פועלים: מחירי הפירות והנופשים מייקרים את הקיץ

מדד המחירים לחודש מאי צפוי לעלות בכ- 0.5%, ומדד יוני ללא שינוי; האינפלציה שנה קדימה צפויה לעמוד על כ- 1.5%

חדשות ספונסר 06/06/2021 12:12

א+א-

כלכלני בנק הפועלים מתייחסים היום בסקירתם השבועית למצב הפוליטי והכלכלי בישראל ומסבירים כי מסתמנת קואליציה חדשה עם רוב דחוק, שמשאירה עדיין אי-ודאות פוליטית עד להשבעת הממשלה. הרכב הממשלה המוצע הוא מגוון, ובראש המשרדים הכלכליים צפויים לעמוד שרים שלא ימהרו להעלות מסים, אך מנגד גם כאלו שלא תומכים בעלייה של הגירעון התקציבי.

 

להסכמים הקואליציוניים יש גם מחיר כלכלי בצד ההוצאות, ולכן יהיו כנראה גם הרבה פשרות בדרך. עד שהתקציב יאושר ייקחו עוד חודשים ארוכים ובינתיים הגירעון התקציבי יוותר ברמה של 7%-8% מהתוצר. הקמת ממשלה תוריד את הסיכון של הפחתת דירוג החוב של ישראל בטווח הקצר.

 

עוד מתייחסים כלכלני הבנק לשיעור האבטלה הרחב, שירד במחצית הראשונה של חודש מאי לרמה של 9.6%. ניתן לראות שמספר העובדים במעמד חל"ת יורד בקצב מהיר, הן בשל פתיחת המשק, והן בשל ההערכה שמועד סיום תשלומי החל"ת מתקרב לסיומו (כ- 70 אלף איש). מנגד, אנו רואים שמספר העובדים שבוחרים לא לחזור העבודה, אם זה בגלל פיטורים או סגירת מקום עבודה, נותר גבוה ואף עולה (131 אלף).

 

סביר להניח שחלק מהעובדים האלו ישובו לשוק העבודה כאשר תשלומי החל"ת יפסקו, אך כנראה ששוק העבודה יתייצב בשיעור השתתפות נמוך מזה שהיינו בו לפני הקורונה. על פי הדיווחים בתקשורת משרד האוצר מתכוון לצמצם את הזכאות לדמי אבטלה באופן הדרגתי, ולא להאריך את הזכאות לאלו שמתחת לגיל 28. להערכתנו נראה ירידה משמעותית נוספת בשיעור האבטלה בשבועות הקרובים.

 

השכר הממוצע במשק ממשיך לעלות בקצב מהיר –בחודש מרץ 2021 הוא היה גבוה ב- 8% לעומת מרץ 2019. משבר הקורונה הביא ליציאה של עובדים בעלי שכר נמוך משוק העבודה, ולעלייה חדה בשכר הממוצע בשנה שעברה. עם זאת, החזרה של העובדים בחל"ת לא מלווה בינתיים בירידה בשכר הממוצע, והביקוש לעובדים בתחומי השירותים גבוה. ניתן לראות שבענפי משק שהקורונה לא השפיעה עליהם, כמו בינוי, תעשייה וחרושת ומידע ותקשורת עליות השכר הן חדות.

 

על האינפלציה אומרים כלכלני הבנק כי העלייה בשכר והביקוש הגבוה לעובדים מרמזים שהאינפלציה לא תחזור לרמה האפסית שהיינו בה טרם הקורונה. עליות המחירים של החודשים האחרונים הן תוצאה של התייקרויות חומרי גלם בעולם, ותיקון מסוים במחירי מוצרים שירדו אשתקד. ככל שהלחצים לעליות שכר במשק גדלים, עולה גם הסיכוי שנראה זחילה כלפי מעלה של המחירים, גם לאחר ההתאמה החד-פעמית.

 

אם ניקח בחשבון שגם מחירי שכר-הדירה עשויים לעלות בקצב מהיר יותר, ושהממשלה תיאלץ לעשות התאמות בתקציב בשנה הבאה, כל אלו פועלים לעלייה בגורמים המבניים שמשפיעים על האינפלציה בשנים הקרובות. אנו לא סבורים שקיימת סכנה ליעד האינפלציה, אבל בניגוד לשנים קודמות בהן האינפלציה הייתה נמוכה ללא קשר למדיניות, נראה עתה תגובה של המחירים למדיניות התקציבית והמוניטרית.

 

מחירי פירות הקיץ נותרו גבוהים במהלך חודש מאי וגם בתחילת יוני. מחיר חבית נפט מסוג ברנט חצה את ה- 70 דולר לחבית. גורמים אלו צפויים להשפיע על מדדי המחירים של החודשים הקרובים: מדד המחירים לחודש מאי צפוי לעלות בכ- 0.5%, ומדד יוני ללא שינוי. האינפלציה שנה קדימה צפויה לעמוד על כ- 1.5%.

 

הגירעונות הממשלתיים הגדולים משפיעים על הציפיות לאינפלציה, אבל פחות על התשואות. התוצאה היא ריביות ריאליות שליליות גם לטווחים ארוכים מאוד. כך לדוגמא האיגרת הצמודה למדד של ממשלת ישראל עם מח"מ של כ- 12 שנים נסחרת בתשואה ריאלית שלילית של 0.3%, בעוד שלפני הקורונה האיגרת אופיינה בתשואה חיובית רוב הזמן.

 

התשואה השלילית מאפשרת למדינה לקיים גירעונות גדולים יחסית, מבלי להגדיל באופן ניכר את שיעור החוב מהתוצר. שיווי המשקל הזה יכול להתקיים כל עוד האינפלציה לא עוברת סף מסוים שמחייב תגובה של בנק ישראל, ובינתיים זה עובד לא רע. בנק ישראל היה מעדיף אולי לראות את האינפלציה עולה בהדרגה ולא עליית מדרגה מהירה, כמו זו שנצפית השנה, ישר למרכז היעד של 2%. יחד עם זאת, בסיטואציה העולמית שנוצרה הוא לא יהיה בין הבנקים המרכזיים הראשונים שיפעלו לריסון האינפלציה, אפילו אם זו תעלה לתקופה מסוימת על 2%.

 

לסיום, מתייחסים כלכלני הבנק למדינות ה- G7 שהגיעו להסכמה על מס חברות מינימלי של 15%. ההסכם אמור לסיים את המרוץ  להפחתת מס בין מקלטי המס השונים בעולם. מבחינת הממשלות אפשר לומר שכל העוגה של גביית המס צפויה לגדול, אך גם החלוקה בין המדינות תשתנה. לדוגמה, מדינות מתפתחות יקבלו נתח גדול יותר מהרווחים של החברות הפועלות בתחומן. גם ארה"ב צפויה להרוויח כי חלק גדול מהחברות הבינלאומיות הן אמריקניות.

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה