נגיף הקורונה

הקורונה פגעה בצורה קשה בשוק העבודה בישראל בהשוואה למשברים קודמים

שיעור התעסוקה ירד ב-7.9 נקודות אחוז בהשוואה ל-0.9 במשבר הפיננסי ב-2008; במרץ 2021 זינק מספר המשרות הפנויות לרמה הגבוהה ביותר מאז 2009

פולי טל 09/06/2021 11:36

א+א- 1

בחודשים האחרונים נרשמת התאוששות הדרגתית בשוק העבודה על רקע הירידה בתחלואה והסרת המגבלות הבריאותיות לאחר זעזוע חסר תקדים בשוק העבודה במהלך 2020. אגף הכלכלנית הראשית במשרד האוצר מפרסם היום סקירה העוסקת בפגיעה שנרשמה בשוק העבודה בשנת 2020 בהשוואה בין לאומית ובהתאוששות ארוכת הטווח שלה.

 

משבר הקורונה פגע בשוק העבודה בישראל במידה ניכרת, גם בהשוואה למשברים משמעותיים קודמים. שיעור התעסוקה (לא כולל חל"ת) במשבר הנוכחי ירד ב-7.9 נקודות אחוז בשנת 2020 לעומת 2019, בהשוואה לירידה בגובה 1.7 ו-0.9 נקודות אחוז במשבר הדוט-קום והאינתיפאדה השנייה (2000-2003) ובמשבר הפיננסי העולמי (2008-2009) בהתאמה.

 

מאפייניו הייחודיים של משבר הקורונה מקשים על ביצוע השוואות בינ"ל על שוק העבודה. כך למשל, הבדלים במדיניות שימור העובדים בעסק או שימוש במנגנון החל"ת, גורמים לכך שההשוואות הבינ"ל הסטנדרטיות של שיעורי האבטלה או התעסוקה אינן משקפות את המצב היחסי בשוק העבודה בצורה מהימנה. לכן בוחנים  את השינויים בשעות העבודה בפועל.

 

הירידה במספר שעות העבודה בישראל בחודשים אפריל-דצמבר 2020, ביחס לתקופה המקבילה אשתקד, הייתה מעט גבוהה בהשוואה למדינות אירופה: 8.2%- לעומת ירידה חציונית של 6.8%-. זאת על רקע ההגבלות הבריאותיות שהוטלו בישראל ובמדינות ההשוואה בחודשים אלו על הפעילות הכלכלית.

 

הירידה במספר שעות העבודה בישראל בולטת יותר בקרב גברים. בניגוד למרבית המדינות, הירידה בשעות העבודה בקרב נשים בישראל הייתה פחותה בהשוואה לזו של הגברים והסתכמה ב-7.4%- ו-8.8%- בהתאמה.

 

הירידה בהיקף שעות העבודה בולטת יותר בקרב עצמאים קטנים, שאינם מעסיקים, שם נרשמה ירידה של  13.4% בישראל לעומת ירידה של  9.8% באירופה. ממצא זה יכול להיות קשור, בין היתר, להגבלות שהוטלו בישראל על פעילות ומתן שירותים של יחידים (אחד על אחד) בחלק מהתקופה.

 

עוד מציינים באגף הכלכלנית כי הירידה בשעות העבודה בולטת יותר בקרב בעלי מלאכה בתעשייה ובבינוי, עובדי משרד, והנדסאים וטכנאים, על רקע ההגבלות שהוטלו בחלק מהתקופה גם על מקומות עבודה שאינם מקבלים קהל. מנגד, אצל עובדים מקצועיים בחקלאות חלה בישראל עלייה מרשימה ויחסית ייחודית בשעות העבודה (16.1%) במקביל לירידה בתעסוקת פלסטינים בענף באותה התקופה.

 

הפגיעה בתוצר בישראל הייתה נמוכה יחסית להיקף הפגיעה בשוק העבודה בין היתר בזכות עלייה ביצוא, בעיקר בענך ההיי-טק ופערים גדולים ביחס ל-OECD בפריון בין ענפים שהושבתו יותר וכאלו שפחות, דבר שצפוי להגדיל את אי השוויון בהכנסות בישראל.

לאורך שנת 2020 נרשמה גם ירידה חדה יחסית בהיקף המשרות הפנויות. בחודשים מרץ עד דצמבר חלה בישראל ירידה ממוצעת בגובה של כ-48% במספר המשרות הפנויות ביחס לרמה בחודש ינואר, בהשוואה לירידה בגובה של כ-18% במדינות ה-OECD שנבחנו.

 

שנת 2021 נפתחה בסגר שלישי והגבלות נוספות על הפעילות העסקית אך החל מחודש פברואר החלו הקלות משמעותיות בהגבלות, בניגוד למרבית מדינות ה-OECD, ושוק העבודה החל בהתאוששות מהירה שבאה לידי ביטוי בחזרה לתעסוקה ובקפיצה במספר המשרות הפנויות.

 

שיעור התעסוקה לא כולל הנמצאים בחל"ת, עלה מ-51.1% בחודש ינואר 2021 בזמן שיא הסגר השלישי, ל-56% במחצית הראשונה של חודש מאי. יחד עם זאת, שיעור התעסוקה במחצית הראשונה של חודש מאי היה נמוך ב-4.9 נקודות אחוז ביחס לשיעור התעסוקה טרום המשבר והמשמעות של כך היא פחות כ-328 אלף מועסקים.

 

בחודש מרץ 2021 זינק מספר המשרות הפנויות לרמה הגבוהה ביותר שנמדדה מאז שנת 2009 (אז התחיל ביצוע הסקר) – כ-118 אלף משרות, ובחודש אפריל חלה עלייה נוספת לכ-130 אלף משרות פנויות, בהשוואה לרמה ממוצעת של כ-56 אלף משרות פנויות ב-12 החודשים שקדמו לכך, ולכ-100 אלף משרות פנויות בממוצע בשנת 2019.

 

המשך התאוששות שוק העבודה צפוי להיות תלוי בהתאוששות הפעילות הכלכלית כתוצאה מפתיחת המשק, ובמידה רבה גם במידת ההתאמה בין המשרות הפנויות במשק ובין מיומנויות מחפשי העבודה שנותרו והמצטרפים הפוטנציאליים החדשים לשוק העבודה.

 

לכן, ישנה חשיבות רבה במתן כלים רוחביים משמעותיים לחיזוק כישוריהם באופן שיסייע להשתלבות איכותית בתעסוקה. מעבר לכך, להשקעה זו ישנה גם השפעה ממתנת על ההתרחבות הצפויה של אי השוויון בהכנסות בשל עליית פוטנציאל ההשתכרות של עובדים ברמת שכר נמוכה יחסית שנפגעו במידה רבה במשבר.

תגובה אחת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה
  1. 1
    זאת המהלומה הכי גדולה שהייתה

    במאה השנים האחרונות מכל הבחינות.יותר ממלחמות העולם אפילו.פתאום האנושות עמדה לפני משהו קטן ועלוב שזעזע לנו את החיים ולא משנה באיזה חור היית.יכול להיות שאנחנו חיים במזל לא רק לא עובדים.
    למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

    benyy 09/06/2021 11:49