כלכלני לאומי: ”עליית האינפלציה הצפויה בארה”ב נוטה לתרום גם לעליית האינפלציה בישראל”

"העלייה הניכרת במחירי הליבה העלתה את שיעור האינפלציה השנתי של מדד הליבה ל -3%, זה שיא של 25 שנה"

מערכת ספונסר 12/05/2021 17:04

א+א-

הכלכלן הראשי של בנק לאומי, ד"ר גיל מיכאל בפמן, מפרסם לפני זמן קצר סקירה בהתייחס למדד המחירים לצרכן בארה"ב, לאחר שעלה ב - 0.8% בחודש אפריל. האינפלציה ב - 12 החודשים האחרונים קפצה ל - 4.2%. "העלייה בשיעור של 0.9% במחירי הליבה בחודש שעבר הינה העלייה החודשית הגדולה ביותר מאז אפריל 1982 והיא התרכזה בעיקר בענפים שנפתחים מחדש ו/או מתמודדים עם מחסור בהיצע. העלייה הניכרת במחירי הליבה העלתה את שיעור האינפלציה השנתי של מדד הליבה ל -3%, וזה שיא של 25 שנה.

כמעט כל העלייה באה מסעיפים בהם הביקוש עולה עם הקלת המגבלות. מחירי התעופה עלו ב - 10.2% בחודש אפריל, מחירי המלונות עלו ב -7.6% ומחירי השכרת הרכב זינקו ב -16.2%. היו גם סימנים ברורים לכך שמחסור בהיצע מפעיל לחץ כלפי מעלה דרך מחירי הסחורות, כאשר מחירי כלי הרכב המשומשים עולים ב - 10% בחודש אפריל והמכוניות החדשות עולות ב - 0.5%. מחירי האנרגיה היו יציבים יחסית ומחירי המזון עלו ב -0.4%, המשקפים מחירי מכולת ומסעדות גבוהים יותר.

ההפתעה כלפי מעלה במדד צפויה להמשיך ולתרום לעליית האינפלציה הצפויה לטווחים השונים ובכך לבוא לידי ביטוי גם בעליית תשואות אג"ח ממשלת ארה"ב. הממצאים האמפיריים שלנו מצביעים על כך שעליית האינפלציה הצפויה בארה"ב נוטה לתרום גם לעליית האינפלציה הצפוי בישראל".

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה