עפר קליין, הראל פיננסים קרדיט: יח"צ

הראל פיננסים: ”צופים שהמהלך הבא של הבנק יהיה צמצום קצב הרכישות”

בהחלטת הריבית הבאה ב-5 ביולי, הבנק יאותת על כוונתו להמשיך ברכישות, אך לצמצם את הקצב לנוכח העלייה באינפלציה, הירידה הצפויה בגירעון והשיפור במצב הכלכלי

חדשות ספונסר 01/06/2021 12:12

א+א-

עפר קליין, ראש אגף כלכלה ומחקר בהראל ביטוח ופיננסים מתייחס היום בסקירה השבועית להחלטת הריבית שפורסמה אתמול, שבה כצפוי, בנק ישראל הותיר את הריבית ומדיניותו ללא שינוי. ואומר כי "להערכתנו המהלך הבא יהיה לצמצום קצב רכישות האג"ח הממשלתיות. אנו סבורים שכבר בהחלטה הבאה ב-5 ביולי, שבה תתקיים מסיבת עיתונאים ועדכון תחזיות, הבנק יאותת על כוונתו להמשיך ברכישות אך לצמצם את הקצב לנוכח, העלייה באינפלציה, הירידה הצפויה בגירעון והשיפור במצב הכלכלי".

 

מהלך זה לא יהיה חריג כאשר בשבוע האחרון הבנקים המרכזיים של ניו-זילנד ודרום-קוריאה אותתו על כך שהם שוקלים לצמצם את המדיניות המרחיבה, ובכך הם מצטרפים לבנקים המרכזיים של קנדה ובריטניה. גם בארה"ב בסיכומי הדיונים לקראת החלטת הריבית האחרונה מספר חברים בוועדה המוניטרית ציינו שלנוכח העלייה באינפלציה והשיפור בנתונים הכלכליים יהיה צורך לדון בהפחתת הרכישות בישיבות הבאות.

 

נוכח חלקו המשמעותי של בנק ישראל בביקושים לאג"ח ממשלתי - אנו ממשיכים להאמין שההסתברות לעליית תשואות גבוהה מההסתברות לירידה.

 

עוד מתייחס קליין למצב האבטלה במשק ומסביר כי במחצית הראשונה של מאי, לפני מבצע ’שומר החומות’, שיעור האבטלה הרחב הכולל מובטלים ועובדים בחל"ת ירד ל-6.7 אחוזים, הרמה הנמוכה ביותר מאז פרוץ המשבר. הירידה באבטלה לצד השיא במספר המשרות הפנויות מצמצמים את הטיעונים הקוראים להאריך את דמי האבטלה המורחבים מעבר לסוף יוני ותומכים בלחצים לעליית שכר במיוחד בענפים שסובלים ממחסור חמור בעובדים.

 

יצוא השירותים רשם אמנם ירידה של 3 אחוזים במרץ על פי נתונים מנוכים עונתיות, אך זה לאחר עדכון דומה כלפי מעלה של הנתונים בחודשיים הקודמים. כך, העלייה הדו-ספרתית ביצוא שירותי ההיי-טק המשיכה גם ברבעון הראשון של השנה, בתמיכת העלייה במדדי הטכנולוגיה בעולם והצמיחה של חברות הטכנולוגיה הישראליות. הדבר ממשיך לתמוך בחוזקו של השקל.

 

נתוני הצריכה הפרטית לרבעון הראשון היו חלשים, אך האינדיקאטורים המקדימים לרבעון השני מאוד מעודדים, כך באפריל נרשמו שיאים (על פי נתונים מנוכים עונתיות) במדד ערך הרכישות בכרטיסי אשראי ובמדד פדיון ברשתות השיווק.

 

גם הנתונים הראשוניים למאי מעודדים כאשר לאחר סיום מבצע ’שומר החומות’ נרשמה עלייה מחודשת בסך הרכישות בכרטיסי אשראי, דבר שמדגיש את החוסן של העסקים ומשקי הבית וההתאוששות המהירה.

 

לגבי הנעשה בארה"ב אומר קליין כי כצפוי, תוכנית ההשקעה הגרנדיוזית של הנשיא ביידן עדיין לא התממשה, בעיקר לאור התנגדות נציגי המפלגה הרפובליקנית לחלקים ממנה בדגש על העלאת המיסים. לכן הנשיא בחר במסלול אחר והוא מתכנן לצרף את התוכנית להצעת התקציב לשנת 2022 שמתחיל ב-1 באוקטובר 2021 שיגדל ל-6 טריליון דולר.

 

אם יתממש זה יהיה התקציב הגדול ביותר (כאחוז מהתוצר) מאז מלחמת העולם השנייה. למרות זאת המכשולים העיקריים לתוכנית לא הוסרו לכן אנו עדיין סבורים שהסיכויים שתעבור במלואה נמוכים, במיוחד נושא העלאת מס החברות.

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה