אלכס זבזינסקי, הכלכלן הראשי של מיטב דש קרדיט: יח"צ

מיטב דש מעריכים שהריבית בישראל תעלה לפחות פעם אחת במהלך השנה הקרובה

עליית ריבית בישראל לא תפגע בשווקים הפיננסיים; מניעת התחזקות בשקל בכל מקרה נעשית כבר היום באמצעות רכישות מט"ח; שוק הנדל"ן המקומי זקוק ל"קירור"

חדשות ספונסר 18/05/2021 12:12

א+א-

אלכס זבז’ינסקי, הכלכלן הראשי של מיטב דש, מתייחס היום בסקירה השבועית לנתונים הכלכליים בישראל ומסביר כי האינפלציה בישראל מושפעת מעליית האינפלציה בעולם. מדד המחירים לחודש אפריל עלה ב-0.3% והיה נמוך מהתחזית של מיטב לעלייה של 0.4%. קצב האינפלציה השנתי עלה ל-0.8%. קצב האינפלציה מנוכה עונתיות ב-6 חודשים האחרונים במונחים שנתיים עומד על כ-1.8%.

 

במדד המחירים האחרון היו כמה הפתעות.  הדיור ירד ב-0.1% לעומת התחזית שלנו לעלייה ב-0.2%. הפתיעה הירידה בסעיף הארחה, נופש וטיולים ב-4.9%. בסה"כ, בחודשים מרץ-אפריל עלה סעיף זה ב-4.8% לעומת עלייה ממוצעת של 16.5% בשנים 2015-19.

 

לעומת זאת, הסעיפים האחרים ששייכים לתחום פנאי ונופש כגון עריכת מסיבות, ארוחות מחוץ לבית או כרטיסים להצגות וקונצרטים עלו יותר מאשר בשנים הקודמות. הפתעות כלפי מעלה היו גם בסעיף המזון, ההלבשה והריהוט וציוד.

 

לעומת זאת, עליית מחירי המזון בשיעור גבוה מהצפוי באה על רקע עלייה בקצב התייקרות של מדד מחירי התשומות בחקלאות ומדד מחירי התפוקות בתעשיית המזון. מדד המחירים ליצרן ללא הדלק עלה לקצב של 2.5%, הגבוה ביותר לפחות מאז 2015. השפעתו על המחירים לצרכן צפויה להתגבר.

 

זבז’ינסקי מציין כי כדאי לשים לב שהקשר ההדוק בין מדד המחירים ליצרן האמריקאי (וגם האירופאי) ובין שינוי במדד מחירי הסחורות CRB בשקלים למדד המחירים לצרכן בישראל מכוונים את קצב האינפלציה בישראל לרמות של כ-3%-4% בחודשים הקרובים. ההערכות שלנו נמוכות בהרבה, אך באופן ברור הסיכון להפתעות כלפי מעלה הנו משמעותי.

 

המבצעים הצבאיים הקודמים בעזה השפיעו ככל הנראה כלפי מטה על המחירים. בחודש נובמבר 2012 (עמוד ענן) ירד המדד המחירים ב-0.3% לעומת הממוצע של מדד ללא שינוי בשנים הקודמות. גם בתקופת צוק איתן ביולי-אוגוסט 2014 המדד היה נמוך לעומת השנים הקודמות בתקופה זו ועלה במצטבר ב-0.2% לעומת עלייה ממוצעת של 0.6%. אולם, בחודשיים אחרי המבצע המדדים עלו גבוה מהנהוג.

 

במיטב דש צופים שהמדד לחודש מאי יעלה ב-0.4%. המדד של יוני צפוי לרדת ב-0.1%. התחזית לאינפלציה ב-12 החודשים הבאים עומדת על 1.5%. נדגיש שעקב השינויים המהירים הן בצד הביקוש והן ההיצע המתרחשים כעת, צריכים להתייחס לתחזיות נקודתיות בזהירות.

 

לגבי הריבית הצפויה במשק, מסביר ז’בז’ינסקי כי אם השוק צופה לאינפלציה גבוהה הוא צריך לגלם סיכוי יותר גבוה לעליית ריבית. גם אם האינפלציה בחמש השנים הקרובות לא תגיע בממוצע ל-2.3%, כפי שמגלם השוק כעת, אלא רק לכ-2% (כלומר מדי פעם היא תהיה גבוהה יותר מרמה זו) ספק שהריבית תישאר במקום.

 

לבנק ישראל הרבה יותר קל להעלות ריבית מאשר ל-FED. עליית ריבית בישראל לא תפגע בשווקים הפיננסיים. מניעת התחזקות בשקל בכל מקרה נעשית כבר היום באמצעות רכישות מט"ח. שוק הנדל"ן המקומי זקוק ל"קירור".

 

נזכיר שבנק ישראל פעל בעבר בניגוד לבנקים המרכזיים הגדולים האחרים והעלה ריבית בין 2009 ל-2011 מ-0.5% ל-3.25% בלי כל שינוי בריבית ה-FED. אנו מעריכים שהריבית בישראל תעלה לפחות פעם אחת במהלך השנה הקרובה.

 

כדי להמחיש את מה עשוי להתרחש אם בנק ישראל ירמוז שיש לו כוונות לסגת מהמדיניות המאוד מרחיבה, אפשר להסתכל על שני הבנקים המרכזיים באירופה שהקדימו לאחרונה את התחזית ליציאה מהמדיניות המרחיבה, פולין וצ’כיה.

 

הודעתם גרמה לעליית התשואות ל-5 שנים בשיעור דומה או אף גבוהה יותר מהתשואה ל-10 שנים תוך השתטחות משמעותית של עקום התשואות. נוסיף גם, שבארה"ב התשואות ל-5 שנים התחילו לעלות בקצב גבוה אחרי שציפיות האינפלציה ל-5 שנים חצו את הרמה של 2.2%.

 

אם המבצע בעזה יתארך, הסיכוי לעליית ריבית מוקדמת מהצפוי בישראל ידחה. אולם, אם האירועים יסתיימו במהירות והפעילות תחזור לשגרה, השוק צריך לתמחר סיכוי זה תוך עליית התשואות בחלק הקצר והבינוני של העקום.

 

 

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה