רפי גוזלן, כלכלן ראשי, IBI בית השקעות קרדיט: יח"צ

IBI: ”ה-FED מגיע להחלטת הריבית עם רוח גבית להערכת ”האינפלציה הזמנית”

מדד המחירים לצרכן לחודש מאי אמנם עלה שוב בשיעור גבוה מהצפי, אך בדומה למדד אפריל המשיך לשקף תרומה גבוהה בעיקר מצד סעיף התחבורה וענפים המושפעים מפתיחת המשק

מערכת ספונסר 14/06/2021 12:12

א+א-

הכלכלן הראשי בבית ההשקעות IBI, רפי גוזלן, מפרסם סקירת מאקרו לפיה "לקראת החלטת הריבית השבוע בארה"ב, ה - FED קיבל רוח גבית לתזת "האינפלציה הזמנית" הן מצד תמהיל האינפלציה והן מצד שוק האג"ח. מדד המחירים לצרכן לחודש מאי אמנם עלה שוב בשיעור גבוה מהצפי (עלייה של 0.6% במדד הכללי ושל 0.7% באינפלציה הבסיסית, לעומת צפי לעלייה של 0.5% בשניהם), אך בדומה למדד אפריל המשיך לשקף תרומה גבוהה בעיקר מצד סעיף התחבורה וענפים המושפעים מפתיחת המשק. קצב העלייה החודשי בסעיף הדיור אמנם עלה במעט, אך הקצב השנתי מוסיף לנוע סביב שיעור מתון של כ - 2%. העלייה הגבוהה במדד מאי הובילה את קצב האינפלציה השנתי ל - 5%, ואת האינפלציה הבסיסית ל - 3.8%. העלייה באינפלציה ממשיכה להישען בעיקר על עליית מחירי הסחורות, שהגיעה לכ - 8% במאי, לעומת חזרה לקצבים שאיפיינו את תקופה טרום המשבר בענפי השירותים, של סביב 3%".

"נרשמו מספר אפיזודות בהן עלו מחירי הסחורות בקצבים זהים של 7% - 8%, אך לרוב מדובר בתקופות קצרות יחסית, שלאחריהן מגיעה תרומה אפסית ואף שלילית למדד הכללי.
במצב הנוכחי, ככל שפתיחת המשק תימשך ודפוסי הצריכה יחזרו לעצמם (ככל שהמצב הבריאותי משתפר ההסתברות לכך עולה), כך הלחץ על מחירי הסחורות יתמתן, ועיקר התרומה למדד הכללי יחזור להיות מצד ענפי השירותים. בתרחיש זה, הדגש עובר לשוק העבודה ובפרט לאופן החזרה של הבלתי מועסקים למעגל התעסוקה, ולסגירת הפער החריג שבין הביקוש לעובדים לבין היצע העובדים.
נתוני המשרות הפנויות לחודש אפריל בארה"ב הצביעו על עלייה חדה נוספת במספר המשרות הפנויות לכ-9.3 מיליון משרות. לעומתם, נתוני תוספת המועסקים לחודשים אפריל-מאי שיקפו תוספת מתונה יחסית כך שהפער בין הביקוש להיצע נותר גבוה. אמנם חלק מהמדינות בארה"ב החליטו על צמצום של דמי האבטלה המורחבים, אך באופן רשמי התמיכה המורחבת אמורה להסתיים ק בתחילת ספטמבר, כך שבפרק זמן זה עשויים להיווצר לחצים לעליית שכר. לשם השוואה באירופה בה ננקט ה"מודל הגרמני" רמת המשרות הפנויות נמוכה באופן משמעותי ואילו בישראל מודל החל"ת אמור להסתיים ברובו בסוף החודש הנוכחי, כך שהלחצים לעליית שכר צפויים להיות מתונים יותר מאלו שבארה"ב".

"כמו כן, עליית המחירים המהירה בארה"ב שוחקת את השכר הריאלי. לפיכך, במידה והירידה באבטלה תלווה בעליית שכר מתונה יחסית, ההסתברות להמשך עליית מחירים בקצבים גבוהים תהפוך לנמוכה למדיי (בהנחה והתמיכה הפיסקאלית הנדיבה שהובילה לעלייה ניכרת בהכנסה הפנויה בשנה האחרונה, אכן תסתיים בספטמבר). הנתון הרלוונטי לבחינת הלחצים מצד השכר אינו השכר הממוצע, המושפע מהרכב התעסוקה שהשתנתה במידה ניכרת בעקבות המשבר (עם פגיעה משמעותית יותר בבעלי השכר הנמוך), אלא עלות השכר. ברבעון הראשון של השנה חלה במדד זה התמתנות\ ובאופן כללי הוא נע סביב 2.5% - 3%, קצב שבעשור-שניים האחרונים לא לווה בהאצה בקצב האינפלציה".


"מלבד תמהיל האינפלציה ה - FED יכול להתעודד גם מבלימת העלייה בציפיות לאינפלציה שנרשמה לאחרונה. סקר אמון הצרכנים של מישיגן לחודש יוני הצביע על התמתנות בציפיות לטווח של 5 -10 שנים מ - 3% ל - 2.8%, ואילו הציפיות לאינפלציה הנגזרות משוק האג"ח רשמו בשבוע האחרון ירידה של 10 - 20 נ"ב והן נעות בין 2.7% בטווח של שנתיים ל - 2.30% - 2.45% בטווחים הבינוני והארוך. עקום הציפיות לאינפלציה בארה"ב ממשיך לרדת משמאל לימין ולמעשה ממשיך לשקף הערכה כי עיקר הלחצים האינפלציוניים צפויים לבוא לידי ביטוי בטווח הקצר ולהתמתן בטווח הבינוני. התמתנות הציפיות לאינפלציה בארה"ב היותה גורם מרכזי בירידת התשואות והתלילות שנרשמה לאחרונה. מעבר להערכה כי חלק מהגורמים לעלייה באינפלציה נובעים מהתפתחויות זמניות, ניראה כי הקשיים בהם נתקל עד כה ממשל ביידן בהעברת תוכנית פיסקאלית נוספת (שעיקרה השקעה בתשתיות ובשירותים ציבוריים שתמומן בהעלאות מיסים) תרמו אף הם לירידת התשואות. בהתחשב בכך שהשינויים בתשואות איגרות החוב בשנה האחרונה שיקפו בעיקר שינויים בפרמיית הסיכון הנתפסת, כך גם ירידת התשואות האחרונה שיקפה ירידת בפרמיית הסיכון. עם זאת, אנו מעריכים כי השוק יתקשה להמשיך ולהפחית במידה ניכרת את פרמייה זו בהתחשב באי הודאות שעדיין קיימת סביב החזרה לשוק העבודה, המדיניות הפיסקאלית ועיתוי צמצום הרכישות על ידי ה-FED".

"בהחלטה בשבוע הקרוב, ה-FED כאמור מגיע עם תנאים נוחים וללא לחצים מצד השווקים, אך סביר כי בהתאם להתבטאויות של מספר חברים בשבועות האחרונים, יאותת כי החל לדון בצמצום הרכישות. תמיכה נוספת לכך מתקבלת גם מעודפי הנזילות הגבוהים המאפיינים את השוק האמריקאי, כפי שבא לידי ביטוי בעלייה חדה בהיקף מכרזי הריפו ההפוכים.קציב 2022 צפוי להיות מתון יחסית".

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה