אלכס זבזינסקי, הכלכלן הראשי של מיטב דש קרדיט: יח"צ

מיטב דש: משרד האוצר צפוי להקטין משמעותית את הגיוסים בשוק האג”ח

עד כה השלים האוצר כ-75% מתוכנית הסיוע הכלכלית, אך בעקבות ההתאוששות המהירה בפעילות להערכת מיטב התוכנית לא תנוצל במלואה

חדשות ספונסר 13/06/2021 12:12

א+א-

אלכס זבז’ינסקי, הכלכלן הראשי של מיטב דש, מתייחס היום בסקירה השבועית למצב האינפלציה בישראל ולתוכניות הרכש של האוצר ואומר כי הירידה בגירעון התקציבי מ-11.2% אחוזי תמ"ג בחודש אפריל ל-10.5% במאי משקפת שיפור ניכר בפעילות במשק וכבר הובילה לירידה בקצב הגיוס השנתי הכולל של הממשלה.

 

אולם, כל הקיטון מתבטא בהפסקה של הגיוסים בחו"ל כאשר הגיוס המקומי הגיע ב-12 החודשים האחרונים לשיא של כ-158 מיליארד ₪ נטו. אנו צופים שתחול ירידה משמעותית גם בקצב הגיוס בשוק המקומי הסחיר בהשפעת הגורמים הבאים: ראשית, קצב הגידול השנתי בהכנסות הממשלה עלה מ-320 מיליארד ₪ בסוף 2020 ל-357 מיליארד ₪ במאי, מעל הרמה בפברואר 2020.

 

בנוסף, האוצר כבר השלים כ-75% מתוכנית הסיוע הכלכלית. להערכת כלכלני מיטב דש, בעקבות ההתאוששות המהירה בפעילות, התוכנית לא תנוצל במלואה. בקופת האוצר נצבר סכום של כ-75 מיליארד ₪ (כ-5.5% תמ"ג). היחס בין היתרות בקופה לסך הוצאות הממשלה ב-12 החודשים הגיע לכ-15%, הגבוה ביותר אי פעם. לאור שיפור בהכנסות וסיום קרוב של תוכנית הסיוע לאוצר אין צורך ביתרות כל כך גבוהות. להערכתנו, רמת היתרות תקטן משמעותית עד סוף השנה, מה שיצמצם צורך בגיוסים.

 

האוצר גייס בשנה האחרונה כ-37 מיליארד ₪ באג"ח מיועדות, שיא של כל הזמנים. אם לא יהיו זעזועים משמעותיים בשווקים הפיננסיים, קצב הגיוסים באג"ח המיועדות ימשיך להיות גבוה ויקטין צורך בגיוסים הסחירים, במיוחד באפיק הצמוד. זבז’ינסקי מציין כי הנעלם לעניין הגיוסים יהיו התוכניות הכלכליות של הממשלה החדשה שצפויות להתברר בחודשים הקרובים.

 

סקר הערכות עסקים של הלמ"ס לחודש מאי המשיך להצביע על תהליך התאוששות במשק תוך שיפור במצב הקיים ורמה יחסית גבוהה של הציפיות לעתיד. אולם, בדומה למה שקורה בעולם, הסקר משקף מחסור בציוד ובחומרים, במיוחד בענף התעשייה והבנייה, וקושי בהשגת עובדים בכל הענפים, במיוחד בענף המלונאות והשירותים.

 

כתוצאה מזה, ענף התעשייה מדווח על עלייה חדה במחיר תוצרתו כאשר במסחר הקמעונאי הציפיות לגבי עליית מחירי המכירה בחודש הבא גבוהים מהרמות העונתיות.

 

כלכלני מיטב מעדכנים את תחזית האינפלציה השנתית מ-1.5% ל-1.7%. הסיבות לעדכון הן ההתייקרות בשיעור חד במחירי הפירות העונתיים, הודעות חברות המזון על העלאות מחירים צפויות, דיווחים על כוונות האוצר להעלות מס רכישה על המשקיעים בשוק הדיור (מה שמשפיע על הסעיף הוצאות דיור אחרות במדד המחירים).

 

שתי סיבות נוספות הן שמדד המחירים ליצרן ומדדי מחירי היבוא בעולם, שהם בעלי השפעה משמעותית על האינפלציה בישראל, עלו בשיעורים חדים וסקר הערכות בעסקים של הלמ"ס, שמשקף ציפיות גבוהות לעליית מחירים.

 

זבז’ינסקי מציין בסקירתו כי מבחינה פיננסית, הפגיעה במשקי בית מהמגפה לא הייתה חזקה. המלחמה בעזה והחלפת השלטון הצפויה בישראל לא גרמו לשינויים משמעותיים בסנטימנט הצרכנים בחודש מאי.

 

נתוני הסקר מראים שבסה"כ, במהלך השנה האחרונה כמעט לא חל שינוי בשיעור משקי בית ש"לא סוגרים את החודש " (מסיימים בחובות). חלה ירידה בחלקם של משקי בית שמצליחים לחסוך לעומת עליה קטנה בשיעור אלה שנאלצים להשתמש בחסכונות כדי לגשר בין הוצאות להכנסות.

 

לגבי המשך תוכנית הרכישות מסבירים כלכלני מיטב כי בנק ישראל רכש בחודש דצמבר אג"ח ממשלתיות בסך של כ-3 מיליארד ₪, הסכום הנמוך ביותר מאז חודש יולי בשנה שעברה. אנו מעריכים שבנק ישראל יסיים את הרכישות עד סוף השנה.

 

מהמתאם בין ביצועי תיק האג"ח ברשות בנק ישראל לבין השינויים בשערים של האג"ח השונות ניתן ללמוד שכפי שהתגלה בבדיקה הקודמת , בנק ישראל עדיין קונה בעיקר אג"ח ארוכות בטווחים של מעל 10 שנים עם משקל גבוה יותר לאג"ח השקליות. המתאם הנמוך ביותר נמצא עם האג"ח הצמודות הבינוניות והקצרות, סימן שבנק ישראל לא מחזיק אותן בתיק.

 

בשוק המט"ח רכש בנק ישראל במאי כ-3 מיליארד דולר והגיע לרכישות מצטברות של כ-22 מיליארד דולר מאז שהכריז בינואר על התוכנית לרכוש 30 מיליארד דולר עד סוף 2021. בסה"כ, הוא קנה ב-12 החודשים האחרונה כ-34 מיליארד דולר, הסכום הגבוה אי פעם ולהערכתנו יגיע השנה לרכישות מט"ח הרבה יותר גבוהות מהתוכנית המקורית.

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה