אלכס זבזינסקי, הכלכלן הראשי של מיטב דש קרדיט: יח"צ

מיטב דש: למרות המלחמה, שוק המניות הישראלי השיג את התשואה הטובה בעולם בחודש האחרון

הנזק הכלכלי העיקרי של המבצע בעזה נובע מדחייה אפשרית בהקמת הממשלה שמסכנת אישור התקציב ודירוג האשראי של ישראל

חדשות ספונסר 23/05/2021 12:12

א+א-

אלכס זבז’ינסקי, הכלכלן הראשי של מיטב דש מתייחס היום בסקירתו השבועית לצמיחה במגזר הפרטי ברבעון הראשון של השנה ומסביר כי הצמיחה היתה חזקה מאוד בהתחשב בעובדה שכמחצית מהתקופה הפעילות התנהלה תחת מגבלות הקורונה.

 

הירידה בתמ"ג בשיעור של 6.5% משקפת גורמים ספציפיים מאוד. בעקבות השינוי במיסוי, נרשמה ירידה ביבוא המכוניות שבאה לידי ביטוי גם בצריכה הפרטית וגם בהשקעות (חברות ליסינג). כמו כן, נרשמה ירידה בצריכה הציבורית, שגם היא אמורה להיות זמנית. מרבית הרכיבים האחרים במגזר הפרטי עלו בשיעור גבוה, במיוחד צריכת מוצרי בניי קיימא ללא המכוניות, ההשקעות במכונות וציוד, היצוא והצריכה השוטפת בפרט של השירותים.

 

התמ"ג בסוף הרבעון הראשון היה נמוך מהתמ"ג ערב הקורונה ברבעון הרביעי של 2019 ב-2.3%. פיגור מיוחד קיים בצריכת שירותים ובהשקעה בבנייה למגורים. לעומת זאת, ההשקעות במכונות וציוד היו גבוהות ברבעון הראשון לעומת סוף 2019 ב-31.6%, צריכת מוצרי בניי קיימא ללא המכוניות ב-27%, יצוא הסחורות ב-11.5% ויצוא השירותים ב-6.4%.

 

בעקבות הירידה בתמ"ג ברבעון הראשון, במיטב דש מורידים את התחזית לצמיחה בשנת 2021 ל-4.5%, אך הורדת התחזית אינה משקפת הרעה צפויה בפעילות. 

 

על סיום המבצע בעזה אומר ז’בז’ינסקי כי הניסיון ממבצע "עמוד ענן" שהיה בנובמבר 2012 ונמשך בערך אותו מספר ימים כמו המבצע הנוכחי מלמד שהנזק העיקרי נגרם לתחום היצוא והוא היה קצר טווח.

 

למבצע הנוכחי צפויות מספר השפעות מיוחדות: ראשית, ההשפעה על הכלכלה עשויה להיות קטנה בגלל שתיירות חוץ, שבדרך כלל נפגעת יותר חזק ולתקופה ממושכת מהמלחמות, כמעט לא הייתה קיימת לפני האירוע וספק אם הייתה מתאוששת השנה גם בלעדי המלחמה.

 

כמו כן, בשנה האחרונה היה מעבר מאסיבי לעבודה מהבית ולצריכה מהבית, מה שסייע לשמור על פעילות של חברות רבות גם בזמן המלחמה. הנזק הכלכלי המהותי של המבצע קשור לדחיית הקמת הממשלה, כפי שמסתמן כעת. דחיית אישור התקציב יפגע בהתאוששות המשק מהמשבר ויעלה סיכון להורדת דירוג האשראי.

 

שוק המניות בישראל, מסביר ז’בז’ינסקי, השיג את התשואה הגבוהה ביותר בחודש האחרון בהשוואה לשוקי המניות העיקריים בעולם, למרות המלחמה בעזה, ההתנגשויות האלימות בתוך המדינה ועלייה בסבירות לבחירות חדשות). במיוחד בלטו הביצועים של ת"א 90. גם התשואה שהשיג השוק הישראלי מתחילת השנה עומדת בראש טבלת הביצועים. בשורה התחתונה, מיטב ממשיכים להמליץ על חשיפת יתר לשוק המניות המקומי.

 

בשבוע שעבר נרשמה ירידה חדה בציפיות האינפלציה הגלומות בישראל, בדומה למה שהתרחש גם בארה"ב. לאור הסיכונים לעלייה בסביבת האינפלציה וחוסר הוודאות הנוכחית, ציפיות האינפלציה הגלומות צריכות לכלול פרמיה אינפלציונית מסוימת. 

 

הלחימה בעזה עלולה להאריך עוד יותר זמני הספקה של היבוא לישראל ובכך להגביר לחצים לעליית מחירים. נציין גם שהתייקרות המים האפשרית בחודש יולי, כפי שפורסם בשבוע שעבר עשויה להוסיף כ-0.05% למדד.

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה