עפר קליין, הראל פיננסים קרדיט: יח"צ

הראל: המבצע בעזה מצנן את התקוות להתאוששות מהירה של ענף התיירות

ההשפעה הכלכלית של מבצע ’שומר החומות’ תהיה תלויה באורכו; עם זאת, הניסיון הרב שנצבר בשנה האחרונה בעבודה מרחוק ימתן את הפגיעה בפעילות העסקית

חדשות ספונסר 19/05/2021 12:12

א+א-

עפר קליין, ראש אגף כלכלה ומחקר בהראל ביטוח ופיננסים  מתייחס היום בסקירה השבועית להשפעה של מבצע ’שומר החומות’ על הכלכלה המקומית ואומר כי היא תהיה תלויה באורכו. עם זאת, הניסיון הרב שנצבר בסגרים בשנה האחרונה של עבודה מרחוק, מעבר לפעילות און-ליין וכדו’ ממתן את הפגיעה הכלכלית השוטפת, מלבד באותם העסקים שתלויים בהתקהלות קהל לצורך הפעילות.

 

מניסיון העבר אנו יודעים שסקטור התיירות הוא הסקטור שנפגע הכי קשה מעימותים צבאיים מתוקשרים. אמנם הקורונה פגעה בתיירות יותר מכל אירוע צבאי בישראל, אך המבצע מצנן את התקוות להתאוששות מהירה בתיירות בחודשים מאי – יוני שהייתה יכולה להיות מושגת בשל התחלואה הנמוכה בישראל ושיעור החיסונים הגבוה.

 

עוד מתייחס קליין לנתוני התוצר ומסביר כי למרות הנהירה לקניות במרץ, התוצר בכל זאת התכווץ ברבעון הראשון. נתוני הרבעון השני צפויים להיות טובים בהרבה. התוצר התכווץ ב-6.5 אחוזים בשיעור שנתי, בעיקר בשל העובדה שהתחלנו את השנה בסגר שפגע בצריכה הפרטית, הציבורית ובהשקעות. ללא מיסים על יבוא כלי רכב המשק התכווץ רק ב-2.5 אחוזים. המשך החוזק ביצוא השירותים מנע התכווצות חדה יותר.

 

יש לציין שבעינינו נתון הצמיחה של הרבעון הראשון הוא אינדיקטור פחות רלוונטי כיום עבור שוק ההון כשאנחנו כבר באמצע הרבעון השני, במיוחד כשאנחנו יודעים שחל שינוי גדול מאוד בתנאים הכלכליים מאז יציאת המשק מהסגר. לאחר הנתון המאכזב אנו צופים התאוששות משמעותית ברבעון הנוכחי, בשל הנתונים הראשוניים שמצביעים על צריכה פרטית חזקה מאוד, לפחות עד לעימות הצבאי בעזה.

 

יחד עם זאת, בעקבות הנתון אנחנו מעדכנים כלפי מטה את תחזית הצמיחה השנתית שלנו לשנת 2021 מסביבות ה-5 אחוזים לטווח שבין 4.2 ל-4.4 אחוזים. גם בנק ישראל ושאר הגופים הכלכליים צפויים לעדכן את תחזיותיהם כלפי מטה בקרוב בתחזית לשנת 2022 אין שינוי (4.8 אחוזים).

 

למרות המדד הנמוך מהצפי - האינפלציה מתקדמת לכיוון היעד. למרות זאת, אנו סבורים שבנק ישראל לא צפוי להעלות את הריבית בשנה הקרובה. לאחר מספר חודשים של הפתעות כלפי מעלה, באפריל מדד המחירים לצרכן היה נמוך מהצפי כאשר עלה ב 0.3 אחוז. ירידה בסעיף הדיור לצד ירידה במחירי הארחה והנופש לאחר העלייה החדה מהצפי במרץ, היו הגורמים העיקריים להפתעה כלפי מטה.

 

במונחים של 12 החודשים האחרונים - האינפלציה המשיכה לעלות ל-0.8 אחוז ובחודש הבא היא תימדד קרוב ל-1.5 אחוזים - אפקט קצה בשל האינפלציה הנמוכה בשנה שעברה בעקבות משבר הקורונה, חזרה לתוך גבולות יעד האינפלציה. למרות זאת, אנו מאמינים שבנק ישראל ישאיר את הריבית ללא שינוי ויאותת שיעשה זאת לזמן ממושך.

 

גם המדד הבא צפוי להיות חיובי, כ-0.4 אחוז במאי, אך בכך יסתיימו להערכתנו רצף המדדים החיוביים, ומדד יוני צפוי כרגע לרדת ב-0.1 אחוז. ל-12 המדדים הבאים התחזית שלנו עומדת על 1.1-1.2 אחוזים, נמוך מהציפיות הנגזרות בשוק אג"ח.

 

בסקר נפרד, מחירי הדירות המשיכו לעלות עם עלייה חודשית של 0.8 אחוז לאחר שנתוני החודשיים הקודמים עודכנו כלפי מטה ו-4.5 אחוזים ב-12 החודשים האחרונים. כפי שציינו בעבר, העלייה נתמכה במגוון הפעולות שביצעו בנק ישראל והאוצר בהם: ירידה בריבית למשכנתאות, דחיית משכנתאות, וההקלות במס הרכישה למשקיעים.

 

במקביל, עלויות הבנייה המשיכו לעלות במהירות נוכח העלייה החדה במחירי הסחורות מנובמבר והזינוק בעלויות השילוח, כפי שציינו בסקירות הקודמות. מדד תשומות הבנייה עלה ב-0.8 אחוז וב-2.4 אחוזים ב 12 החודשים האחרונים, דבר שמסביר בחלקו את העלייה במחירי הדירות.

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה