לאומי: קצב עליית מחירי הדירות עלה לכ-4.5% והמגמה צפויה להימשך בחודשים הקרובים

הסיבה לעליית המחיר היא ביקוש גובר ועולה לרכישת דירות, שפוגש היצע נמוך יחסית של דירות ביחס לצרכי המשק

חדשות ספונסר 20/05/2021 12:12

א+א-

ד"ר גיל בפמן, הכלכלן הראשי של לאומי, והכלכלן יניב בר מתייחסים בסקירתם השבועית למחירי הדירות ומסבירים כי עפ"י סקר הדירות החודשי של הלמ"ס שאיננו נכלל במדד המחירים לצרכן, מחירי הדירות עלו בפברואר-מרץ 2021 בכ-0.8% בהשוואה לינואר-פברואר 2021, ולפיכך קצב העלייה השנתי של מחירי הדירות עלה לכ-4.5%.

 

להערכתנו, אומרים השניים, מגמה זו צפוי להימשך גם בחודשים הקרובים, על רקע ביקוש גובר ועולה לרכישת דירות, שפוגש היצע נמוך יחסית של דירות, ביחס לצרכי המשק.

 

בשנים עשר החודשים האחרונים (אפריל 2021 לעומת אפריל 2020) עלה מדד המחירים לצרכן בכ-0.8% לעומת עלייה של כ-0.2% בחודש הקודם. האצה זו בקצב השנתי של עליית המחירים הינה, בין היתר, תוצאה של יציאת מדד אפריל 2020 שהיה נמוך במיוחד, מחלון החישוב, התפתחות אשר צפויה להימשך גם בחודשים הקרובים ולתמוך בעליית האינפלציה.

 

בסיכום שנתי, 2021 צפויה להסתכם באינפלציה של כ-1.5%-2.0%, כתוצאה מעליות מחירים בעלות אופי חד פעמי, לאחר הירידות שהיו בשנה החולפת. דהיינו, בעת הנוכחית לא נראה כי צפויה האצה מתמשכת בקצב עליית המחירים.

 

להערכתנו, במהלך 2022, האינפלציה צפויה להאט, לאור היחלשות עוצמתם של הגורמים שפועלים לעליית האינפלציה בעת הזו, ובכלל זה: התייצבות מחירי האנרגיה והסחורות, התייצבות מחירי ההובלה העולמיים, התאוששות ההיצע בענפי השירותים, התחזקות מחודשת של השקל ועוד.

 

בפמן ובר מתייחסים גם לנתונים שפרסם אתמול הלמ"ס ביחס לאבטלה במשק ואומרים שהנתונים מלמדים כי במחצית השנייה של חודש אפריל שיעור האבטלה ה’רחב’, שכולל בין היתר את הבלתי מועסקים ואת העובדים שבחל"ת, נותר ללא שינוי ברמה של 10.6%.

 

תהליך ההתאוששות של שוק העבודה יוסיף להיות איטי, זאת בדגש על ענפי האירוח והאוכל, מלונות ובידור ופנאי. התפתחות זו משתקפת בנתוני המשרות הפנויות במשק לחודש אפריל, שמספרן עלה לשיא של כ-130 אלף משרות, כאשר שיעור המשרות הפנויות בענפי האירוח והאוכל (מלונות ומסעדות) עלה לרמה גבוהה באופן חריג.

 

במבט קדימה, שיעור האבטלה ה"רחב" צפוי להמשיך ולרדת עם ההאצה בפעילות הכלכלית, וביתר שאת לאחר ביטול תשלום דמי האבטלה לעובדים שבחל"ת. להערכתנו, שנת 2021 תסתכם בשיעור אבטלה "רחב" בשיעור דו-ספרתי נמוך, בממוצע שנתי, כאשר בסוף השנה הוא צפוי לעמוד על שיעור חד ספרתי, אם כי, עדיין גבוה משמעותית מהרמה ערב המשבר (פחות מ-4%).

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה