קרדיט: שירות התעסוקה

אבטלה

שוק העבודה מתאושש מהקורונה, שיעור האבטלה ירד מתחת ל-10%

לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, מספר המובטלים ירד לפחות מ-400 אלף; תשלומי החל"ת מתקרבים לסיומם

חדשות ספונסר 31/05/2021 12:12

א+א-

מספר המובטלים במשק הישראלי ממשיך לרדת, במקביל להתאוששות הכלכלית אחרי משבר הקורונה, כך עולה מנתונים שמפרסמת היום הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. לפי הנתונים, לראשונה מאז פרוץ המשבר שיעור האבטלה בחישוב הרחב ירד מתחת ל-10% ובחישוב המצומצם ירד שיעור האבטלה ל-6.7%.

 

בחודש יוני יגיע לסיומו ככל הנראה תשלום האבטלה המורחב שניתן לאלו שהוצאו לחל"ת במהלך תקופת הקורונה, עם ובלי קשר לירידה בכמות המובטלים. גורמים רבים העוסקים בתחום מאמינים שעצם הפסקת התשלומים תביא לירידה נוספת באבטלה שכן אנשי החל"ת יצטרכו למצוא לעצמם עבודה כעת.

 

כזכור, הלשכה מפרסמת שלושה נתונים שונים לגבי האבטלה בשלוש קבוצות – הקבוצה הראשונה היא הבלתי מועסקים: בני 15 ומעלה שלא עבדו אפילו שעה אחת בשבוע הקובע ואין להם עבודה ממנה נעדרו כל השבוע הקובע, חיפשו עבודה באופן פעיל ב-4 שבועות שקדמו לראיון בסקר והיו זמינים לעבודה בשבוע הקובע.

 

בקבוצה זו שיעור האבטלה במחצית הראשונה של חודש מאי עמד על 5% שהם 198.6 אלף בני אדם, ירידה קלה מהנתון שפורסם במחצית השנייה של חודש אפריל, ועמד על 5.3% שהם 218.7 אלף בני אדם.

 

הקבוצה השנייה היא של מועסקים שנעדרו זמנית מעבודתם מסיבות הקשורות בקורונה: בני 15 ומעלה המועסקים שנעדרו זמנית מעבודתם כל השבוע בגלל צמצום בהיקף העבודה, השבתת מקום עבודה, כולל עובדים הנמצאים בחופשה ללא תשלום, אם מובטחת חזרתם לאותו מעסיק.

 

על פי הנתונים העדכניים, בקבוצה זו עמד שיעור האבטלה במחצית הראשונה של חודש מאי על 6.7% שהם 267.5 אלף בני אדם. זאת לעומת המחצית השנייה של חודש אפריל אז עמדה האבטלה בקבוצה זו על 7.9% שהם כ-322.7 אלף בני אדם.

 

הקבוצה השלישית של המובטלים, כוללת את הלא משתתפים בכוח העבודה שהפסיקו לעבוד בגלל פיטורים או סגירת מקום העבודה ממרץ 2020: בני 15 ומעלה שלא עבדו בשבוע הקובע, ואין להם עבודה ממנה נעדרו כל השבוע הקובע ולא חיפשו עבודה באופן פעיל ב-4 שבועות שקדמו לראיון בסקר הלמס.

 

נתון זה נקרא גם שיעור האבטלה הרחב והוא עמד במחצית הראשונה של חודש מאי על 9.6% שהם 398 אלף איש, מדובר בירידה של אחוז לעומת הנתון שפורסם במחצית השניה של אפריל, אז עמד שיעור המובטלים על 10.6% שהם 446 אלף בני אדם.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה