קרדיט: שירות התעסוקה

אבטלה

במחצית השנייה של מאי עלה שיעור האבטלה ל-9.9%

אחרי התאוששות מסוימת ממשבר הקורונה, הגיע מבצע שומר החומות ואחוז הבלתי מועסקים עלה שוב; 415 אלף עובדים שהוצאו לחל"ת או פוטרו עדיין לא חזרו לשוק העבודה

פולי טל 14/06/2021 12:12

א+א-

מספר המובטלים במשק הישראלי שהמשיך לרדת בחודשיים האחרונים במקביל להתאוששות הכלכלית אחרי משבר הקורונה, חזר לעלות במחצית השנייה של חודש מאי, ככל הנראה בגלל מבצע שומר החומות שהחזיר שוב הביתה עובדים שכבר חזרו לעבוד.

 

על פי הנתונים שמפרסמת היום הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, שיעור האבטלה בחישוב הרחב (לפיו הוחלט שיקבע מועד הפסקת תשלומי החל"ת), עלה ל-9.9% ובחישוב המצומצם עלה שיעור האבטלה ל-7.1%.

 

בסוף חודש יוני יגיע לסיומו ככל הנראה תשלום האבטלה המורחב שניתן לאלו שהוצאו לחל"ת במהלך תקופת הקורונה, עם ובלי קשר לירידה בכמות המובטלים. גורמים רבים העוסקים בתחום מאמינים שעצם הפסקת התשלומים תביא לירידה נוספת באבטלה שכן אנשי החל"ת יצטרכו למצוא לעצמם עבודה כעת.

 

עם כניסתו של שר האוצר החדש אביגדור ליברמן לתפקידו הבוקר, הוא התייחס לנושא החל"ת והסביר כי בכוונתו לבטל את התשלומים למובטלים עד גיל 45, למעט בענף אחד בו יישאר חל"ת גמיש והוא תחום התיירות כבר בסוף יוני.

 

כזכור, הלשכה מפרסמת שלושה נתונים שונים לגבי האבטלה בשלוש קבוצות – הקבוצה הראשונה היא הבלתי מועסקים: בני 15 ומעלה שלא עבדו אפילו שעה אחת בשבוע הקובע ואין להם עבודה ממנה נעדרו כל השבוע הקובע, חיפשו עבודה באופן פעיל ב-4 שבועות שקדמו לראיון בסקר והיו זמינים לעבודה בשבוע הקובע.

 

בקבוצה זו שיעור האבטלה במחצית השנייה של חודש מאי עמד על 5.4% שהם 220.6 אלף בני אדם, עליה קלה מהנתון שפורסם במחצית הראשונה של חודש מאי, שעמד על 5% שהם 198.6 אלף בני אדם.

 

הקבוצה השנייה היא של מועסקים שנעדרו זמנית מעבודתם מסיבות הקשורות בקורונה: בני 15 ומעלה המועסקים שנעדרו זמנית מעבודתם כל השבוע בגלל צמצום בהיקף העבודה, השבתת מקום עבודה, כולל עובדים הנמצאים בחופשה ללא תשלום, אם מובטחת חזרתם לאותו מעסיק.

 

על פי הנתונים העדכניים, בקבוצה זו עמד שיעור האבטלה במחצית השנייה של חודש מאי על 7.1% שהם 267.5 אלף אזרחים, זאת לעומת המחצית הראשונה של חודש מאי אז עמדה האבטלה בקבוצה זו על 6.7% שהם 267.5 אלף בני אדם.

 

 

הקבוצה השלישית של המובטלים, כוללת את הלא משתתפים בכוח העבודה שהפסיקו לעבוד בגלל פיטורים או סגירת מקום העבודה ממרץ 2020: בני 15 ומעלה שלא עבדו בשבוע הקובע, ואין להם עבודה ממנה נעדרו כל השבוע הקובע ולא חיפשו עבודה באופן פעיל ב-4 שבועות שקדמו לראיון בסקר הלמס.

 

נתון זה נקרא גם שיעור האבטלה הרחב והוא עמד במחצית השנייה של חודש מאי על 9.9% שהם 415.3 אלף אנשים. מדובר בעליה של 0.3 אחוז לעומת הנתון שפורסם במחצית הראשונה של מאי, אז עמד שיעור המובטלים על 9.6% שהם 398 אלף איש.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה