פועלים: האינפלציה הופכת בהדרגה לגורם שהוא ניטראלי להחלטות הריבית

האינפלציה השנה מתקרבת למרכז היעד; מעריכים שבנק ישראל לא ימהר להשתמש בכלי הריבית, גם אם האינפלציה בפועל תחצה את רמת ה–2%, אך סיכוי גבוה שתכנית רכישות האג“ח לא תוארך

חדשות ספונסר 18/05/2021 12:12

א+א-

כלכלני בנק הפועלים מגיבים היום למדד המחירים לצרכן שעלה בחודש אפריל 2021 בשיעור של 0.3% לרמה של 100.9 נקודות. בשנים-עשר החודשים האחרונים המדד עלה בשיעור של 0.8% והמדד ללא אנרגיה עלה ב-0.3%.

 

מחירי המזון עלו בשיעור של 0.7%, בהשפעת עליית מחירי הסחורות בעולם. מחירי הריהוט והציוד לבית המשיכו אף הם לעלות החודש בהשפעת התייקרות מחירי ההובלה. מנגד נרשמה ירידה של 1.2% במחירי התקשורת (מנויים לאינטרנט). סעיף שירותי דיור בבעלות ירד בשיעור של 0.2% ובשנה האחרונה הוא עלה ב–0.9%, לעומת עליה שנתית של 1.0% בחודש שעבר ו-1.5% לפני חודשיים.

 

מחירי הדירות, שאינם משתקללים במדד המחירים לצרכן, עלו בסקר האחרון בשיעור של 0.8% ובשנה האחרונה הם עלו ב- 4.5%.

 

כלכלני הבנק מסבירים כי האינפלציה ממשיכה להיות מושפעת בעיקר מגורמים עולמיים כמו מחירי האנרגיה, הסחורות וההובלה. בשלב זה עדיין לא רואים השפעות על מחירי השירותים בכלל, ובפרט על מחירי השכירות שהם בעלי משקל גדול בסל המוצרים והשירותים. בבנק מעריכים כי מגמה זו תשתנה ובהדרגה נראה עלייה במחירי השירותים, לצד התייצבות של מחירי הסחורות.

 

העלייה החדה במחירי הנדל“ן צפויה להעלות גם את מחירי השכירות בשנה הקרובה. כמו כן, אנו צפויים לראות עליות מחירים בשירותים כמו נופש והארחה, עריכת מסיבות, וארוחות מחוץ לבית. השינויים הטכנולוגיים ממתנים את האינפלציה וזה ניכר בסעיף התקשורת לדוגמה שירד בשנה האחרונה ב–4.8%.

 

האינפלציה השנה מתקרבת למרכז היעד, אבל יש לזכור שחלק מההתייקרויות הן תגובה להוזלות מחירים והנחות שניתנו אשתקד בעת הסגרים. בפועלים צופים אינפלציה בשיעור של 1.4% ב– 12 החודשים הקרובים.

 

עוד מסבירים בבנק שהאינפלציה הופכת בהדרגה לגורם שהוא ”ניטראלי“ להחלטות הריבית, זאת בניגוד לשנים האחרונות בהן אינפלציה נמוכה הייתה שיקול מרכזי להרחבות מוניטריות. השווקים הפיננסיים מגלמים עתה אינפלציה שגבוהה מ–2% לאורך כל עקומי התשואות. העלייה בציפיות לאינפלציה לא ייחודית לישראל והיא משקפת חשש של המשקיעים מהמשך ניהול מדיניות מוניטרית ופיסקלית מרחיבה, בתקופה בה המשק שב לצמוח.

 

שוק הנגזרים עבר לגלם עליית ריבית בישראל במחצית הראשונה של 2022. אנו מעריכים כי בנק ישראל לא ימהר להשתמש בכלי הריבית, גם אם האינפלציה בפועל תחצה את רמת ה–2%, אך סיכוי גבוה שתכנית רכישות האג“ח לא תוארך.

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה