כי ההאצה בפעילות הכלכלית מאז פברואר, בדגש על הצריכה הפרטית ושוק הדיור, תרמה להמשך העלייה בהכנסות בחודשים האחרונים. במקביל, גם ההוצאה נותרה עדיין גבוהה כתוצאה מהמשך תוכנית הסיוע, אך פחות בהשוואה לחודשים הקודמים. לכן הגירעון כאחוז מהתוצר ירד ל 10.5 אחוזים ב-12 החודשים האחרונים. בעקבות הצפי להמשך שיפור בפעילות הכלכלית התחזית שלנו היא שהגירעון בסוף השנה ירד לכיוון 8-7 אחוזי תוצר.

 

הערב (שלישי), צופים כלכלני הראל שמדד המחירים לצרכן לחודש מאי יעלה בכ-0.5 אחוז. המדד צפוי להיות גבוה ביחס לעונתיות הבסיסית בשל העלייה במחירי ההלבשה והפירות הטריים, כאשר הסיכוי להפתעה כלפי מעלה גבוה מהסיכוי להפתעה כלפי מטה.

 

למרות שלאחר פרסום המדד האינפלציה במבט לאחור על 12 החודשים האחרונים תחזור לתוך גבולות יעד האינפלציה, בנק ישראל רחוק מאוד מלהעלות ריבית. יותר מכך, בסיכומי הדיונים האחרונים 5 חברים תמכו שהשארת המדיניות ללא שינוי וחבר אחד עדיין תומך בהפחתת הריבית.

 

עוד מתייחס קליין לעודף בחשבון השוטף של מאזן התשלומים, שהתרחב ברבעון ראשון לשיא חדש של 5.9 מיליארד דולר. הגירעון בחשבון הסחורות התרחב עם התאוששות היבוא והעלייה במחיר הנפט, אך המשך הגידול העקבי ביצוא השירותים פיצה ויותר על כך. העודף שעמד על כ-5.5 אחוזים מהתוצר ב-4 הרבעונים האחרונים הוא הגורם העיקרי שתומך להערכתנו בייסוף השקל.

 

נתון מעניין נוסף שהתפרסם הוא שברבעון הראשון משקיעים זרים רכשו ניירות ערך ישראלים סחירים בסכום שיא של כ-17.6 מיליארד דולר. פרסום זה מסביר את העלייה בשיעור האחזקה של אג"ח ממשלתיות ומק"מ ע"י משקיעים זרים. הדבר מגביר את הסיכון לתנודתיות חריגה בשער החליפין במקרה שהמשקיעים הזרים יממשו את אחזקותיהם במפתיע.

 

בעולם, מעריך קליין, הבנק המרכזי בארה"ב ימשיך שלא להתרגש מהעלייה באינפלציה. האינפלציה בארה"ב עלתה במאי יותר מהצפי ל-5.0 אחוזים ואינפלציית הליבה, ללא מחירי המזון והאנרגיה נסקה ל 3.8 אחוזים, הרמה הגבוהה ביותר מאז שנות התשעים. הפתיחה המחודשת של חלק מענפי השירותים לצד ’צווארי הבקבוק’ שמביאים למחסור בחלק מהמוצרים באו לידי ביטוי גם במדד הנוכחי עם עלייה חריגה ב-12 החודשים האחרונים במגוון סעיפים כגון מכוניות (3.3%), ביגוד (6%), מלונות (10%), טיסות (24%), והשכרת רכבים (110%).

 

למרות האינפלציה הגבוהה, אנו סבורים שבמבט לאחור נראה את האינפלציה הולכת ויורדת באיטיות בעיקר בשל ירידה בחישוב השנתי של מחירי האנרגיה, אך קצב הירידה תלוי במהירות התאמה של ’צווארי הבקבוק’ בתעשייה ובשילוח הגלובליים לביקושים החזקים.

 

בהחלטת הריבית של הבנק המרכזי מחר אנו צופים שהנגיד יחזור וידגיש שהזינוק השנה באינפלציה מקורו בגורמים זמניים ולכן המדיניות המרחיבה כולל תוכנית הרכישות תימשך זמן ממושך. בנוסף, אנו מצפים שהבנק יעדכן כלפי מעלה את תחזית האינפלציה והאבטלה, אך בתחזית לריבית הקצרה מרבית החברים ימשיכו להצהיר שהיא לא תעלה לפני סוף 2023.

 

האינפלציה הגבוהה והשיפור בכלכלה ממשיכים לחזק את ההנחה שלנו שהמהלך הבא של הבנק יהיה צמצום תוכנית הרכישות. אך אנו סבורים שאיתות לכך מצד הנגיד לא יגיע בהחלטה הקרובה, אלא ברבעון האחרון של השנה או אולי בכנס המדיניות המוניטארית בג’קסון הול בסוף אוגוסט.

 

בעוד הבנקים המרכזים במרבית השווקים המפותחים רחוקים עדיין מלהעלות את הריבית, אולי מלבד נורבגיה,, בחלק מהשווקים המתעוררים העלייה באינפלציה מהירה יותר והחשש מפיחות המטבעות המקומיים מחייבת אותם כבר להעלות ריבית.

 

השבוע הבנק המרכזי ברוסיה העלה את הריבית בעוד חצי נקודת אחוז ל-5.5 אחוזים, לאחר שהאינפלציה הגיעה ל-6%, ואנו מצפים לעוד העלאת ריבית בברזיל ל-4% ומעלה לאחר שהאינפלציה נסקה ל-8.1 אחוז במאי. מנגד, ההסתברות להעלאת ריבית בהודו ובטורקיה פחתה בעיקר בשל לחצים פוליטיים, דבר שתומך בהמשך תנודתיות חריגה של המטבעות שם.

 

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה