קובי לוי, ראש דסק אסטרטגיית שווקים בלאומי שוקי הון קרדיט: כפיר סיון

לאומי שוקי הון: ”אירופה בנקודת ההחלטה”

לקראת החלטת הריבית של ה - ECB הצפויה בעשירי ביוני: "החלטת הריבית צפויה להיות דרמטית"

מערכת ספונסר 02/06/2021 12:12

א+א-

קובי לוי, ראש דסק אסטרטגיית שווקים בלאומי שוקי הון, מפרסם סקירה לקראת החלטת הריבית של ה - ECB הצפויה בעשירי ביוני, לפיה " אירופה נמצאת בנקודת החלטה חשובה. החלטת הריבית צפויה להיות דרמטית".

לוי מציין כי "במסגרת תכנית PEPP ה - ECB רוכש כיום כ - 80 מיליארד אירו בחודש. זאת לאחר שקצב הרכישות הוגבר בחודש מרץ 2021, מ - 60 ל - 80 מיליארד. היקף התכנית הכולל עומד כיום על כ - 1.85 טריליון אירו, והיא צפויה להמשך עד מרץ 2022 לפחות. במהלך חודש אפריל החלו חברים ניציים יותר ב - ECB להתבטא לגבי הצורך בצמצום קצב הרכישות (Tapering), ונקבו בהכרזת הריבית של חודש יוני כמועד המתאים בעיניהם. כתוצאה מכך, תשואות אגרות החוב באירופה עלו בחדות".

לוי מדגיש כי "חשוב לציין שיתכן וההכרזה בפועל תהיה על "צמצום גמיש של קצב הרכישות" (מבלי לומר בפועל את המילה Tapering), בתגובה לנתונים כלכליים טובים שפורסמו לאחרונה באירופה, לרמה של כ - 60 מיליארד (הרמה שהייתה נהוגה עד לפני כחודשיים). חשוב מאד יהיה לשמוע מה לגארד תאמר בנושא זה בנאומה לאחר ההכרזה בפועל".

עוד כתב כי "הצמצום המוניטרי במדינות שונות בעולם המערבי יתחיל בקרוב. הצמצום יבוא לידי ביטוי ראשית בהפחתת השימוש בכלים לא קונבנציונליים שהופעלו במהלך המשבר, ובראשם הקטנה של קצב רכישות האג"ח, והעלאת ריבית שאינה ריבית הבסיס. בהמשך, אך לא בשנה הקרובה, בחלק ממדינות G7 יחל גם צמצום מוניטרי באמצעות כלי הריבית".

לוי הוסיף ש"המסחר בריביות ימשיך להיות תנודתי ולהיות מושפע מצמצום מוניטרי זה, תוך שונות במדיניות בין הבנקים המרכזיים בעולם. במקרה של החלטת הריבית של ה - ECB בעשירי ביוני, הכרזה על צמצום הרכישות בחזרה לרמה של כ - 60 מיליארד אירו עשויה להוביל לעליה בתשואות לרמה שראינו באמצע חודש מאי. לעומת זאת, המשך רכישות בקצב הנוכחי עשויה לתמוך בהפחתת התשואה בשיעור של כ - 5 - 10 נ"ב לתקופה של 10 שנים".

לסיכום ציין ש"התחזקות האירו לאחרונה היא בין היתר תוצאה של הציפיה ל Tapering. גם במקרה זה, בדומה לתשואות, הכרזה על Tapering או הפחתה זמנית של קצב הרכישות, צפויה לתמוך בהמשך התחזקות האירו. לעומת זאת, במידה וקצב הרכישות לא ישתנה האירו צפוי להיחלש לרמה של כ-1.2 לדולר".

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה